Концерт Артијома Шишкова, Јевгенија Румјанцева, Виталија Ватуља и Марије Немцове

22.04.2017., 20:00

Виолиниста Артијом Шишков, виолончелиста Јевгениј Румјанцев, саксофониста Виталиј Ватуља и пијанисткиња Марија Немцова, представници организације Music for Piece, одржаће у Београду концерт, а потом и мајсторске курсеве (у сарадњи са ESTA Србија и Удружењем саксофониста Србије). Концерт је део циклуса Концерти у галерији и почиње у 20 сати. Улаз је слободан.

Програм:
Г. Ф. Хендл         
Улазак краљице од Сабе из ораторијума Соломон
(ар. за виолину, виолончело, саксофон и клавир)

Н. Ресановић       
Трио за виолину, саксофон и клавир
Rock – Thru a Stained Glass Window
Stone Cold Sentiment
The Last Chord

Џ. Крамб              
Соната за виолончело соло
Fantasia – Andante espressivo e con molto rubato
Tema pastorale con variazioni
Toccata – Largo e drammatico – Allegro vivace

Г. Ф. Хендл         
Пасакаља за виолину и виолончело

М. Равел                               
Циганин, за виолину и клавир

Т. Јошимацу        
Cyber Bird Цoncerto, за саксофон и клавир
Bird in colours
Bird in grief
Bird in winds

В. Рабл          
Allegro con brio из Квартета, оп. 1

Артиом Шишков (1984, Минск) је почео да учи виолину са пет година код Јане Кучинскаје. Дебитовао је као солиста са Белориском државном филхармонијом са само осам година. Завршио је Републичку музичку школу и државну Музичку академију у класи Едварда Кучинког. Постдипломске студије је завршио у Бечу на Универзитету за музику и извођачке уметности у класи Доре Шварцберг.
Шишков је био лауреате 15 међународних такмичења као што су II међународно такмичење Леополд Ауер (Русија, 2014), III Виолинско такмичење Јанкелевич (Русија, 2013), такмичење Макс Ростал (Берлин, 2012), такмичење Queen Elisabeth у Бриселу и виолинско такмичење Торун 2007 (Пољска, 2007) и друга широм Европе. Такође је носилац стипендија фондација Владимир Спиваков, New Names, Руска извођачка уметност, као и посебног фонда Председника Републике Белорусије.
Шишков наступа као солиста и камерни музичар и успешно уклапа своје концертне активности са предавачким, те држи мајсторске курсеве широм Европе. Наступао је на бројним фестивалима у Швајцарској, Белгији, Немачкој, Русији и Белорусији. Артиом је прва виолина Lipkind kvarteta чији је вођа један од водећих светских виолончелиста Гавриел Липкинд. Такође, имао је прилику да сарађује са музичарима као што су Свјатослав Мороз, Жером Перно, Ајман Мусакајајева, Александар Ситковецки, Андреј Баранов, Максим Федотов и други. Од оркестара са којима је сарађивао истичу се Краљевски камерни оркестар Валоније, Национални оркетар Белгије, Национална филхармонија Русије, Московски камерни оркестар, Државни симфонијски и Камерни оркестар Белорусије.

Јевгениј Румјанцев

Један од најсјајнијих и најхаризматичнијих младих музичара Русије, Јевгениј Румјанцев (1984, Москва) обједињује бриљантну виртуозност и продубљену интерпретацију са узбудљивим темпераментом и јединственим тоном на челу. Као свестрани муизчар једнако успешно наступа као солиста и камерни музичар. Његов таленат је истакао и Мстислав Ростропович на отвреним мајсторским радионицама на Московском конзерваторијуму.
Румјанцев је започео музичко образовање у Централној музичкој школи при Московском конзерваторијуму. Студирао је на Московском конзерваторијуму у класи проф. Наталије Шаховскаје, народне уметнице СССР. Добитник је стипендије и активни учесник програма Фондације Владимир Спиваков, Фондације Ростропович (стипендија Николај Мијасковски), као и Фондације Руска извођачка уметност. Био је полазник мајсторских курсева Мстислава Ростроповича, Давида Герингаса и Еберхарта Финкеа.
Румјанцев је лауреат XIII међународног такмичења Чајковски (Москова, 2007) и Међународног виолончелистичког такмичења Хачатурјан (Јереван, 2010). Наступао је широм Русије и широм Европе, као и у Израелу, Тунису, Алжиру, Јапану и Јужној Кореји. Редовно наступа на бројним фестивалима. Од 2010. године предаје на Московском државном конзерваторијуму и редовно одржава мајсторске радионице у Русији и иностранству. Члан је жирија многих међународних такмичења. Члан је Удружења Звезде такмичења Чајковски и Међународног удружења професионалних музичара. Снимао је радио и телевизију и обајвио неколико компакт дискова.

Виталиј Ватуља

Виталиј Ватуља (1987, Москва) је један од најистакнутијих саксофониста младе генерације у Русији. Студирао је на Европском универзитету за саксофон у Гапу (Француска), где је радио са професорима као што су Клод Делангл, Венсан Давид, Кристијан Вирт, Арно Борнкамп и Фабрицио Манкузо. Завршио је музичку школу при Московском државном институту А. Г. Шнитке, у класи проф. Јурија Воронцова, и Руску музичку академију Гњесин, у класи проф. Маргарите Шапошникове. Након тога је започео студије на Амстердамском конзерваторијуму за музику у класи Арна Борнкампа. Освојио награде на бројним међународним такмичењима, као што су Река талената (Санкт Петербург, 2010), SaxArte (2010, Италија), VIII Међународно такмичење саксофона у Новој Горици као, Московски међународни конкурс Глас саксофона у савременом свету, а такође је освојио залтну медаљу на Десетим омладинским делфијским играма у Русији. Победио је на међународном такмичењу Марко Фјориндо (2015, 2016, Италија), на коме је узео и прву награду у категорији камерен музике са пијанисткињом Маријом Немцовом. Са њом је основао дует ВитаДуо.
Ватуља наступа као солиста и члан камерних састава. Оснивач је квартета саксофона Symbol. Наступао је са оркестрима као што су Московски државни симфонијско оркестар, Руски државни симфонијски оркестар, Државна академска капела Санкт Петербурга и другим. Његови наступи снимљени су за радио и телевизију у Украјини и Русији, а такође је објавио три компакт диска са делима Хиндемита, Дебисија, Франка, Менделсона и Борна.
Од 2005. године је активан и као предавач. Ватуља је један од оснивача и аутора међународног хуманитарног пројекта Музика за мир (www.music-peace.com).
Марија Немцова (1984, Москва) је похађала музичку школу при Московском државном конзерваторијуму Чајковски. Дипломирала је на Московском државном конзерваторијуму у класи реномираног пијанисте проф. Јурија Слесарева. Потом је завршила постдипломске студије на Краљевском колеџу за музику у Лондону као носилац стипендије Вилијама Смита, у класи проф. Дмитрија Алексејева. Примљена је на престижну Пијанистичку академију у Имоли (Италија), где је радила са маестром Л. Н. Маргариусем. Успешно је завршила и мастер програм из музичког извођаштва на Лондонском конзерваторијуму за музику и игру Triniti Laban, где је била носилац пуне стипендије Дерека Батлера. Након наступа на Isabelle Bond Gold Medal Showcase (2012), награђена je престижним признањем Gold Medal Конзерваторијума Triniti Laban. Била је лауреат на међународним пијанистичким такмичењима у Русији, Италији, Аустрији и САД, од којих се истичу Musica di Riccione у Италији, Међународно такмичење Павле Серебрјаков у Русији и Међународно такмичење Розарио Марчано у Бечу.
Наступала је широм света у чувеним салама, као што су Карнеги хол у Њујорку, Вигмур хол, Кингс Плејс и Стенвеј хол у Лондону, Берзендорфер хол и Ербар сала у Бечу, Национални центар извођачких уметности у Пекингу, Шангајски центар орјенталне уметности, Велика сала Московског конзерваторијума, Међународна кућа музике у Москви и друге. Сарађивала је са музичарима као што су Павел Нерсесјан, Жан-Дени Миша, Александар Рам Жан-Ив Фурмо и многи други. Оснивач је хуманитарне организације Музика за мир, чији је задатак да организује концерте и мајсторске радионице за младе музичаре који живе у конфликтним зонама, а до данас су реализовали своје идеје у преко 20 земаља.
Осим два соло ЦД издања, снимала је и са Виталијем Ватуљом и познатим оперским певачем Дмитријем Степановичем.

Loading...