Најдужег дана у години, 21. јуна широм света се одржавају бројни концерти којима се слави Светски дан музике. Већ традиционално овим поводом, Културни центар Београда и Београдски дувачки оркестар приређују променадни концерт на отвореном простору код фонтана испред КЦБ-а и придружују се прослави.
Првог дана лета, 21. јуна музичари (аматери и професионалци) одржавају бројне концерте широм света, обележавајући на тај начин Светски дан музике. За ове догађаје није вам потребна улазница јер се одржавају ван концертних дворана, то јест на трговима, у парковима, па чак и на станицама градског превоза. Светски дан музике (Fête de la Musique) је први пут обележен 1982. године а покретач овог догађаја било је француско Министарство за културу.
програм:
И. Генић, В. Поповић /ар. А. Путарек Поздрав Београду, корачница
Стеван Христић /ар. Стјепан Длеск Предигра и игра Грлице из балета Охридска легенда
Јоханес Брамс /ар. Јохан Де Меиј Мађарска игра бр. 5
Арам Хачатурјан /ар. Шарл Арденоа Маскарада, валцер из музике за драму Гопак, руска игра
Леонард Бернстајн / ар. Наохиро Иваи Прича са западне стране, избор мелодија
Клод Франсоа /ар. Наохиро Иваи Мy Wаy
арр. Рон Себрегст АББА ГОЛД, избор мелодија
Емил Главник / В. Мустајбашић Циганска свадба, рапсодија на теме из Ниша и околине
Фрањо Покорни / В. Мустајбашић Александар I, корачница
диригенти:
Александара Ђуров
Владимир Мустајбашић
Београдски дувачки оркестар основан је 1995. године са циљем да подстиче и унапређује стваралаштво и извођачку уметност за дувачке инструменте и ансамбле, као и да допринесе обнови традиције променадних концерата у дворанама и на отвореном.Оснивачи и чланови овог састава су искусни музичари ангажовани у београдским симфонијском оркестру, оркестру Опере, као и војним ансамблима, али и професори и студент средњих школа и Факултета музичке уметности. Репертоар променадних концерата на отвореном чине популарна уметничка музика домаћих и страних аутора (Христић, Дворжак, Брамс, Бернштајн, Милошевић, Главник), филмска и музика из мјузикла и аранжани музике популарних жанрова (Мориконе. Гершвин, Милер, Влак, АББА…), музика пријемчива обичном слушаоцу, љубитељу музике, или случајном пролазнику.
Владимир Мустајбашић, диригент и уметнички руководилац, школовао се у Славонском Броду, Вуковару (Војна музичка школа) и у Београду. На Факултету музичке уметности студирао је хорну у класи проф. Д. Бусанчића, композицију у класи проф. П. Милошевића и дириговање у класи проф. М. Вукдраговића и Ж. Здравковића, код кога је и магистрирао. Био је оркестарски музичар, и наступао као солиста с Репрезентативним оркестром Гарде и Симфонијским оркестром Уметничког ансамбла ЈНА. Као диригент руководио је дувачким оркестрима Гарде и Ваздухопловства, као и Симфонијским оркестром и мешовитим хором Уметничког ансамбла ЈНА (сада „Станислав Бинички“).Аутор је музике за камерне ансамбле и симфонијски и дувачки оркестар, а као аранжер, нарочито за дувачки оркестар, признат је и у иностранству. Један је од оснивача Београдског музичког дувачког друштва и члан WASBE – светске асоцијације симфонијских дувачких оркестара.
Александар Ђуров, диригент, школовао се у Београду на Факултету музичке уметности, где је дипломирао дириговање у класи проф. Даринке Матић-Маровић и наставио специјалистичке последипломске студије. Био је оркестарски музичар у Репрезентативном оркестру Гарде, којим сада руководи као диригент. Члан БМДД је од 2006. године.