АРХИТЕКТУРА У КОНТЕКСТУ 4 ИНДУСТРИЈСКО НАСЛЕЂЕ JE ДЕО КУЛТУРНЕ СРЕДИНЕ

20.03.2018., 19:00

КУЛТУРНИ ЦЕНТАР БЕОГРАДА
Галерија Артгет, Трг републике 5/I

Уторак, 20. март у 19.00 

Циклус предавања АРХИТЕКТУРА У КОНТЕКСТУ 4

ИНДУСТРИЈСКО НАСЛЕЂЕ JE ДЕО КУЛТУРНЕ СРЕДИНЕ
O архитектури  Михаила Тимотијевића разговарају Рифат Куленовић  и аутор

Индустријска архитектура 19. и прве половине 20. века као део наслеђа  постаје широм света инспиративан простор за креативне индустрије, мултифункционалне урбане целине и коначно доприноси  урбаној разноликости савременог града. Нужним гашењем  делова индустријских постројења  остају простори који  увођењем  друге намене могу пружити  шансу за развој, а понегде и за просперитет  тих средина.
Наша средина тек отвара ове процесе, а специфичности њеног индустријског наслеђа чувају јој место у широкој лепези различитости. Стицајем oколности, кроз своју дугогодишњу праксу  Михаило Тимотијевић је имао додира са овим сегментом културног наслеђа, а последњих десетак година радећи  на конкретним пројектима, стекао је искуства која ће у разговору са Рифатом  Куленовићем поделити  са  публиком.
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………
МИХАИЛО ТИМОТИЈЕВИЋ дипломирао је на Архитектонском факултету у Београду 1981. године, коме је и посветио највећи део своје професионалне каријере у раду са студентима. Најинтензивнији део свог академског ангажмана имао је у периоду 2000-тих када је на низу руководећих функција био у ситуацији да своје идеје и концепције о образовању архитеката имплементира у наставне програме. Са посебним жаром обављао је функцију декана Факултета. Своје професионално ангажовање усмеравао је на архитектонско пројектовање, са посебним акцентом на просторе едукације, објекте индустријског наслеђа и музеје, предавајући на факултету студентима управо оно што је обележавало и његову пројектантску праксу. Своја пројектантска истраживања и реализоване објекте везује за пројекте Европске уније, Министарства културе Републике Србије, Универзитета у Београду, Музеја науке и технике и Музеја историје Југославије. Добитник је бројних награда на међународним и домаћим архитектонско-урбанистичким конкурсима. Тренутно ради на пројекту реконструкције Трушнице (село Кремна код Ужица) објекта са статусом заштићеног  индустријског наслеђа.
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………
РИФАТ КУЛЕНОВИЋ је највећи део свог професионалног ангажмана, од раних деведесетих година до данас, посветио истраживању индустријске археологије. Аутор је и учесник  бројних домаћих и међународоних пројеката из ове области. Од 1991. године, са мањим прекидима (2015-2017, Музеј историје Југославије), запослен је у Музеју науке и технике, а од 2017. године је директор Музеја.

 

Добро дошли.

Loading...