SVETSKI DAN(I) POEZIJE 2018: Jezičke igre / Sreda, 21. mart
Sreda, 21. mart
12.00–13.30 okrugli sto: Poezija, performativnost, politika
specijalni gost: Eugen Gomringer
Učestvuju: Eugen Gomringer, Vlado Martek, Tomaš Glanc, Zabine Henzgen, Vladimir Kopicl
Moderira: Dubravka Đurić
Kulturni centar Beograda, Galerija Artget, Trg Republike 5/I
Razgovor je posvećen temama koje pokreće izložba: „Poezija i performans. Istočnoevropska perspektiva“. Zašto je danas bitna nova/radikalna pesnička i umetnička praksa iz doba socijalizma, koji su to faktori koji čine da ona danas bude globalno istorizovana i da bar u nekim segmentima savremene pesničke i umetničke proizvodnje postane važna referentna tačka? Ova poezija se bavila svojom materijalnošću, ali je ulazila i u područje multi/transmedijalnosti i transdisciplinarnosti. Na koji način je poezija uspostavljala odnos sa drugim umetnostima i šta je to značilo za pesnike i umetnike u socijalizmu, a posebno u jugoslovenskom socijalizmu? Zašto su danas grupni umetnički poduhvati na području ovog regiona retkost?
18.30–19.30 KCB i „Književni kafe“ Gete instituta:
Pozajmljeni krajolici: poezija Marion Pošman
Učestvuju: Marion Pošman, Stevan Tontić i Jovana Stojanović
Moderira: Biljana Pajić
Kulturni centar Beograda, Galerija Artget, Trg Republike 5/I
Festival omogućava da se u Beogradu premijerno predstavi stvaralaštvo pojedinih pesnikinja i pesnika koji u svojim sredinama spadaju među najznačajnije. Marion Pošman je jedna od najistaknutijih nemačkih pesnikinja generacije 70-tih. Za nju pesništvo nije drugost u odnosu na pol moći već njegovo podsvesno. Nemačka kritika smatra da poezija krajolika Marion Pošman čitaoca „dovodi u prijatno bestežinsko stanje” i da je u pitanju „mišljenje u najlepšoj formi“. Ovaj razgovor će ponuditi i malu panoramu nemačkog savremenog pesništva.
20.00–21.30 SLUŠANJE POEZIJE: Lidija Dimkovska, Ana Ristović, Slobodan Tišma, Josip Kocev, Dejan Ilić, Adisa Bašić, Tanja Bakić, Lisandri Kola, Vlado Martek, Katalin Ladik, Mirjana Frau Kolarski, Tomislav Marinković, Laslo Blašković
Režija: Dara De Luka
KCB, različiti prostori, tačka okupljanja: Likovna galerija KCB-a, Knez Mihailova 6
Umesto termina „čitanje poezije“, uobičajenog za autorsko predstavljanje, uvođenjem termina „slušanje“ naglašavamo činjenicu da književnost nije samo individualna stvaralačka aktivnost već i polje razmene i suštinske društvene komunikacije. Pesnici čitaju svoju poeziju na nekoliko punktova u Kulturnom centru Beograda, dok se publika kreće od punkta do punkta i time, od uobičajene atmosfere jedne kulturne institucije, kreira festivalsku procesiju. Suptilna „režija“ programa nosi pečat poetike autora kojeg publika sluša.
Medijski sponzori