Концерт саксофонисте Милана Савића, мецосопрана Ане Радовановић и пијанисте Укија Оваскаинена
Концерт је део Седмог међународног фестивала саксофона у Србији „Belgrade SAXperience“ (30. септембар – 3. октобар 2020), који реализује Удружење саксофониста Србије.
Више о програму Фестивала
Према одлуци Владе Републике Србије којом се дозвољава одржавање културних догађаја уз прописане епидемиолошке мере за сузбијање ширења вируса COVID-19, уз извођача и организаторе, предвиђен број места за публику у Свечаној сали Скупштине Града је 50.
Због овако ограниченог броја, молимо Вас да своје место резервишете пријавом на е-mail адресу lidija.maric@kcb.rs или телефоном на 011 2622 058. Пријављивање је могуће до дана концерта (петак, 2. октобар) у 12 сати или док се места не попуне.
Места за концерт су попуњена.
Директан пренос концерта можете пратити на овом линку.
На концерту ће бити одржана и јавна промоција нотног издања композиције Love! – saxophone concerto композитора Ивана Бркљачића. Дело је публиковала издавачка кућа Rights & Royalties Publishing Company.
Програм:
Иван Бркљачић
Love! – saxophone concerto, верзија за алт саксофон и клавир (4. и 5. део)
Минта Алексиначки
Реми
Светлана Савић
Соло за глас, саксофон и клавир
Иван Бркљачић
Peter and New York за (женски) глас и алт саксофон (премијера)
Иван Јевтић
Концерт за алт саксофон и гудацки оркестар (верзија за саксофон и клавир)
Allegro con Spirito
Andante Cantabile
Finale – Allegrissimo
Биографије:
Милан Савић је дипломирао саксофон на Академији уметности у Новом Саду, и кларинет на ФМУ у Београду. Током музичког развоја, похађао је многе школе и семинаре код признатих професора у иностранству. Од 2006. године ради у МШ Јосип Славенски као професор кларинета и саксофона, а његови ученици су добитници многих награда на републичким и међународним такмичењима. Наступао је као солиста на Мокрањчевим данима и другим фестивалима широм Србије. Одржао је мајсторске курсеве са пијанистом Укијем Оваскаиненом у земљи и иностранству – Алпен Класика Фест (Италија), Олимпик Сакс Фестивал (Грчка), а такође је одржао и концертну турнеју у Француској. Као солиста је наступао на Коларцу са Београдском филхармонијом, Симфонијским оркестром РТС, камерним оркестром Метаморфозис и Великим камерним оркестром. Снимао је за Радио Београд и премијерно изводио композиције Ивана Јевтића, Ивана Бркљачића, Анте Гргина, Александра Седлара и других. Као оркестарски музичар је ангажован у оркестру Београдске филхармоније и Симфонијском оркестру РТС, са којима је наступао на концертима и турнејама у земљи и иностранству. Милан Савић је директор међународног фестивала саксофона Belgrade Saxperience. Добитник је француског ордена Витез уметности (2017), које додељује Министарство културе и књижевности Француске.
Ана Радовановић (мецосопран) је завршила мастер академске студије на Одсеку за соло певање, и докторске студије на Одсеку за камерну музику на ФМУ у Београду. Остварила је неколико оперских улога и реализовала бројне концерте. Као члан Оперског студија Народног позоришта Борислав Поповић, на Великој сцени Народног позоришта у Београду остварила је улоге Пастира у опери Тоска Ђ. Пучинија, и улогу Фруголе у опери Плашт Ђ. Пучинија. Године 2009. је остварила улогу Агате у опери Деришта Филипа Гласа, а касније је била ангажована у реализацији две светске премијере опера српских композиторки Ко је убио принцезу Монд Татјане Милошевић и Петроград Бранке Поповић.
С обзиром на то да је најактивнија у области савремене камерне музике, од 2005. године је остварила бројне наступе на концертима широм Србије (Задужбина Илије М. Коларца, Београдска филхармонија, Народно позориште у Београду, Опера и театар Мадленианум…). Члан је управног одбора Ансамбла за нову музику Градилиште, са којим је наступала на концертима у Србији, Црној Гори, Хрватској, Литванији и Израелу. Са истим ансамблом је извела преко 20 премијерних дела српских композитора. Члан је ИНСАМ института за савремену музику у БиХ. Од 2012. године ради и као наставник соло певања у музичкој школи.
Уки Оваскаинен је лауреат, као и добитник специјалне награде Контемпоранеа и награде публике, на такмичењу Премио Хаен у Шпанији. Редовно наступа као солиста и камерни музичар у Србији, као и широм Европе. Извео је низ од осам различитих солистичких реситала на Краљевском данском конзерваторијуму током једанаест дана, што представља највећи индивидуални пројекат у историји те установе.
Студирао је на Музичкој академији Сибелијус у Хелсинкију, на Краљевском данском конзерваторијуму у класи проф. Хозеа Рибере, и на солистичком одсеку на Високој школи за музику и театар у Хановеру у класи проф. Матија Раекалија.
Свирао је као солиста са симфонијским оркестрима Сјеланда и Олборга, наступао у Концертхаусу у Бечу, као и на концертима камерне музике Бечког камерног оркестра. Радио је као корепетитор Опере Фабер у Португалији, свирао у оквиру професионалних оркестара у Данској и у Србији, радио са професионалним хоровима и наступао на преко 200 концерата на четири континента са хором Тапиола. Уметнички је организатор турнеје камерне музике у Данској. Ради као званични корепетитор на такмичењима Музичке омладине у Београду. Осим ангажовања као виши уметнички сарадник на Катедри за гудачке инструменте на ФМУ, редовно наступа са еминентним српским и иностраним музичарима.
Иван Бркљачић (Београд, 1977) је дипломирао на ФМУ, Одсек за композицију и оркестрацију, у класи Срђана Хофмана, и магистарске студије композиције у класи Зорана Ерића. Године 2012. је одбранио докторски уметнички пројекат, на тему ‘Истар’ – циклус насцентних музичких карикатура за сценско извођење у позоришном декору, рађен под менторством Срђана Хофмана. Композиције Ивана Бркљачића извођене су у земљи и широм света. По поруџбини је писао композиције за Београдску филхармонију, хор Колегијум музикум, европски пројекат МУСМА, фестивале Бемус и Белеф, словеначке ансамбле Славко Остерц и 4Saxess, трио Покрет, трио Тембр, квартет Мокрањац, трио Сингидунум, ансамбл Градилиште, трио Donne di Belgrado, итд. Сарађивао је са иностраним ансамблима као што су: Остравска банда из Чешке републике, Блиндман из Белгије, L’Ensemble Portmano из Канаде, итд. Компоновао је музику за бројне позоришне представе и аутор је музике за целовечерњи играни филм Устаничка улица, у режији Мирослава Терзића.
Од школске 2005/06. године ради на ФМУ у Београду, најпре на Катедри за музичку теорију, а затим на Катедри за композицију. Такође, од 2015. године обавља функцију продекана за наставу ФМУ. Деловао је као уметнички селектор програма Међународне трибине композитора (2007–2015).