Трагови једног времена – Филмски плакат 1980–1989.
Филмска галерија Дворане Културног центра, Коларчева 6
Радно време: 16.00 – 21.00
9. 6 – 9. 7. 2023.
Отварање: петак, 9. јун од 19.00
Трагови једног времена – Филмски плакат 1980–1989.
Изложба плаката из збирке Филмског центра Србије
Изложба „Трагови једног времена – филмски плакат 1980–1989.”, на којој ће бити представљени филмски плакати из фундуса и архиве Филмског центра Србије, биће отворена 9. јуна 2023. у 19 часова у Културном центру Београда.
За потребе изложбе одабрана су 34 филмска плаката филмова који су настали осамдесетих година прошлог века и представљају значајна дела југословенске кинематографије, као што су „Маратонци трче почасни круг”, „Ко то тамо пева”, „Петријин венац”, „Мајстори, мајстори”, „Посебан третман”, „Како је пропао рокенрол”, „Сабирни центар”, и други.
Здравко Мићановић, професор на Факултету примењених уметности на предмету – Плакат, у поговору каталога изложбе је истакао: „Током осме деценије, и поред неповољних друштвено-политичких прилика, у СФРЈ је снимљено 285 жанровски веома разноврсних филмова. Тридесетчетири издвојена плаката, веома мали сегмент тако обимне продукције, знатним бројем примера индикатор су актуелних стилских и уметничких токова и мена времена у којем су се појавили, надилазећи при том и властиту комерцијалну намену. Изложени плакати у овој анализи сложени азбучним редом и по годинама, највећим бројем припадају филмовима из прве (12) и последње (11) године осме деценије”.
Изложба у Културном центру Београда ће бити отворена до 9. јула, након чега се сели на Фестивал европског филма Палић, а потом и у друге градове у Србији.
Ова изложба се надовезује на веома успешну и посећену изложбу „Трагови једног времена: Филмски плакат 1970–1979”, на којој су представљени плакати урађени за популарне ратне спектакле, као што су „Сутјеска” Стипе Делића, „Ужичка република” Жике Митровића, „Партизанска ескадрила” Хајрудина Крваваца, као и плакат филма „Валтер брани Сарајево”, такође у режији Крваваца, најгледанијег југословенског филма, који представља врхунац „југо-вестерна”, и многи други.