„У старом стилу“ – концерт ансамбла „Lucis Art Ensamble“
Отварање другог издања фестивала International Student Festival of CLAVIER MUSIC који се одржава у Београду од 17. до 22. септембра 2024. године.
Ансамбл Lucis Art Ensamble чине изузетни музичари из Русије и Србије, а овом приликом извешће програм који чине дела композитора 20. и 21. века инспирисана ренесансном и барокном музиком.
Порграм:
Захраб Панахoв
Свита бр. 1 ин де
Prelude
Ballata di Tristezza
Invention
Четири комада из ренесансе
Green sleeves
Tanzlein
Vaghe bellezze
Canarios
Алфред Шнитке
Свита у старом стилу, оп. 80
Pastorale
Ballet
Minuet
Fugue
Pantomime
Оторино Респиги
Canti all’antica, песме за глас и клавир, P. 71
L`udir talvolta
Ma come potrei
Ballata
Bella porta di rubini
Canzone nell`opera comica Re Enzo
Aндреј Попов
Мала свита у античком стилу, оп. 32
Prelude
Minuet
Invention
Aria
Fugue
Владислав Золотарјов
Kонтемплирајући Дионизијеве фреске у Манастиру Св. Терапонта
Захраб Панахов
Свита бр. 2 ин а
Prelude II
Largo
Passacaglia
Александр Казаков
У старом стилу
Overture
Stretta
Minuet
Adagio
Chorale
Lucis Art Ensemble
Марија Симакова, сопран
Александер Озерицки, флаута
Спасоје Спасојевић, виолина
Василиј Соколовски, виолончело
Александр Казаков, уметничко вођство, клавир
Биографије:
Марија Симакова, оперска певачица и глумица, лауреат је међународних такмичења у Русији, Пољској и Србији, добитница Руске позоришне награде Златна маска номинована за најбољу женску улогу у опери (Ана Франк – моно опера Дневник Ане Франк Г. Фрида). Солиста је у савременим оперским пројектима „Лабораторија модерне опере“ у режији Василија Бархатова и CoOPERAtion Катие Васиљеве (Москва), солиста фестивала Децембарске вечери С. Рихтера у Музеју лепих уметности Пушкин (2019), солиста Камерног музичког позоришта Б.А. Покровског (2011-2016), учесница пројекта Омладинске опере у Ници (Француска), предавач на Московском државном конзерваторијуму П. И. Чајковски (2016-2021). Била је костујући солиста Музичког позоришта Станиславски и Немирович-Данченко.
Александар Озерицки је рођен у Москви. Године 1998. завршио је Специјалну музичку школу Гњесини у Москви и уписао Руску музичку академију Гњесини у класи ванредног професора Владимира Кудрија. Током школовања на академији постао је лауреат такмичења Виртуози 21. века и започео је професионалну каријеру као оркестарски музичар у Московском симфонијском оркестру под управом Владимира Живе. Након дипломирања на академији 2003. године, уписао је постдипломске студије на Московском државном конзерваторијуму П. И. Чајковски у класи почасног уметника РСФСР, професора Александра Голишева. Наступао је као солиста са различитим московским ансамблима. Учествовао је 2005. године на турнеји Руско-америчког омладинског оркестра као солиста. Године 2006, примљен је у групу флаута Националне филхармоније Русије под управом народног уметника СССР Владимира Спивакова. Од 2012. до 2022. године радио је као солиста и вођа групе флаута Бољшој симфонијског оркестра Мариинског театра. Озерицки је Yamaha Artist.
Спасоје Спасојевић је започео своје музичко образовање у MШ Коста Манојловић у Земуну. Завршио је студије виолине на Факултету музичке уметности у Београду, а потом на позив проф. Тyмура Мелнyка, наставио своје образовање у Бечу. Током школовања у Бечу добио је прилику да наступи у значајним салама, попут Музикферајна и Конзертхауса и сарађује са ансамблима Freestyle Orchestra и Бечком филхармонијом младих. Као добитник пуне стипендије, наставио је школовање на Универзитету у Џенгдуу у Кини, где је 2020. године завршио мастер студије у класи проф. Мелнука. По повратку у Србију посвећено се бави приближавањем класичне музике младој публици и учествује у програмима Baby Artysh и Концерти за све узрасте. Члан је Гудачког квартета Пандора и Lucis Art Ensemble. Предаје у МШ Коста Манојловић и Школи Yamaha. Тренутно свира на виолини 1627 градитеља Шарлилија Дуриоа из Француске.
Василиј Соколовски је рођен 2004. године у Москви у музичкој породици. Од раних година наступао је са оркестром као солиста и свирао у салама Московског државног конзерваторијума. Сада је студент на ФИЛУМ-у у Крагујевцу у класи проф. Милутина Младеновића. Василиј Соколовски је добитник бројних награда у Русији и иностранству. Године 2023. био је лауреат 23. меморијала Душан Протић у Београду, добитник је специјалне награде 2. међународног музичког такмичења Урош Пешић у Бањој Луци и прве награде на Републичком такмичењу балетских и музичких школа у Србији у категоријама виолончело и камерна музика. Такође је био финалиста 10. међународног такмичења Дејвид Попер у Варпалоти, Мађарска.
Александр Казаков је музичар, композитор, предавач и организатор. Лауреат је међународних и сверуских такмичења на разним музичким инструментима (оргуље, чембало, клавир, хармоника). Учесник је фестивала и мајсторских курсевамеђу којима су и Ars vivendi clavicembalum и Дани оргуља у Београду и Међународни омладински фестивал у Абердину, Шкотска и Руски концерти у Данској. Учествовао је у реализацији пројеката удружења Minnus Trelligh: Високо и Кандински оркестар. Казаков је оснивач и уметнички вођа ансамбла Lucis Art Ensemble. Активан је као организатор и уметнички директор удружења Cinema//Theater, као и Mеђународног студентског фестивала CLAVIER MUSIC у Београду.