UMETNIČKI PROTEST: GDE SU NAŠI PROSTORI ZA RAD? ▪︎ 60. Oktobarski salon
„Gde su naši prostori za rad?“, pitanje je koje građani Beograda imaju prilike da vide i na bilbordima tokom trajanja manifestacije. Reč je o radu Nine Ivanović na kome su prikazane zgrade BIGZ i Jugošped, prostori čija prenamena znači odlazak umetnika iz njih. Umetnici Lidija Delić, Nina Ivanović, Nemanja Nikolić i Marija Šević organizovaće tim povodom participativni performans kojim će skrenuti pažnju na ovu temu, u sredu, 23. oktobra, u 18 sati. Svi su pozvani!
———————-
Lidija Delić (Crna Gora) živi i radi u Beogradu. Diplomirala je na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu (2010), na Slikarskom odseku, a doktorske studije iz multimedijske umetnosti završila na Univerzitetu umetnosti u Beogradu (2015). Jedna je od osnivačica Umetničkog kolektiva U10, a od 2012. godine sa još šestoro kolega vodi Umetnički prostor U10. Od 2021, radi na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu kao docent. Njeni radovi su deo mnogobrojnih privatnih i javnih zbirki. Izlagala je na više zajedničkih i samostalnih izložbi u zemlji i inostranstvu uključujući samostalne izložbe Still, life (Ipak život), Galerija ALBA, Beč (2023); The Ordinary Things, ICA Sofia, Sofija (2022); With luck, there’ll be no more dreams, Eugster || Beograd (2021); Too Soon, Too Late, Manifesto Beograd (2020); The West Island, Dom omladine, Beograd (2018). Godine 2018. izlagala je na 57. Oktobarskom salonu u Beogradu. Godine 2017, predstavljala je Srbiju na 18. Međunarodnom bijenalu mladih umetnika Evrope i Mediterana (BJCEM) u Tirani, Albanija. Bila je finalistkinja Nagrade „Dimitrije Bašičević Mangelos” za 2017. Godine 2019, Lidija je učestvovala u rezidencijalnom programu u Njujorku, koji su organizovali Projekat Balkan i Švajcarski institut u Njujorku. Bila je predstavnica Crne Gore na 59. Bijenalu umetnosti u Veneciji 2022. godine. Umetnička praksa Lidije Delić konceptualno i strukturno se zasniva na intermedijalnim istraživanjima povezanosti i odnosa između unutrašnjih mentalnih procesa i prostora koji ih okružuju. Polazište za ovaj pristup jeste ideja da ne možemo razumeti svet oko nas kao sistem predefinisanih objekata i koncepata koje zatim racionalno biramo, već kao gusto isprepletanu mrežu nedovršenih procesa, u kojoj je stabilnost stvari samo refleksija stabilnosti njihove slike. Njen rad otvara brojne perspektive i interpretacije, uvodeći posmatrača u propusni i slojeviti svet koji ne prihvata da bude sveden na jasne i definisane granice.
www.lidijadelic.com
Nina Ivanović (Beograd, Srbija, 1986) diplomirala je 2010. godine na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, Odsek slikarstvo. Nina radi u medijima kao što su crtež, fotografija, instalacija i skulptura istražujući teme i mesta koja je okružuju. Imala je priliku da svoje radove predstavi na mnogobrojnim grupnim izložbama, kao što su 57. Oktobarski salon, Beograd (2018); Shared meanings, Galerija ŠKUC, Ljubljana (2019); Image Mouvement. Paris – Subotica, Savremena galerija Subotica (2021) i 44. Crnogorski likovni salon, Cetinje (2022). Među njenim samostalnim izložbama, izdvajaju se Udareni znakovi, javno izlaganje, zabrane, Galerija Doma omladine u Beogradu (2019) i Nemirne vode, Galerija Novembar, Beograd, 2020/21). Godine 2014. dobila je nagradu Fondacije „Vladimir Veličković”, a 2018. nagradu 57. Oktobarskog salona. Radove je izlagala i na javnim mestima: Pejzaže u italijanskom gradu Vitorio Veneto u sklopu izložbe When Peace Erupts (Kad nastupi erupcija mira, 2018); svetlosnu instalaciju Perači prozora (2019) u Kulturnom centru Beograda, a instalaciju od bakra pod nazivom Brod (odsečak 1101) na fasadi Katedre za brodogradnju Mašinskog fakulteta u Beogradu (2023). Jedna je od osnivačica Umetničkog kolektiva U10, a od 2012. godine sa još šestoro kolega vodi Umetnički prostor U10. Živi i radi u Beogradu.
www.ninaivanovic.com
Nemanja Nikolić (Srbija, 1987) diplomirao je na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu 2010. godine, na Slikarskom odseku. Doktorske studije završio je na istom fakultetu 2019. godine. Radi kao docent na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu. Nemanja Nikolić je osnivač Umetničkog prostora U10 u Beogradu, nezavisnog prostora koji vode umetnici, a koji je posvećen pružanju podrške mladim savremenim umetnicima. Među Nemanjine samostalne izložbe ubrajaju se one u Likovnoj galeriji Kulturnog centra Beograda; Galerie Dix9 – Hélène Lacharmoise, Pariz; Muzeju savremene umetnosti Crne Gore, Podgorica; Galerie ERD, Seul; Galeriji Rima, Beograd i Kragujevac; Galeriji B2, Beograd; Umetničkom prostoru U10, Beograd itd. Učestvovao je i u brojnim kolektivnim izložbama u zemlji i inostranstvu: Caixa Forum, Madrid i Barselona; Kunsthal KadE, Amersfort; Kunstlerhaus, Beč; 56. i 57. Oktobarski salon, Beograd; 20. Bijenale umetnosti u Pančevu, Tradicionalni 45. Crnogorski likovni salon na Cetinju, Cinémathèque française, Pariz itd. Dobio je više umetničkih nagrada, kao što su Nagrada za crtež Udruženja likovnih umetnika Srbije (2021), Nagrada za crtež Fondacije „Vladimir Veličković” (2011), Specijalna nagrada za mural i zidnu instalaciju Raiffeisen banke i Galerije 12HUB (2013), Nagrada za izuzetnu kreativnu inovaciju Fondacije „Miloš Bajić” (2009) itd. Njegovi radovi mogu se naći u mnogim privatnim i javnim kolekcijama, kao što su kolekcije ABN AMRO, Amsterdam, Muzeja narativne umetnosti Lukas, Los Anđeles, Fondacije WAP, Seul, kolekcija Ekard, Hag, Kolekcija JMS , Pariz, Kolekcija Oktobarski salon, Umetnička kolekcija Wiener, Telenorova kolekcija iz Beograda itd.
www.nemanjanikolic.com
Marija Šević (Aranđelovac, 1987) živi i radi u Beogradu. Diplomirala je slikarstvo na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu 2011. godine. Usavršavala se na Akademiji lepih umetnosti u Monpeljeu, i kao stipendistkinja francuske vlade boravila je na Akademiji lepih umetnosti u Parizu u klasi profesora Kloda Kloskija i Džejmsa Rajlija. Suosnivačica je Umetničkog prostora i Kolektiva U10, gde od 2012. godine radi na uređivanju programa.
Dobitnica je stipendije za umetničku rezidenciju Hafenkombinat u Lajpcigu (2024), SIM rezidenciju u Rejkjaviku (2021) i Cité Internationale Des Arts u Parizu (2019). Predstavila se na samostalnim i grupnim izložbama među kojima su: Noćni uspon, Non Canonico, Beograd (2022); Susreti, Galerija Rima, Kragujevac (2021); Sanjari, Francuski kulturni centar, Beograd (2021); Shants d’amour, DIX9, Pariz (2019); Shared Meanings, Galerija ŠKUC, Ljubljana (2019); Balkan Party, MAC Gallery, Rim (2017); Heterotopia, Serbian House, London (2017); Unsafe Colors, Studio 106 L.A., Los Anđeles (2016); Parallel Vienna, Beč (2015); LISTE – Art Fair Basel, Bazel (2015); Giorni Felici, Casa Testori, Milano (2014) i Na Cidade Deserta, Alijans fransez, Brazilija (2013). Njen rad deo je mnogih privatnih i javnih kolekcija.
www.marijasevic.com