21. Међународни фестивал „Чембало, жива уметност – Ars vivendi clavicembalum“
4–14. новембар 2024.
Са жељом да обезбеди видљивији простор на нашој музичкој сцени за све већи број наших високошколованих чембалиста и промовише овај клавијатурни инструмент деликатне звучне боје као солистички и камерни, Културни центар Београда од 4. до 14. новембра организује 21. издање Међународног фестивала Чембало, жива уметност – Ars vivendi clavicembalum, у Галерији САНУ, УК Гварнеријус, МШ Јосип Славенски, Италијанском институту за културу у Београду, Атријуму Народног музеја и у Атељеу 212. Разноврсне програмске концепције извешће петнаест чембалиста на шест различитих инструмената.
Током двадесет издања фестивала који је покренуо Културни центар Београда уз подршку домаћих чембалиста, градитеља чембала Марија Бјелановића и чембалисте Егона Михајловића, реномирани музичари из Европе и Србије представљали су богату литературу писану за чембало од 16. века до данас, као и различите приступе интерпретацији.
Фестивал ће у понедељак, 4. новембра, у 18 сати, у Галерији Српске академије наука и уметности, отворити чембалисти Бојана Димковић и Душан Тороман, који ће извести концерт под називом У салону мадам Бријон – музика за чембало и пијано-форте и представити дела Ригела и Тапреа. Ово jе прилика да се наша публика упозна са звуком и изгледом још једног историјског инструмента – пијано-фортеа – који је увећао невелику колекцију историјских инструмената који се налазе у приватном власништву наших извођача клавијатурних инструмената. Исте вечери, у 19.30, концертом камерне музике који носи назив Барокни колаж представиће се наш нови ансамбл посвећен истраживању и интерпретацији барокне музике, Ансамбл Примавера, који чине сопран Александра Лојаница, виолинисткиња Вера Илић, флаутисти Ребека Вучетић и Александар Јован Крстић, и чембалисткиња Емилија Миодраг.
Концерт под називом Хармонија разума и природе одржаће наша чембалисткиња Светлана Стојановић Кутлача у четвртак, 7. новембра, у 18 сати, такође у Галерији САНУ. Програм је базиран на идеји француске културе 17. века, која почива на потреби за успостављањем хармоније у човеку и у друштву аналогно оној коју препознајемо у природи. У наставку вечери, од 19.30, наступиће ансамбл Парнас, чији је оснивач Светлана Стојановић Кутлача и који окупља београдске чембалисте, а за циљ има промоцију барокног репертоара употпуњеног демонстрацијом филозофских идеја културног круга у коме је одговарајућа музика настала. На концерту ће наступити чембалисткиње Јана Петровић, Марија Петровић, Ана Тошић, Теодора Крстић, Марјана Храшовец и Тина Нојцер, и чембалиста Игор Главашић.
У петак, 8. новембра, у УК Гварнеријус аутори Смиљка Исаковић и Ивица Петковића представиће своју најновију књигу Неуморни бас, коју је обајвила издавачка кућа Орион Арт. На промоцији, осим аутора, учествују и модератор Александра Паладин, виолинисткиња Мина Менделсон и флаутиста Љубомир Димитријевић.
У суботу, 9. новембра, музичко-плесну презентацију под називом Сарабанда одржаће наша чембалисткиња Даница Бурић која живи и ради у Немачкој. Предавање је својеврстан увод у вишедневну радионицу намењену младим чембалистима и музичарима који се баве интерпретацијом барокне музике. Полазници радионице ће своје новостечено умеће показати на концерту Звук покрета.
Концертни програм фестивала се наставља у уторак, 12. новембра у Италијанском институту за културу у Београду, где ће се у 19 сати одржати концертно предавање Чембало Иванке Симоновић Секви. Програм је припремио чембалиста и професор чембала на ФМУ Милан Поповић, који ће овом приликом говорити о Иванки Симоновић Секви, једној од првих дипломираних чембалисткиња у бившој Југославији и представити публици њен инструмент. Према њеној жељи, породица је ово чембало даровала Факултету музичке уметности у Београду. Факултет је 2024. године омогућио да оно буде у потпуности рестаурирано и оспособљено за коришћење у настави, као и за концертно извођење.
Концерт под називом Звук покрета одржаће се у среду, 13. новембра, у Атријуму Народног музеја. Програм су осмислиле чембалисткиње Јована Топалов и Даница Бурић, а осветљава односе барокних плесова и њихових стилизованих инструменталних облика, који су постали саставни део барокне свите за чембало. Даница Бурић живи и ради у Бремену, а током студија је почела да се бави барокним плесом уз Карлу Лине, у чијем ансамблу Les amis de Pécour наступа. На концерту ће јој се као гости придружити полазници радионице барокног плеса коју ће водити током фестивала.
Фестивал Чембало, жива уметност затвара се на сцени Петар Краљ Атељеа 212 у четвртак, 14. новебра, у 20.30, програмом 7 сунаца и 7 луна – музичко-плесно-поетска парабола о животу Доменика Скарлатија, који представља неочекиван спој фламенко уметности, драме и музике за чембало. Централна фигура либрета, чија је ауторка Софија Перовић, је барокни композитор Доменико Скарлати, који због свог оригиналног музичког израза који обилује шпанским фолклором, мелосом и ритмовима представља јединствену појаву у историји музике.
▶ Улаз на концерте је слободан. Бесплатне карте за концерт 7 сунаца и 7 луна могу се преузети на благајни Атељеа 212 после 10. новембра.
▶ ФЕСТИВАЛ СЕ ОДРЖАВА УЗ ПОДРШКУ И У САРАДЊИ СА: Град Београд, САНУ, Италијански институт за културу у Београду, Атеље 212, УК Гварнеријус, Музичка Школа Јосип Славенски, Факултет музичке уметности, Макрис фондација, Кристијан Бјелановић – градитељ чембала.
ПРОГРАМ ФЕСТИВАЛА
▶ Понедељак, 4. новембар
Галерија САНУ, Кнез Михаилова 35
18.00 – У салону мадам Бријон – музика за чембало и пијанофорте – Душан Тороман, пијанофорте и Бојана Димковић, чембало
програм: Ригел, Тапре
19.30 – Барокни колаж – Ансамбл Примавера – Александра Лојаница, сопран, Вера Илић, виолина, Ребека Вучетић, блок флаута, Александар Јован Крстић, траверзо флаута, Емилија Миодраг, чембало
програм: Персл, Корели, Бах, Вивалди…
▶ Четвртак, 7. новембар
Галерија САНУ, Кнез Михаилова 35
18.00 – Хармонија разума и природе – Светлана Стојановић Кутлача, чембало
програм: Дифли, Форкре
19.30 – Концерт ансамбла Парнас
програм: Купрен, Рамо, Балбастр, Руаје
▶ Петак, 8. новембар
УК Гварнеријус, Џорџа Вашингтона 12
18.00 – Промоција књиге Неуморни бас аутора Смиљке Исаковић и Ивице Петковића
▶ Субота, 9. новембар
МШ Јосип Славенски, Радослава Грујића 2а
17.30 – Музичко-плесна презентација Сарабанда, Даница Бурић
▶ Уторак, 12. новембар
Италијански институт за културу у Београду, Кнеза Милоша 56
19.00 – Концертно предавање Чембало Иванке Симоновић Секви – Милан Поповић
програм: Фарнаби, Скарлати, Купрен, Бах
▶ Среда, 13. новембар
Атријум Народног музеја, Трг Републике 1а
19.00 – Звук покрета – Јована Топалов, чембало, Даница Бурић, чембало и барокни плес, гости: полазници радионице барокног плеса
програм: Фрескобалди, Фробергер, Купрен, Лили…
▶ Четвртак, 14. новембар
Позориште Атеље 212, Сцена Петар Краљ, Светогорска 21
20.30 – 7 сунаца и 7 луна – музичко-плесно-поетска парабола о животу Доменика Скарлатија – Софија Перовић, чембало, Ојдана Радовић, плес и Емелијан Галушко, гитара и Иван Николић, глумац
програм: Скарлати