21. међународни фестивал „Чембало, жива уметност“ – „7 сунаца и 7 луна“
Програм 7 сунаца и 7 луна – музичко-плесно-поетска парабола о животу Доменика Скарлатија представља неочекиван спој фламенко уметности, драме и музике за чембало. Централна фигура либрета, чија је ауторка Софија Перовић, је барокни композитор Доменико Скарлати, који због свог оригиналног музичког израза који обилује шпанским фолклором, мелосом и ритмовима представља јединствену појаву у историји музике. Програм изводе чембалисткиња Софија Перовић, плесачица Ојдана Радовић, глумац Иван Николић и гитариста Емелијан Галушко.
Концерт се одржава захваљујући гостопримству и сарадњи Атељеом 212.
Синкретички приступ овом пројекту инспирисан је фламенко уметношћу која подразумева певање, поезију, драму, музику и игру, као и страственим темпераментом и слободарским духом народа Иберијског полуострва. Уметници с тог простора у вечној су потрази за дуендеом – неописивом одликом стварања, коју је још Гете приметио, али није успео да је дефинише, а за коју Лорка каже да је мистериозна моћ коју свако осећа, а коју ниједан филозоф не може да објасни. Дуенде превазилази технику и инспирацију, то је емоционални одговор, па и телесна реакција на уметност.
Програм:
Доменико Скарлати (1685–1757)
Соната у А–дуру, К. 208 (Andante e cantabile)
Соната у де–молу, K. 213 (Andante)
Соната у Де–дуру, K. 33 (Allegro)
Соната у E–дуру, К. 206 (Andante)
Соната у де–молу, К. 9 (Allegro)
Соната у де–молу, К. 141 (Allegro)
Соната у А–дуру, К. 209 (Аllegro)
Соната у Де–дуру, К. 492 (Presto)
Соната у Де–дуру, К. 491 (Cantabile)
Фанданго у де–молу
Биографије:
Софија Перовић је завршила докторске студије чембала на ФМУ у класи проф. Зорице Ћетковић. Докторирала је књижевност на Филолошком факултету у Београду, а трећи докторат из области оперске режије одбранила је на Универзитету Париз 8. Као оперска редитељка пред београдском публиком дебитовала је 2014. године режијом Монтевердијеве опере Крунисање Попеје (Мадленианум). Наредне године је поставила на сцену Битеф театра монооперу Франсиса Пуленка Људски глас, са којом је гостовала на међународном фестивалу Котор Арт. Такође је режирала и продуцирала српску премијеру опере Бела ружа Уда Цимермана у Дорћол плацу. Као чембалисткиња се усавршавала у земљи и иностранству код истакнутих чембалиста. Као стипендисткиња шпанске владе је учествовала на Међународном фестивалу Мануел де Фаља у Гранади. Усавршавала се и на Аустријској барокној академији у Гмундену. Редовно наступа као солисткиња и у камерним ансамблима, а негује афинитет и према савременој музици (премијерно је извела више композиција домаћих аутора које су јој биле посвећене). Наступала је као солисткиња са УА Министарства одбране Станислав Бинички. У бројним и разноврсним уметничким пројектима успешно спаја своја интересовања и знања из различитих области (La Passion del Barroco, Дуго путовање у сарабанду…). Од 2013. године је редовни члан Удружења музичких уметника Србије.
Ојдана Радовић (Београд, 1980) је предузетница, плесачица, инструктор и кореограф фламенко плеса, дипломирани професор физичког васпитања и сертификовани инструктор пилатеса по амерчкој Balanced body методи. Плесом је почела да се бави у раном детињству, а шпанску игру је први пут упознала 2002. године. Прве фламенко кораке је научила од Антонија дел Кастиља из Мадрида, који је 2003. године окупио фламенко трупу из Београда за плесну представу под називом Син фронтерас одржану у Сава центру у којој је Ојдана учествовала. Након овог искуства, прикључује се фламенко школи Венго Марије Милић, коју је преузела да води од 2006. године и од тада до данас шири и популаризује фламенко уметност у Београду, Србији и региону. Усавршава се у фламенко уметности на бројним радионицама, као и константним истраживањем и самосталним учењем и радом. Одржала је радионице фламенка на Институту за уметничку игру, ФМУ, Фламенко школи у Сплиту, плесној школи из Ниша и Новом Саду и ученицима средњих школа у Суботици. Организатор је првог јавног часа фламенка на Тргу Републике поводом обележавања Светског дана фламенка. Оснивач је удружења Фламенко центара El olor del alma у Београду. У сарадњи са музичарима разних профила изводи редовне наступе, негујући жив перформанс као важан део фламенко културе. Води Студио Ојдана обухватајући фламенко плес, вежбе и покрет као алат за лични развој.
Иван Николић је дипломирао глуму на Академији лепих уметности у Београду. Наступао је на сценама Народног позоришта у Београду, Студентског културног центра у Београду, позоришта Душко Радовић и Славија, Театра Култ, као и сценама широм Србије. Сарадник је драмског програма Радио Београда, образовне редакције РТС-а, као и играног програма РТС-а. У последњих десетак година, бави се превасходно савременим позориштем у оквиру Центра за позоришна истраживања ДАХ театар. Живи и ради у Београду, у статусу слободног уметника.
Гитариста Емелијан Галушко је лауреат међународног такмичења Виртуоз гитаре у Русији 2020. и 2022 године. Био је учесник бројних фестивала фламенка у Русији у сарадњи са многим гитаристима, певачима и плесачима фламенка.