21. međunarodni festival „Čembalo, živa umetnost“ – BOJANA DIMKOVIĆ i DUŠAN TOROMAN
Dvadeset prvo izdanje festivala posvećenog čembalu otvoriće čembalisti Bojana Dimković i Dušan Toroman koji će izvesti koncert pod nazivom U salonu madam Brijon – muzika za čembalo i pijano-forte. Ovo je prilika da se naša publika upozna sa zvukom i izgledom još jednog istorijskog instrumenta piano-fortea koji je nedavno stigao iz Italije i uvećao mali broj istorijskih instrumenata koji se nalaze u privatnom vlasništvu naših čembalista.
Koncert je bio najavljen kao deo jubilarnog 20. izdanja festivala, ali je njegova realizacija morala biti odložena. Drago nam je da novo izdanje festivala počinje baš ovim koncertom.
Koncert se održava zahvaljujući gostoprimstvu i saradnji sa Srpskom akademijom nauka i umetnosti.
Program:
Anri-Žozef Rigel (1741–1799)
Tri dua za piano-fote i čembalo, op. 14
Duo br. 1 u Es–duru
Allegro maestoso
Minuetto
Andante moderato
Presto
Duo br. 2 u ce–molu
Allegro non troppo
Adagio
Presto
Duo br. 3 u Ge–duru
Marche
Menuet
Polonese
Allegro
Žan-Fransoa Tapre (1738–1822)
Koncertantna simfonija u Ge–duru za čembalo, pijano-forte i orkestar ad libitum, op. 15
Allegro moderato
Tempo di Menuetto
Biografije:
Bojana Dimković vodi raznovrsnu karijeru kao pijanistkinja, čembalistkinja i kamerni muzičar. Često sarađuje sa istaknutim pojedincima i ansamblima. Zaposlena je na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu na poziciji umetničkog saradnika u okviru Poliinstrumentalne katedre.
Njeni koncertni angažmani uključuju izvođenja u Sloveniji, Crnoj Gori, Italiji, Irskoj, Velikoj Britaniji, Norveškoj, Poljskoj i na Islandu. Nastupala je na festivalima Čeltenam, Oksford lider, London Hendl, Festival poljske muzike u Krakovu… Redovno nastupa na svim značajnim festivalima u zemlji.
Kao solista je nastupala sa ansamblom Die Kölner Akademie, Orkestrom Radio-televizije Srbije, Gudačima Svetog Đorđa, ansamblima New Trinity Baroque i Metamorfozis. Kao aktivni pobornik nove muzike Bojana je član dua sa violončelistom Đorđem Miloševićem čija se izvođačka aktivnost fokusira na promociju dela srpskih kompozitora. Takođe je član osnivač dua Šumanjski/Dimković sa baritonom Kšištofom Šumanjskim. Oni svojim programima publici uspešno predstavljaju neotkrivena i zaboravljena dela. Bojana je prethodni nosilac Henri Ričardson nagrade, stipendista fondacije Wall Trust, pobednik takmičenja Petar Konjović i finalista takmičenja Kathleen Ferrier Awards i Royal Overseas League. Po završetku školovanja u Persl školi za muzičke talente, osnovne i višestruke master studije završila je na Gildhol školi za muziku i dramu u Londonu. Doktorirala je na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu.
Dušan Toroman je diplomirao klavir na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu, nakon čega je specijalizirao interpretaciju klavirske literature 18. i 19. veka na originalnim instrumentima pri Akademiji Bartolomeo Kristofori u Firenci. Takođe je diplomirao čembalo na Konzervatorijumu Đ. Rosini u Pezaru. Pobednik je međunarodnih takmičenja Broadwood Harpsichord Competition u Londonu, Tournoi International de Musique u Parizu i Concorso Internazionale Wanda Landowska u gradu Ruvo di Pulja.
Kao solista i kamerni muzičar je svirao u Francuskoj, Velikoj Britaniji, Italiji, Rumuniji, Holandiji, Švajcarskoj, Srbiji, Bosni i Hercegovini, Sloveniji… Nastupao je sa ansamblima kao što su New Trinity Baroque, Arbor Dianae, Simfonijski orkestar RTS-a, UA Stanislav Binički i Gudački orkestar Šlezinger kao solista izvodeći koncerte Baha, Samartinija, Hajdna, Salijerija, Mocarta i Betovena.
Angažovan je kao korepetitor na Katedri za solo pevanje Filološko-umetničkog fakulteta u Kragujevcu, kao i pri Austrijskoj baroknoj akademiji, Beogradskoj baroknoj akademiji i Baroknom ateljeu Marijane Mijanović. Član je Udruženja muzičkih umetnika Srbije.
Koncert realizujemo uz podršku Galerije SANU.
Zahvalnost na ustupljenom čembalu dugujemo Makris fondaciji.