21. međunarodni festival „Čembalo, živa umetnost“ – „Neumorni bas“
U okviru festivala biće održana promocija najnovije knjige Neumorni bas, autora Smiljke Isaković i Ivice Petkovića. Na promociji, osim autora učestvuju i moderator Aleksandra Paladin, violinistkinja Mina Mendelson i flautista Ljubomir Dimitrijević.
Knjiga predstavlja zbirku instrukcija namenjenu učenicima i studentima muzike, kao i svim zaljubljenicima u nepregledni, tajnoviti svet muzičke harmonije, praktikum koji iz oblasti baso kontinua pruža teorijski i praktičan uvid u izvođačku praksu 17. i 18. veka. Autori su napisali sjajnu knjigu, koja se čita kao roman, a u isto vreme predstavlja ozbiljnu praktičnu i teoretsku platformu za realizaciju kontinua. Knjigu je objavila izdavačka kuća Orion Art iz Beograda.
Promocija se održava zahvaljujući gostoprimstvu i saradnji sa UK Gvarnerijus.
Biografije:
Smiljka Isaković koju inostrana i naša stručna kritika naziva Kraljicom čembala i Prvom Damom čembala, je magistrirala dva instrumenta: klavir na FMU u Beogradu i na Konzervatorijumu Čajkovski u Moskvi, i čembalo na Kraljevskom Konzervatorijumu u Madridu. Nastupala je širom Evrope, u SAD, Južnoj Americi, na Islandu i na Kubi, uvek sa odličnim kritikama. Snimila je nekoliko nosača zvuka za izdavačke kuće u zemlji i SAD, a njeni snimci nalaze se u medijskim kućama u zemlji i inostranstvu. Doktorirala je na primeni menadžmenta u muzičko-scenskim umetnostima, čime se aktivno bavi u cilju plasiranja klasične muzike.
Smiljka Isaković piše tekstove za različite medije, a do sada je objavila nekoliko knjiga. Uvršćena je u International Who is Who in Music – međunarodnu enciklopediju poznatih muzičara koja preko 40 godina izlazi u Kembridžu, a od strane Američkog biografskog instituta (ABI) ušla je u 5000 ličnosti sveta kao Prva Dama čembala. Njeno ime je navedeno u leksikonu Ko je ko u Srbiji, kao i u međunarodnoj Enciklopediji čembalista i orguljaša (Sankt Peterburg), kao i u novom izdanju International Who’s Who in Music (Europa Biographical Reference Series, Ratlidž, UK). Od 2010. godine se nalazi na listi evropskih eksperata za EACEA/ ERASMUS programe u kulturi Evrope.
Nosilac je prestižne međunarodne Masarikove nagrade za umetnost, koju je pre nje za muziku dobio Lučiano Pavaroti. Priznanje Međunarodni muzičar 2003. je dobila u Kembridžu. Godine 2005. je dobila Zlatnu značku Kulturno-prosvetne zajednice Srbije, za nesebičan, predan i dugotrajan rad i stvaralački doprinos u širenju kulture, a 2015. nagradu grada Beograda za najbolji koncert. Godine 2016. je dobila godišnju nagradu UMUS-a za najbolji koncert sezone, a 2018. veliku Vukovu nagradu za naročite rezultate ostvarene u stvaralačkom radu na širenju kulture, obrazovanja i nauke u Republici Srbiji i na svesrpskom kulturnom prostoru, kao i nagradu za Životno delo UMUS-a (2019). Nosilac je Nacionalnog priznanja za vrhunski doprinos u oblasti kulture Srbije.
Ivica Petković (1967) diplomirao je orgulje na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu 1992. godine. Poslednjih godina studija bio je angažovan kao demonstrator u nastavi predmeta Orgulje i Klavir. Održao je više koncerata u Beogradu i gradovima širom Vojvodine. Od 1992. godine radi u Srednjoj muzičkoj školi Stanislav Binički u rodnom Leskovcu, u nastavi predmeta Harmonija. Sa redovnim profesorom FMU Mirjanom Živković bio je autor i realizator akreditovanog seminara Harmonija na klaviru, kao i praktikuma Harmonija na dirkama koji je izdao Kreativni centar 2019. godine. Autorsku zbirku Male kompozicije za klavir, namenjenu učenicima osnovnih i srednjih muzičkih škola, u izdanju izdavačke kuće Studio Lirika iz Beograda, objavio je 2022. godine.