21. међународни фестивал „Чембало, жива уметност“ – „Неуморни бас“

08.11.2024., 18:00

У оквиру фестивала биће одржана промоција најновије књиге Неуморни бас, аутора Смиљке Исаковић и Ивице Петковића. На промоцији, осим аутора учествују и модератор Александра Паладин, виолинисткиња Мина Менделсон и флаутиста Љубомир Димитријевић.

Књига представља збирку инструкција намењену ученицима и студентима музике, као и свим заљубљеницима у непрегледни, тајновити свет музичке хармоније, практикум који из области басо континуа  пружа теоријски и практичан увид у извођачку праксу 17. и 18. века. Аутори су написали сјајну књигу, која се чита као роман, а у исто време представља озбиљну практичну и теоретску платформу за реализацију континуа. Књигу је објавила издавачка кућа Орион Арт из Београда.
Промоција се одржава захваљујући гостопримству и сарадњи са УК Гварнеријус.

Биографије:
Смиљка Исаковић коју инострана и наша стручна критика назива Краљицом чембала и Првом Дамом чембала, је магистрирала два инструмента: клавир на ФМУ у Београду и на Конзерваторијуму Чајковски у Москви, и чембало на Краљевском Конзерваторијуму у Мадриду. Наступала је широм Европе, у САД, Јужној Америци, на Исланду и на Куби, увек са одличним критикама. Снимила је неколико носача звука за издавачке куће у земљи и САД, а њени снимци налазе се у медијским кућама у земљи и иностранству. Докторирала је на примени менаџмента у музичко-сценским уметностима, чиме се активно бави у циљу пласирања класичне музике.
Смиљка Исаковић пише текстове за различите медије, а до сада је објавила неколико књига. Увршћена је у International Who is Who in Music – међународну енциклопедију познатих музичара која преко 40 година излази у Кембриџу, а од стране Америчког биографског института (АБИ) ушла је у 5000 личности света као Прва Дама чембала. Њено име је наведено у лексикону Ко је ко у Србији, као и у међународној Енциклопедији чембалиста и оргуљаша (Санкт Петербург), као и у новом издању International Who’s Who in Music (Europa Biographical Reference Series, Ратлиџ, УК).  Od 2010. године се налази на листи европских експерата за EACEA/ ERASMUS програме у култури Европе.
Носилац је престижне међународне Масарикове награде за уметност, коју је пре ње за музику добио Лучиано Павароти. Признање Међународни музичар 2003. је добила у Кембриџу. Године 2005. је добила Златну значку Културно-просветне заједнице Србије, за несебичан, предан и дуготрајан рад и стваралачки допринос у ширењу културе, а 2015. награду града Београда за најбољи концерт. Године 2016. је добила годишњу награду УМУС-а за најбољи концерт сезоне, а 2018. велику Вукову награду за нарочите резултате остварене у стваралачком раду на ширењу културе, образовања и науке у Републици Србији и на свесрпском културном простору, као и награду за Животно дело УМУС-а (2019). Носилац је Националног признања за врхунски допринос у области културе Србије.

Ивица Петковић (1967) дипломирао је оргуље на Факултету музичке уметности у Београду 1992. године. Последњих година студија био је ангажован као демонстратор у настави предмета Оргуље и Клавир. Одржао је више концерата у Београду и градовима широм Војводине. Од 1992. године ради у Средњој музичкој школи Станислав Бинички у родном Лесковцу, у настави предмета Хармонија. Са редовним професором ФМУ Мирјаном Живковић био је аутор и реализатор акредитованог семинара Хармонија на клавиру, као и практикума Хармонија на диркама који је издао Креативни центар 2019. године. Ауторску збирку Мале композиције за клавир, намењену ученицима основних и средњих музичких школа, у издању издавачке куће Студио Лирика из Београда, објавио је 2022. године.

Loading...