ЈАВНА РЕАКЦИЈА НА ИЗОСТАНАК ФИНАНСИЈСКЕ ПОДРШКЕ КОЛЕКЦИЈИ ОКТОБАРСКИ САЛОН
Идеја да се оснује Колекција Октобарски салон настала је након што је белгијски уметник Јан Фабр Културном центру Београда поклонио свој рад под називом I am a one-man movement [Сам свој покрет], продуциран за 52. Октобарски салон 2012. године.
С обзиром на то да су се исте године београдски музеји који би овај поклон могли примити налазили у процесима реконструкције, Културни центар Београда био је донео одлуку да покрене Колекцију коју би чинила дела излагана на међународним изложбама Октобарског салона, као и друга дела аутора/уметника који су на поменутим изложбама учестовали што, верујемо, сведочи о једном периоду уметничких и излагачких пракси за које је изложба Октобарског салона имала важну улогу, посебно у Србији.
Одмах након првог позива, уследили су поклони бројних уметника/уметница из Србије и иностранства, тако да је захваљујући њима Колекција Октобарски салон могла бити и званично формирана.
Музеј савремене уметности у Београду је 19. септембра 2018. године донео Решење о утврђивању уметничко-историјских дела за културна добра (Решење број 01-33/111, 19.9.2018. године), којим је део дела из Колекције Октобарски салон добио статус покретних културних добара.
Током 2020. године завршен је највећи део процеса дигитализације података о Колекцији Октобарски салон и њиховог уноса у јединствени информациони систем за дигитализацију културног наслеђа и савременог стваралаштва.
Колекција Октобарски салон има веома активну излагачку делатност у Србији и иностранству кроз програме као што су Колекција деценија, На мала врата и селекције видео-радова и филмова које се приказују у другим институцијама и на другим изложбама.
Тренутно једини начин за увећање броја дела у Колекцији су поклони и конкурс Министарства културе.
У решењу на које смо дуго чекали, подршка Колекцији Октобарски салон у потпуности је изостала.
Брига о активним збиркама требало би да расте, а не да изостаје, с обзиром на то да је континуирана подршка, па макар она била и симболична, израз поверења и подстицајни гест. Решењима о додели средстава никада нису сви задовољни, али ће још већи проблем настати уколико она изгубе ауторитет потпуним изостављањем подршке већим збиркама и упућивањем генеричких образложења.
Тим Културног центра Београда жели да се захвали свим уметницима чији су се радови, међу њима и бројни награђени, нашли у документацији за конкурс за откуп уметничких радова.
Тим Културног центра Београда
Београд, 21.11.2024.