Концерт виолинисткиње Еме Симовић и пијанисткиње Наталије Младеновић
Млада виолинисткиња Ема Симовић је студенткиња Факултета музичке уметности у Београду. Добитница је бројних награда, а публици ће се представити делима Моцарта, Брамса и Чајковског.
Програм:
Волфганг Амадеус Моцарт
Соната за виолину и клавир бр. 21 у е–молу, K. 304
Allegro
Tempo di Menuetto
Јоахенс Брамс
Скерцо за виолину и клавир у це–молу
Петар Иљич Чајковски / Леополд Ауер
Арија Ленског за виолину и клавир
Јоахенс Брамс
Соната за виолину и клавир бр. 3 у де–молу, оп. 108
Allegro
Adagio
Un poco presto e con sentimento
Presto agitato
Биографијe:
Ема Симовић (2005) стекла је основно и средње музичко образовање, са главним предметом-виолина, у МШ Мокрањацу Београду, у класи проф. Тијане Жарковић. Дипломирала је са похвалом Марија Петровић и Јанко Ристић као најбољи ученик Одсека за гудачке инструмете, као и са похвалом Милорад и Загорка Апостоловић за најбољи дипломски испит на одсеку. Од 2022. године је студент основних академских студија Факултета музичке уметности у Београду у класи ванр. проф. др. ум. Марије Мисите. Усавршавала се на мајсторским курсевима.
Освојила је бројне награде на републичким и међународним такмичењима, међу којима су прве награде на такмичењу Заједнице музичких и балетских школа Србије (2016), УМБШС (2017), Златне степенице (Ваљево, 2022) и Интернационални сусрети виолиниста (Сремски Карловци, 2022).
Наступала је у многим салама у Београду, укључујући и сцену Коларчеве задужбине на којој је свирала као солиста, СКЦ, Галерију Артгет, Културни центар на Чукарици и Хришћанску адвентистичку цркву. Добитница је стипендија Фондације за младе таленте града Београда (2018) и Доситеја (2023) за остварене резултате на такмичењима у току средње школе. Године 2020. је положила аудицију за млади оркестар Краљевског Концертгебау оркестра, са којим је наступила у Амстердаму и Келну, под диригентском палицом Данијела Хардинга. Године 2024. је примљена у Омладински оркестар Западног Балкана (WБYО), са којим је као заменик концертмајстора, наступала широм западног Балкана као и на сцени Концертхауса у Берлину. Активан је члан Београдског оркестра младих (БЕОМ) и Српске омладинске филхармоније Наисус. Наступала је као члан оркестра Београдски симфоничари и као члан ансамбла 13 гудача.
Наталија Младеновић је почела да учи клавир са пет година у Самари (Русија). Од своје једанаесте године, похађала је Централну средњу специјану музичку школу при Конзерваторијуму Чајковски у Москви, где су њени професори били Владимир Буњин и Анатолиј Рјабов. Са седамнаест година је примљена на Московски државни конзерваторијум Чајковски, где је студирала у класи Ларисе Дједове, Ирине Осипове и Јевгенија Малињина. Дипломирала је 1996. године са одличним успехом и стекла звање магистра уметности. Добитник је награда на Међународним такмичењима Петар Коњовић у Београду и Рубинштајн у Паризу.
Наступала је широм некадашњег Совјетског Савеза, Немачке, Швајцарске, Француске, Бугарске, Данске, Црне Горе, Хрватске… Као солиста је наступала са оркестром Самарске филхармоније и оркестром РТС-а, под управом Ангела Шурева и Бојана Суђића. Учествовала је у извођењу опере Зора Д. и Маратонци И. Жебељан. Сарађивала је са истакнутим виолончелистима, као што су Кирил Родин, Стефан Попов, Ксенија Јанковић, Минео Хајаши, Александар Бузлов, Марк Копе и виолинистима Сретеном Крстићем, Матејом Маринковићем, Јованом Колунџијом, Ли Чуан Ђином и Срђаном Грујићем. Била је клавирски сарадник на јавном часу у Београду који је одржао Миша Мајски. Учествовала је на фестивалима, као што су БЕМУС, НОМУС, НИМУС, Чело фест и Међународна трибина композитора. Била је ангажована као официјелни клавирски сарадник на такмичењима Музичке омладине. Запослена је као ванредни професор за ужу уметничку област Клавир – упоредни предмети на Факултету музичке уметности у Београду.