Notr-Dam u Parizu, biser evropske kulturne baštine
Kao mesto okupljanja i deljenja, ustanova u kojoj su vekovima štićeni najranjiviji slojevi društva, Notr-Dam je inspirisala i nastavlja da inspiriše umetnike, filozofe, arhitekte, istoričare i državnike… Nakon požara koji je uništio deo zdanja svet je pokazao solidarnost u kojoj se ogleda sve ono što sama katedrala predstavlja.
Povodom ponovnog otvaranja pariske Notr-Dam Francuski institut u Srbiji i Ambasada Republike Francuske u Srbiji organizuju niz manifestacija u cilju isticanja značaja ovog dragulja evropske kulturne baštine. Deo ovog bogatog programa je koncert i predavanje Matjea Lursa
Matje Lurs je francuski istoričar arhitekture, titularni orguljaš Crkve Sv. Akela u Ekuanu, stručnjak za sakralnu arhitekturu i francusku arhitekturu moderne epohe, član Francuske nacionalne komisije za nasleđe i arhitekturu. U Beogradu će održati koncert pod nazivom „Barokne orgulje u Francuskoj i u Italiji – isprepletene sudbine“, kao i predavanje kada će govoriti o Notr-Dam i drugim značajnim hrišćanskim katedralama, uz komparativnu analizu.
Nedelja, 2. februar u 19.00
Katedrala Blažene Device Marije, Hadži Milentijeva 75, Beograd
Koncert „Barokne orgulje u Francuskoj i u Italiji – isprepletene sudbine“
Ponedeljak, 3. februar u 18.00
Evropska kuća, Zmaj Jovina 8, Beograd
Predavanje „Arhitektura nacionalnih katedrala. Komparativna analiza (Notr-Dam u Parizu, Sveti Sava u Beogradu)“
Organizatori: Francuski institut u Srbiji, Evropska kuća u Beogradu, Kulturni centar Beograda, Katedrala Blažene Djevice Marije u Beogradu, Institut za studije kulture i hrišćanstva.
L’orgue baroque en France et en Italie – Destins croisés
Barokne orgulje u Francuskoj i u Italiji – isprepletene sudbine
Fransoa Kupren (1668-1733)
Messe pour les Couvent (izbor)
Plein-Jeu
Récit de Chromhorne
Duo sur les tierces (Troisieme couplet)
Chromhorne sur la taille (Cinquieme couplet)
Offertoire sur les grands jeux
Đirolamo Freskobaldi (1583-1643)
Fiori musicali (izbor)
Canzona
Ricercare
Toccata per l’Elevazione
Nikola de Grinji (1672-1703)
Plein jeu (premier verset du Veni Creator)
Fugue à cinq (troisième verset du Veni Creator)
Tierce en Taille (extraite de la Messe pour orgue)
Andre Rezon (v. 1650-1719)
Offertoire sur les “Vive le roi des Parisiens”
Domeniko Cipoli (1688-1726)
Sonate d’Involatura per Organo e Cimbalo (izbor)
Canzona
Offertorio
Toccata all’Elevazione
Toccata all’post communio
Pastorale
Klod Balbastr (1724-1799)
Cannonade pour orgue
Biografija:
Matje Lurs je francuski istoričar arhitekture i orguljaš. Upravnik je departmana za istoriju na Visokoj školi u Šajou (L’Ecole de Chaillot), u kojoj se školuju arhitekte koji se bave kulturnim nasleđem. Istraživač je na Ecole pratique des hautes études, i u okviru programa Histara, bavi se komparativnom analizom religiozih građevina – crkava, sinagoga, džamija. Gostujući je predavač na mnogim drugim visokim školama. Stručnjak je za katedrale, kojima je posvetio svoju doktorsku tezu i svoja istraživanja. Autor je dela L’autre temps des cathédrales (Drugo vreme katedrala). Njegov Dictionnaire des cathédrales (Rečnik katedrala) namenjen je širokoj publici, a objedinjuje sve katedrale u Francuskoj. Sa Alenom Erland-Brandenburgom objavio je delo Cathédrales d’Europe (Katedrale Evrope). Bavi se istraživanjem religijske arhitekture. Učesnik je brojnih debata o izazovima u vezi sa kulturnim nasleđem, član je francuske Nacionalne komisije za baštinu i arhitekturu, radio je na redakciji knjige Rebâtir Notre-Dame (Obnoviti Notre-Dam). Povodom otvaranja obnovljene katedrale pozivan je od stane najvećih svetskih medija kako bi kometarisao ovaj događaj. Bavi se i problematikom uništavanja i preobličavanja kultnih građevina, o čemu piše u svojoj knjizi Eglises en ruine, des invasions barbares à l’incendie de Notre-Dame (Razrušene crkve, od varvarskih najezda do požara u Notre-Dam). Nedavno je Galimar objavio njegovo delo Les cathédrales dans le monde. Entre religion, nation et pouvoir (Katedrale u svetu – između religije, nacije i moći).