
Нотр-Дам у Паризу, бисер европске културне баштине
Као место окупљања и дељења, установа у којој су вековима штићени најрањивији слојеви друштва, Нотр-Дам је инспирисала и наставља да инспирише уметнике, филозофе, архитекте, историчаре и државнике… Након пожара који је уништио део здања свет је показао солидарност у којој се огледа све оно што сама катедрала представља.
Поводом поновног отварања париске Нотр-Дам Француски институт у Србији и Амбасада Републике Француске у Србији организују низ манифестација у циљу истицања значаја овог драгуља европске културне баштине. Део овог богатог програма је концерт и предавање Матјеа Лурса
Матје Лурс је француски историчар архитектуре, титуларни оргуљаш Цркве Св. Aкела у Екуану, стручњак за сакралну архитектуру и француску архитектуру модерне епохе, члан Француске националне комисије за наслеђе и архитектуру. У Београду ће одржати концерт под називом „Барокне оргуље у Француској и у Италији – испреплетене судбине“, као и предавање када ће говорити о Нотр-Дам и другим значајним хришћанским катедралама, уз компаративну анализу.
Недеља, 2. фебруар у 19.00
Катедрала Блажене Девице Марије, Хаџи Милентијева 75, Београд
Концерт „Барокне оргуље у Француској и у Италији – испреплетене судбине“
Понедељак, 3. фебруар у 18.00
Европска кућа, Змај Јовина 8, Београд
Предавање „Архитектура националних катедрала. Компаративна анализа (Нотр-Дам у Паризу, Свети Сава у Београду)“
Организатори: Француски институт у Србији, Европска кућа у Београду, Културни центар Београда, Катедрала Блажене Дјевице Марије у Београду, Институт за студије културе и хришћанства.
L’orgue baroque en France et en Italie – Destins croisés
Барокне оргуље у Француској и у Италији – испреплетене судбине
Франсоа Купрен (1668-1733)
Messe pour les Couvent (избор)
Plein-Jeu
Récit de Chromhorne
Duo sur les tierces (Troisieme couplet)
Chromhorne sur la taille (Cinquieme couplet)
Offertoire sur les grands jeux
Ђироламо Фрескобалди (1583-1643)
Fiori musicali (избор)
Canzona
Ricercare
Toccata per l’Elevazione
Никола де Грињи (1672-1703)
Plein jeu (premier verset du Veni Creator)
Fugue à cinq (troisième verset du Veni Creator)
Tierce en Taille (extraite de la Messe pour orgue)
Андре Резон (v. 1650-1719)
Offertoire sur les “Vive le roi des Parisiens”
Доменико Циполи (1688-1726)
Sonate d’Involatura per Organo e Cimbalo (избор)
Canzona
Offertorio
Toccata all’Elevazione
Toccata all’post communio
Pastorale
Клод Балбастр (1724-1799)
Cannonade pour orgue
Биографија:
Матје Лурс је француски историчар архитектуре и оргуљаш. Управник је департмана за историју на Високој школи у Шајоу (L’Ecole de Chaillot), у којој се школују архитекте који се баве културним наслеђем. Истраживач је на Ecole pratique des hautes études, и у оквиру програма Histara, бави се компаративном анализом религиозих грађевина – цркава, синагога, џамија. Гостујући је предавач на многим другим високим школама. Стручњак је за катедрале, којима је посветио своју докторску тезу и своја истраживања. Аутор је дела L’autre temps des cathédrales (Друго време катедрала). Његов Dictionnaire des cathédrales (Речник катедрала) намењен је широкој публици, а обједињује све катедрале у Француској. Са Аленом Ерланд-Бранденбургом објавио је дело Cathédrales d’Europe (Катедрале Европе). Бави се истраживањем религијске архитектуре. Учесник је бројних дебата о изазовима у вези са културним наслеђем, члан је француске Националне комисије за баштину и архитектуру, радио је на редакцији књиге Rebâtir Notre-Dame (Обновити Нотре-Дам). Поводом отварања обновљене катедрале позиван је од стане највећих светских медија како би кометарисао овај догађај. Бави се и проблематиком уништавања и преобличавања култних грађевина, о чему пише у својој књизи Eglises en ruine, des invasions barbares à l’incendie de Notre-Dame (Разрушене цркве, од варварских најезда до пожара у Нотре-Дам). Недавно је Галимар објавио његово дело Les cathédrales dans le monde. Entre religion, nation et pouvoir (Катедрале у свету – између религије, нације и моћи).