Концерт виолинисткиње Мине Менделсон и пијанисткиње Наталије Младеновић

24.03.2025., 21:00

Минa Менделсон и Наталија Младеновић редовно наступају заједно од свог првог заједничког концерта 26. октобра 2000. године у Галерији САНУ у Београду. Ове, 2025. године обележавају и прослављају свој јубилеј – 25 година уметничке сарадње. На концерту уметнице ће публици представити и приближити дела јеврејских композитора за виолину и клавир која дочаравају дух јеврејског народа, а кроз чију се музику прожимају најразличитије емоције – од дубоке, страдалничке патње до најрадоснијих тренутака и славе живота. Покровитељ концерта је фондација Сабитај Буки Финци.

Програм:
Алфред Шнитке

Свита у старом стилу, оп. 80
Пасторала
Балет
Менует
Фуга
Пантомима

Јосиф Ахрон
Јеврејска мелодија

Џон Вилијамс
Тема из филма Шиндлерова листа

Фриц Крајслер
Речитатив и Скерцо–каприс, оп. 6

Ернест Блох
Баал Шем – три слике хасидског живота
Vidui (Кајање)
Nigun (Импровизација)
Simchas Torah (Радост)

Фриц Крајслер
Кинески тамбурин, оп. 3

Биографије:
Мина Менделсон је рођена у Београду. Дипломирала je, магистрирала и докторирала у класи Ферн Рашковић на ФМУ у Београду. Као стипендиста Владе Краљевине Норвешке усавршавала се на Универзитету у Кристиансанду. Добитник је бројних награда на републичким, савезним и међународним такмичењима од којих се издвајају Специјална награда на Републичком такмичењу у Београду и Прва награда на Југословенском такмичењу у Котору.
Као солиста је наступала са оркестрима као што су Оркестар Универзитета у Џухаију (UIC Soloists, Кина), Нишки симфонијски оркестар, БГО Душан Сковран, Јеврејски камерни оркестар, Гудачи Светог Ђорђа, КО Concertante (Ниш) и КО Мокрањац. Била је заменик концертмајстора БГО Душан Сковран, који је поново активирала током прошле године, као и концертмајстор Јеврејског камерног оркестра и КО Гудачи Светог Ђорђа.
Као солиста и камерни музичар је наступала широм Европе и у Кини. Наступала је на фестивалима као што су БЕМУС, НИМУС, БЕЛЕФ, Роси фест, Трибина композитора, Калемегдански сутони, Европски дан јеврејске културе, Јесењи фестивал јеврејске културе у Сегедину, Охридско лето, Фестивал у Сапанци, Фестивал у Бодруму и Уметност против рата. Остварила је низ снимака за Радио и Телевизију Београд. Стални је члан Удружења музичких уметника Србије.
Редовни је професор виолине на Факултету уметности Универзитета у Нишу, где је била и шеф Катедре за гудачке инструменте.

Наталија Младеновић је почела да учи клавир са пет година у Самари (Русија). Од своје једанаесте године, похађала је Централну средњу специјану музичку школу при Конзерваторијуму Чајковски у Москви, где су њени професори били Владимир Буњин и Анатолиј Рјабов. Са седамнаест година је примљена на Московски државни конзерваторијум Чајковски, где је студирала у класи Ларисе Дједове, Ирине Осипове и Јевгенија Малињина. Дипломирала је 1996. године са одличним успехом и стекла звање магистра уметности. Добитник је награда на Међународним такмичењима Петар Коњовић у Београду и Рубинштајн у Паризу.
Наступала је широм некадашњег Совјетског Савеза, Немачке, Швајцарске, Француске, Бугарске, Данске, Црне Горе, Хрватске… Као солиста је наступала са оркестром Самарске филхармоније и оркестром РТС-а, под управом Ангела Шурева и Бојана Суђића. Учествовала је у извођењу опере Зора Д. и Маратонци И. Жебељан. Сарађивала је са истакнутим виолончелистима, као што су Кирил Родин, Стефан Попов, Ксенија Јанковић, Минео Хајаши, Александар Бузлов, Марк Копе и виолинистима Сретеном Крстићем, Матејом Маринковићем, Јованом Колунџијом, Ли Чуан Ђином и Срђаном Грујићем. Била је клавирски сарадник на јавном часу у Београду који је одржао Миша Мајски. Учествовала је на фестивалима, као што су БЕМУС, НОМУС, НИМУС, Чело фест и Међународна трибина композитора. Била је ангажована као официјелни клавирски сарадник на такмичењима Музичке омладине. Након 25 година рада на Катедри за гудачке инструменте ФМУ у Београду у својству клавирског сарадника, од 2023. године је запослена на Катедри за клавир, где делује у звању варедног професора за предмет корепетиција.

Loading...