„Sećanja – Klavirski duo“

17.03.2025., 20:00

Koncert klavirskog dua KaNa pod nazivom Sećanja – Klavirski duo deo je ciklusa koncerata u okviru projekta Mladi za mlade Muzičke omladine Beograda. Mlade pijanistkinje Natalija Ivić i Katarina Čolaković zajedno nastupaju od 2017. godine i do sada su održale značajne koncerte u Velikoj sali Kolarčeve zadužbine, Svečanoj sali Doma Vojske, Galeriji SANU i Italijanskom institutu za kulturu u Beogradu.

Projekat Mladi za mlade Muzičke omladine Beograda ima misiju podrške mladim umetnicima, pružajući im prostor za izvođenje, profesionalni razvoj i promociju na lokalnoj, nacionalnoj i međunarodnoj sceni. Ciklus koncerata U susret 53. Međunarodnom takmičenjeu muzičke omladine – sećanja, iako je nastao u okviru sada otkazanog MTMO, ne samo da čuva tradiciju već i ističe vrednost Takmičenja koje je godinama oblikovalo generacije muzičara. Klavir je kao kategorija prvi put predstavljena 1972. godine, a od tada je čak 368 pijanista nastupilo na sceni međunarodnog takmičenja. Posebno su značajni i nastupi klavirskih dua, gde su 1977. godine pobedu odneli Duo Bereti iz Italije, a 1989. klavirski duo Demjančuk-Arnautova iz tadašnjeg SSSR-a. U te dve godine na takmičenju su učestvovali pijanisti iz Velike Britanije, Poljske, Jugoslavije, Nemačke, Francuske, Kanade, Kube, Japana, Turske, Sjedinjenih Američkih Država, SSSR-a, Španije, Bugarske, Mađarske, Italije i Holandije. Nažalost, 1999. godine takmičenje u ovoj kategoriji je moralo biti otkazano zbog ratnih okolnosti. Ova kategorija je ukupno predstavila 84 pijanista, odnosno 42 klavirska dua, uključujući i nastupe i dalje aktivnog sprskog dua – Snežana Nikolajević i Vesna Kršić Sekulić.

Klavirski duo KaNa
Natalija Ivić i Katarina Čolaković

Program:
Nikolaj Rimski Korsakov
Šeherezada, simfonijska svita za klavir četvororučno, op. 35arr
More i Sindbadov brod
Priča princa Kalendera
Princ i princeza
Praznik u Bagdadu

Fazil Saj
Zimsko jutro u Istanbulu

Franc List
Mađarska rapsodija br. 2

 

Biografija:
Natalija Ivić i Katarina Čolaković započele ssu saradnju na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu 2017. godine. Završile su master studije na Katedri za klavir na FMU u klasi prof. Miloša Mihajlovića i prof. Vladimira Cvijića, i specijalističke studije na Katedri za kamernu muziku u klasi prof. Jasne Tucović, nakon čega su nastavile doktorske studije. Zajedno su nastupale u Narodnoj biblioteci u Beogradu, Velikoj dvorani Zadužbine Ilije M. Kolarca, Ustanovi kulture Parobrod, Galeriji SANU, Italijanskom institutu za kulturu u Beogradu, kao i u Smederevu, Pančevu i Zrenjaninu. Učestvovale su na FESTUM-u, Art okupaciji u Somboru, festivalu Piano City, kao i na A festu u Novom Sadu.
Osvojile su nagrade na Međunarodnom takmičenju Davorin Jenko u Beogradu, Međunarodnom takmičenju Konstantin Veliki u Nišu, Klavirskom takmičenju savremene srpske muzike, Međunarodnom muzičkom takmičenju u Moskvi, Banjalučkom bijenalu (specijalna nagrada sa 100 poena, i laureati kategorije). Nastupale su sa perkusionistima Nevenom Đorđević i Srđanom Palačkovićem u Velikoj sali Kolarčeve zadužbine. Izvele su Mocartov Koncert za dva klavira i orkestar sa UA Stanislav Binički u Svečanoj sali Doma Vojske sa dirigentkinjom Anom Ćosović. Učestvovale su u programu Mala škola bontona / Kako se sluša koncert. Na Danima stare muzike, 2024. godine izvele su Bahov Koncert za dva klavira i gudački orkestar u okviru koncerta Končerto groso. Njihov projekat o stvaralaštvu srpskih kompozitorki, podržan od Sokoja, dobio je odličnu muzičku kritiku. Nastavak projekta obuhvata snimanje digitalnog izdanja u toku 2025. godine. Osim dela domaćih kompozitora, rade i na popularizaciji ostvarenja savremenih kompozitora klasične muzike čija dela nisu poznata domaćoj publici. Jedan takav projekat predstavile su u Kulturnom centru Vojvodine Miloš Crnjanski, gde su izabrane na konkursu za koncerte kamernih ansambala. Od 2024. godine su rezidentne umetnice Muzičke omladine Beograda.

Loading...