„Сeћања – Клавирски дуо“ – ОТКАЗАНО

17.03.2025., 20:00

Концерт клавирског дуа КаНа под називом Сећања – Клавирски дуо део је циклуса концерата у оквиру пројекта Млади за младе Музичке омладине Београда. Младе пијанисткиње Наталија Ивић и Катарина Чолаковић заједно наступају од 2017. године и до сада су одржале значајне концерте у Великој сали Коларчеве задужбине, Свечаној сали Дома Војске, Галерији САНУ и Италијанском институту за културу у Београду.

Пројекат Млади за младе Музичке омладине Београда има мисију подршке младим уметницима, пружајући им простор за извођење, професионални развој и промоцију на локалној, националној и међународној сцени. Циклус концерата У сусрет 53. Међународном такмичењеу музичке омладине – сећања, иако је настао у оквиру сада отказаног МТМО, не само да чува традицију већ и истиче вредност Такмичења које је годинама обликовало генерације музичара. Клавир је као категорија први пут представљена 1972. године, а од тада је чак 368 пијаниста наступило на сцени међународног такмичења. Посебно су значајни и наступи клавирских дуа, где су 1977. године победу однели Дуо Берети из Италије, а 1989. клавирски дуо Демјанчук-Арнаутова из тадашњег СССР-а. У те две године на такмичењу су учествовали пијанисти из Велике Британије, Пољске, Југославије, Немачке, Француске, Канаде, Кубе, Јапана, Турске, Сједињених Америчких Држава, СССР-а, Шпаније, Бугарске, Мађарске, Италије и Холандије. Нажалост, 1999. године такмичење у овој категорији је морало бити отказано због ратних околности. Ова категорија је укупно представила 84 пијаниста, односно 42 клавирска дуа, укључујући и наступе и даље активног спрског дуа – Снежана Николајевић и Весна Кршић Секулић.

Клавирски дуо КаНа
Наталија Ивић и Катарина Чолаковић

Програм:
Николај Римски Корсаков
Шехерезада, симфонијска свита за клавир четвороручно, оп. 35arr
Море и Синдбадов брод
Прича принца Календера
Принц и принцеза
Празник у Багдаду

Фазил Сај
Зимско јутро у Истанбулу

Франц Лист
Мађарска рапсодија бр. 2

 

Биографија:
Наталија Ивић и Катарина Чолаковић започеле ссу сарадњу на Факултету музичке уметности у Београду 2017. године. Завршиле су мастер студије на Катедри за клавир на ФМУ у класи проф. Милоша Михајловића и проф. Владимира Цвијића, и специјалистичке студије на Катедри за камерну музику у класи проф. Јасне Туцовић, након чега су наставиле докторске студије. Заједно су наступале у Народној библиотеци у Београду, Великој дворани Задужбине Илије М. Коларца, Установи културе Пароброд, Галерији САНУ, Италијанском институту за културу у Београду, као и у Смедереву, Панчеву и Зрењанину. Учествовале су на ФЕСТУМ-у, Арт окупацији у Сомбору, фестивалу Piano City, као и на А фесту у Новом Саду.
Освојиле су награде на Међународном такмичењу Даворин Јенко у Београду, Међународном такмичењу Константин Велики у Нишу, Клавирском такмичењу савремене српске музике, Међународном музичком такмичењу у Москви, Бањалучком бијеналу (специјална награда са 100 поена, и лауреати категорије). Наступале су са перкусионистима Невеном Ђорђевић и Срђаном Палачковићем у Великој сали Коларчеве задужбине. Извеле су Моцартов Концерт за два клавира и оркестар са УА Станислав Бинички у Свечаној сали Дома Војске са диригенткињом Аном Ћосовић. Учествовале су у програму Мала школа бонтона / Како се слуша концерт. На Данима старе музике, 2024. године извеле су Бахов Концерт за два клавира и гудачки оркестар у оквиру концерта Кончерто гросо. Њихов пројекат о стваралаштву српских композиторки, подржан од Сокоја, добио је одличну музичку критику. Наставак пројекта обухвата снимање дигиталног издања у току 2025. године. Осим дела домаћих композитора, раде и на популаризацији остварења савремених композитора класичне музике чија дела нису позната домаћој публици. Један такав пројекат представиле су у Културном центру Војводине Милош Црњански, где су изабране на конкурсу за концерте камерних ансамбала. Од 2024. године су резидентне уметнице Музичке омладине Београда.

Loading...