Kustosi: Juan Puset (Johan Pousette), Švedska i Selia Prado (Celia Prado), Španija/Švedska
Naziv ovogodišnjeg Salona Noć nam prija…, potiče iz eseja argentinskog pisca Borhesa koji sugeriše kako nam noć pomaže da potisnemo/obrišemo nevažne detalje. Ta nit vodi do koncepta 51.oktobarskog salona koji se bavi sećanjem /individualnim i kolektivnim/, rekonstrukcijom i percepcijom stvarnosti, odnosno načinom kako sami, namerno ili podsvesno, biramo šta ćemo pamtiti, a šta zaboraviti. Iz takve selekcije stvarnosti formira se platforma sa koje se sagledava i predstavlja život, što je i umetničko polazište švedskog kustoskog para Juana Puseta i Selie Prado. Oni žele da ukažu koliko je individualno i kolektivno sećanje uključeno u proces beleženja i prepravljanja istorije i da podstaknu pitanja o tome ko ima pravo da filtrira priče i odredjuje pravila.
Ove odrednice su zajednički imenitelj umetničkih dela 51. Oktobarskog salona. Radovi 20 renomiranih umetnika, ali i onih koji tek dolaze, bave se istorijskim, političkim i aktuelnim društvenim problemima, kao što su sukobi u Indiji, patnje žena na južnom podkontinentu, sećanjima na koncentracione logore, aparthejd, kolonizaciju, ličnim sećanjima iz detinjstva itd. Iako je reč o veoma osetljivim političkim i egzistencionalnim pitanjima, umetnici ih sagledavaju na veoma suptilan način. Za publiku otvorenog duha, to može delovati kao katalizator koji proširuje percepciju stvarnosti, odnosno doprinosi njenom boljem razumevanju. Na senzibilan, dokumentaristički i filozofski način, izložba će se usredsrediti i na skorašnje globalne istorijske narative paralelne novijoj istoriji u regionu Balkana, što će poslužiti kao dobra podloga za raspravu o tome koliko su događanja u istoriji retko izolovana i koliko se često ponavljaju.
Zemlje porekla umetnika ukazuju da je izbor kustosa uključio ceo svet. U takvom kontekstu će se sagledati i Beograd, ne kao izolovani grad, već kao deo tog istog sveta, što izložbi daje dodatni smisao u širenju platforme za buduću razmenu iskustava.
Da bi umetnička dela doprla do najšire publike kojoj je savremena umetnost često nepoznata i nerazumljiva, kustosi 51. Oktobarskog salona opredelili su se za video/filmske i prostorne instalacije. Pored činjenice da svi umetnici 51. Salona dele zajedničko interesovanje za ovaj medijum, on je publici veoma blizak jer je decenijama navikla na televiziju, filmove ili video snimke za kućnu upotrebu.
Ovogodišnji Salon imaće i bogat prateći program. Organizator, Kulturni centar Beograda pozvao je nevladine organizacije, alternativne umetničke grupe i pojedince da predlože edukativni program, kako bi Oktobarski salon postao mesto razmene iskustava rada i građenja odnosa sa publikom kroz povezivanje sva tri sektora društva: javnog, civilnog i privatnog. U program će se svojim radovima uključiti: Anonymous said, TKH (Teorija koja hoda), Kiosk, Ana Nedeljković i Maja Uzelac. Program je namenje posebnim ciljnim grupama: srednjoškolcima, porodici, stručnoj publici, starijim sugradjanima…..
Kulturni centar Beograda biće takodje domaćin dveju pratećih izložbi – Sigalit Landau, izraelske umetnice nagrađene u okviru 49. Oktobarskog salona i predstavnice Izraelskog paviljona na Bijenalu u Veneciji 2011. i izložbe mape grafika pod nazivom Love it or Leave it – iz serije Četiri Bijenala u ogledalu grafičkih listova, autora Rene Bloka (Nemačka), kustosa 47. Oktobarskog salona.
Izlažu:
Ana Adamović (Srbija), Maja Bajević (Bosna i Hercegovina), Roza Barba (Italija), Tereza Habard i Aleksander Birhler (SAD / Švajcarska), Junas Dalberj (Švedska), Dušica Dražić (Srbija), Tim Ečels (Velika Britanija), Amar Kanvar (Indija), Viljam Kentridž (Južna Afrika), Eva Kok (Danska) i Erik Krikorc (Švedska), David Maljković (Hrvatska), Arnaut Mik (Holandija), Stiv Mekvin (Velika Britanija/Holandija), Zoran Naskovski (Srbija), Harun Farocki (Nemačka), Omer Fast (Izrael), Karl Mikael fon Hausvolt i Tumas Nordanstad (Švedska).
PROMOTIVNI SPOT 51. OKTOBARSKOG SALONA
Nagrada Kulturnog centra Beograda na 51. Oktobarskom salonu
Dodeljene nagrade na 51. Oktobarskom salonu
Program 51. Oktobarskog salona:
utorak, 5. oktobar
Palata Albanije
19.00 Emotivni gradovi, svetlosna instalacija i internet projekat Erika Krikorca (Švedska)
Kako se osećaš danas? www.emotionalcities.com
Rad Emotivni gradovi stvara višeslojnu refleksiju emotivnog pulsa Beograda. Ovaj projekat predstavlja spoj sajta na internetu i svetlosne instalacije u javnom prostoru. Od žitelja Beograda se traži da svoje emocionalno stanje ocene na skali od sedam nivoa označenih bojama, sadržanoj na internet sajtu www.emotionalcities.com. Posredstvom statističke analize, emocije svih stanovnika Beograda koji učestvuju u ovome će se stopiti u jednu celinu. Stalno se izračunava srednja vrednost i kolektivne emocije Beograda projektuju se na palati Albanija. Otuda ćete znati emocionalnu temperaturu ovog grada dok hodate njegovim ulicama, ili čak kada mu se približavate iz vazduha. Sve vrednosti prikazane su na internet sajtu, i to ne samo za Beograd već i za stotine drugih gradova širom sveta.
Projekat Emotivni gradovi prethodno je realizovan u Stokholmu i Seulu.
četvrtak, 7. oktobar
11,00 – PRESS PREVIEW – Resavska 40b, zgrada bivše Vojne Akademije, a budućeg Muzeja grada Beograda
Kulturni centar Beograda – otvaranje pratećih izložbi:
19,00 – Sigalit Landau (Izrael), nagrada KCB-a na 49. Oktobarskom salonu, Likovna galerija, Knez Mihailova 6
19,30 – Rene Blok (Nemačka), Love it or Leave it, galerija Artget, Trg Republike 5/I
petak, 8. oktobar
19.00 Svečano otvaranje 51. Oktobarskog salona
Resavska 40b, zgrada bivše Vojne Akademije
subota, 9. oktobar
Resavska 40b
13.00 Kroz izložbu vode kustosi Juan Puset i Selia Prado
Razgovori sa umetnicima:
12 00 – Roza Barba (Italija)
14 00 – Eva Kok (Danska)
sreda, 20. oktobar
18.00 Razgovor sa umetnikom – Amar Kanvar (Indija)
Amar Kanvar je jedan od vodećih indijskih režisera. Njegovi radovi predstavljaju mešavine dokumentarnog filma, poetikom nabijenih putopisa i vizuelnih ili ilustrovanih eseja na temu ljudskih prava i savremene istorije. Osmokanalna video-instalacija The Lightning Testimonies istražuje seksualno nasilje u političkim sukobima na indijskom potkontinentu.
četvrtak, 21. oktobar
22.25 – Drugi program RTS-a – GUŽVA, Maje Uzelac i Tijane Todorović
subota, 23 oktobar
13.00 Javno vođenje kroz izložbu – kroz izložbu vodi Zorana Đaković, koordinatorka projekta 51. OS
Paralelni programi
* svi programi će biti realizovani u izložbenom prostoru u Resavskoj 40b
NA IZLOŽBI SA …
Ovaj je projekat napravljen u nameri da pokaže da postoji mnogo uglova iz kojih savremena umetnost može da se posmatra i da su svi oni relevantni. Petkom uveče javne ličnosti iz različitih oblasti pokušaće da prenesu svoj doživljaj i viđenje 51. Oktobarskog salona. Sa nama će biti Jovan Ćirilov, Stefan Arsenijević, Maja Uzelac, Tijana Todorović, Branimir Stojanović…
NA IZLOŽBI SA …
Ovaj je projekat napravljen u nameri da pokaže da postoji mnogo uglova iz kojih savremena umetnost može da se posmatra i da su svi oni relevantni. Petkom uveče javne ličnosti iz različitih oblasti pokušaće da prenesu svoj doživljaj i viđenje 51. Oktobarskog salona. Sa nama će biti Jovan Ćirilov, Stefan Arsenijević, Maja Uzelac, Tijana Todorović, Branimir Stojanović…
U petak, 22. oktobra u 19.00 Na izložbi sa… Tijanom T., DJ i TV licem…
sreda, 13. oktobar
18.00 Hulieta Aranda (Julieta Aranda)
Celokupno sećanje sveta (Pamtimo umesto vas)
Projekcija filma i razgovor sa umetnicom, autorkom projekta Muzej kao središte dešavanja: u kontekstu i van njega-REDUKS
utorak, 19. oktobar
17.00 UMETNIK O UMETNIKU – Saša Rakezić, alias Aleksandar Zograf o Harunu Farockom
petak, 22. oktobar
18.00 Fast Forward – Art & Democracy
Javni intervju između umetnica Milice Tomić (Srbija) i Saskie Holmkvist (Švedska) i poziv publici da učestvuje u ovom razgovoru i pronalaženju ključnih reči i definicija demokratije, građanstva, društvene odgovornosti i uloge umetnosti.
sreda, 27. oktobar
18.00 UMETNIK O UMETNIKU – Darko Lungulov o Zoranu Naskovskom
subota, 13. novembar
13.00 javno vodenje kroz izložbu – Zorana Đaković, koordinatorka projekta 51.oktobarskog salona
18.00 Prezentacija radova sa Kreativne radionice za menjanje sećanja – Ana Nedeljković
nedelja, 14. novembar
12.00 Dečiji klub MSUB
14.00 Omladinski klub MSUB
utorak, 16. novembar
18.00 – Javno vođenje kroz izložbu – Dragana Rusalić, urednica elektronskih izdanja 51.Salona oktobarskog salona
sreda, 17. novembar
18.00 predavanje: Kad stavovi postanu forme: uvod u savremene izlagačke prakse, Branislav Dimitrijević ((Inicijativa za arhitekturu izlaganja/IAI/- grupa Poligon)
četvrtak, 18. novembar
18.00 UMETNIK O UMETNIKU – Boban Savić Geto o Stivu Mekvinu
petak, 19. novembar
18.00 predavanje: Noć u muzeju ili o izlaganju umetnosti pokretnih slika, Dejan Sretenović (Inicijativa za arhitekturu izlaganja/IAI/- grupa Poligon)
19.00 Na izložbi sa…Majom i Ivanom Lalićem
subota, 20. novembar
13.00 javno vođenje kroz izložbu – Zorana Đaković, koordinatorka 51. OS
18.00 Na izložbi sa…Borkom Pavićević i Vladimirom Tupanjcem
19.00 prezentacija i razgovor o projektu Raškolovana video učionica – TkH
Resavska 406/I/hodnik levo
Rad se sastoji od serije video intervjua koje smo tokom trajanja Oktobarskog salona vodili sa umetnicima i gostima izložbe, kao i akterima lokalne kulturno-umetničke scene. Međutim, intervjuisani ovog puta ne govore o svom radu, već smo ih pozvali da kao istaknuti akteri savremene internacionalne kulturno-umetničke scene govore o toj sceni i svojim pozicijama i ulozima u nju. Tematski okvir intervjua su problematike kulturne politike i nezavisne scene, kao i prakse aRtivizma (koje spajaju umetnost i aktivizam, pokreću pitanja društvene kritike, intelektualnog vlasništva, dostupnosti video umetnosti itd). Raškolovana video učionica je istovremeno deo procesa našeg istraživanja scene i kolektivnog samoobrazovanja, ali i rad koji pokušava da skrene pažnju javnosti na ključne tačke strukturacije savremene nezavisne scene.
Moći ćete da pogledate sledeće intervjue:
Roza Barba, vizuelna umetnica
Tim Ečels, pozorišni i vizuelni umetnik, umetnički direktor grupe Forced Entertainment
Hulieta Aranda, vizuelna umetnica i osnivačica internacionalne platforme e-flux
Jelena Vesić, freelance kustoskinja, urednica časopisa Prelom
Mia David, v.d. direktorka KCB-a, urednica magazina Kvart
Vladimir Palibrk, urednik i art-menadžer galerije Elektrika, Pančevo
nedelja, 21. novembar
17.00 Razgovor o umetničkom delu: Ana Adamović: Kancona, videoinstalacija, 2010
Inicijator razgovora: Branimir Stojanović
Rad Ane Adamović Kancona dobitnik je glavne nagrade 51. Oktobarskog salona. Razgovor o umetničkom delu pokrenuće diskusiju o radu Kancona, politici sećanja koja stoji iza ovog rada kao I koncepciji ovogodišnjeg 51.OS.
Razgovor o umetničkom delu je diskusiona platforma savremene umetnosti koju je pokrenula umetnica Milica Tomić 2002 godine. Razgovor o umetničkom delu pokreće diskusije o aktualnoj produkciji savremene umetnosti u Beogradu, Srbiji i regionu i do sada je održano preko četrdeset razgovora. Osnovni stav platforme Razgovora o umetničkom delu je da je publika koautor rada, odnosno da je konzumacija umetnosti i razgovor o njoj autorski akt.
ANONYMOUS SAID – grupa će realizovati tri različita programa namenjena različitim vrstama publike:
● Porodična zona (subotom od 12 do 14 sati)
(16, 23. i 30. oktobar i 6. novembar)
● Međugeneracijski dijalog (utorkom od 18 do 20 sati)
(19. oktobar i 2. novembar)
● Umetnik o umetniku (sredom od 18 do 20 sati)
(13, 20, 27. oktobar i 3. novembar)
TKH – TEORIJA KOJA HODA
Raškolovana video učionica
KIOSK
Radionica će se realizovati u prvoj nedelji Oktobarskog salona od 12. do 22. oktobra u delu izložbenog prostora koji će biti posebno markiran za paralelene programe.
ANA NEDELJKOVIĆ
Kreativna laboratorija za menjanje secanja / Kako snimiti slike sećanja?
subota, 16. oktobar
12.00 – 15.00 Lična i porodična sećanja i njihova prerada
subota, 23. oktobar
12.00 – 15.00 Zvanična i nezvanična istorijska sećanja: Da li i kako promeniti shvatanje istorije?
subota, 30. oktobar
12.00 – 15.00 Lična sećanja, kolektivna sećanja i nevidljivi crteži
subota, 6. novembar
12.00 – 15.00 Kako pokrenuti slike sećanja?
četvrtak, 11. novembar
12.00 – 14.00 Završavanje radova i priprema prezentacije
petak, 12. novembar
12.00 – 14.00 Završavanje radova i priprema prezentacije
subota, 13. novembar. 2010.
Prezentacija radova polaznika
EDUKATIVNI PROGRAMI Muzeja savremene umetnosti na 51.Oktobarskom salonu
● Muzejske zbirke i izložbe kao resursi okruženja u nastavi (subota 30. oktobar od 12 do 18 sati)
Seminar za nastavnike osnovnih i srednjih škola
Autori: Vesna Milić, kustos MSUB i Jelica Radovanović, umetnica i likovni pedagog
● Dečiji klub MSUB
Autori: Vesna Milić, kustos MSUB i Jelica Radovanović, umetnica i likovni pedagog
Edukativni program za decu predškolskog i osnovnoškolskog uzrasta (Dečiji klub MSUB) održaće dve radionice na 51. Oktobarskom salonu (nedeljom od 12 do 13.30 sati)
● Omladinski klub MSUB
Autori: Vesna Milić, kustos MSUB i Olivera Nožinic, istoričar umetnosti i profesor likovne kulture u Desetoj beogradskoj gimnaziji
Dve radionice, nedeljom od 14 do 16 sati
IAI – Inicijativa za arhitekturu izlaganja
Serijom predavanja i prezentacija, koje su održane 2008. i 2009. godine pod zajedničkim nazivom Arhitektura izložbi – komunikacija posmatrača i umetničkog objekta zvanično je započela javna deletatnost Inicijative za arhitekturu izlaganja (IAI), koja ima za cilj da ukaže na neophodnost uvođenja akademske discipline u nastajanju, koja se izučava u okviru studija dizajna izlaganja.
Tokom 51. Oktobarskog salona kroz nedeljna predavanja i prezentacije projekata umetnika, teoretičara arhitekture, teoretičara praksi izlaganja i kustosa, IAI će i ovog puta upoznati širu i stručnu javnost sa savremenim pojmom izlaganja. Na predavanjima će biti reči o složenom procesu izlaganja, ključnim pojmovima novoformirane discipline i polemikama teorija koje je formiraju.
Inicijativu za Arhitekturu izlaganja pokrenula je i osmislila arhitektonska grupa Poligon.
KONFERENCIJA O KULTURNIM POLITIKAMA
Konferencija O kulturnim politikama ima za cilj da poveže različite učesnike kulturne scene. Razgovor će se voditi o tome kako formirati strategije koji će približiti nvo i institucionalnu scenu u modele i programe koji mogu da budu održivi. Konferencija je deo programa Beograd Kulturna prestonica 2020.