У оквиру представљања се организује и округли сто о могућностима размене и сарадње – модераторка Дарка Радосављевић, директорка НУА Ремонт
Гости Културног центра Београда и Француског културног центра у среду, 23. јуна су директори Регионалних фондова савремене уметности (ФРАЦ – Фонд рéгионале д’арт цонтéмпораине) из Француске: Јан Шеваље, директор ФРАЦ Прованса кот д’Азир са седиштем у Поатјеу и члан Савета Ф.Р.А.Ц. Поату-Шаранту, и Александар Бон, директор ФРАЦ Поату Шарент са седиштем у Ангулему.
Разлог њихове посете је да стручњаке у области савремене визуелне уметности из Србије детаљније информишу о функцији, мисији и потенцијалима овог у Европи јединственог модела подршке савременој уметности кроз мрежу регионалних фондова, као и да се размотре могућности сарадње у будућности.
Позивамо Вас стога да присуствујете презентацији и учествујете у разговору чији ће модераторка да буде е Дарка Радосављевић Васиљевић, историчарка уметности, директорка Независне уметничке асоцијације Ремонт.
Посету и програм организујемо уз подршку Града Београда – Секретаријата за културу и Француског културног центра у Београду.
* * *
Министарство културе Француске и Регионални савети су 1982. донели одлуку, у оквиру Закона о децентрализацији, да се у сваком региону оснује један Регионални фонд за савремену уметност (ФРАЦ). Првобитна идеја је била да се савремена уметност учини доступном најширој публици на целој територији земље. ФРАЦ-ови су удружења која подједнако финансирају Министарство културе и региони, а основани су с циљем да се:
• формирају колекције уметничких дела савремене уметности (регионалне, националне и интернационалне); успостави наслеђе савремене уметности у региону и подржи стварање колекција
• обезбеди дифузија тих дела промовисањем и подржавањем савременеог стваралаштва (позајмљивање дела, организовање и уступање изложби партнерским институцијама)
• сензибилише и створи нова, разноврснија публика наклоњена савременој уметности; да се јавност едукује о ширим приступима савременој уметности успостављањем сталних активности: медијације, конференције, сусрети са уметницима, семинари, симпозијуми (едукативни, посебно школски програм је важан елемент стратегије).
Након двадесет година, направљен је значајан помак: збир свих колекција је 20 000 уметничких дела
5 000 аутора, а мисије ФРАЦ-а су се значајно прошириле. Мисија стварања колекције и даље постоји, али данас се јављају сложенији проблеми, јер 500 до 3 000 дела у сваком ФРАЦ-у захтева нову логистику. Уз то, они данас имају изложбене просторе, педагошке сале, боравишта за уметнике и представљају структуре којима је теже управљати. Данашњи ФРАЦ-ови, такозвани ФРАЦ-ови друге генерације, блиски су музејима по томе што се баве прикупљањем, чувањем и заштитом уметничких дела, али су истовремено блиски и уметничким центрима по својој политици привремених изложби и продукције, чиме такође настављају првобитну, на међународном плану оригиналну троструку мисију – прикупљање, дифузија и сензибилизација.
Надамо се да ће овај, пре свега, радни скуп бити користан за разматрање могућности будуће сарадње на међународном и регионалном нивоу.