Фестивал немачког филма о катастрофама ДАНИ КОЈИ ДОЛАЗЕ – 1. дан

23.09.2011, 19:53.
blank-image

Филм ТИТАНИК из 1943 (20.00) уз могућност да буде протумачен као најава надолазеће пропасти Трећег рајха, никада није приказан у немачким биоскопима и представља истински биоскопски раритет.

петак, 23. септембар

18.00 ЦЕПЕЛИН ! (Немачка, 2005)

Несрећа ваздушног брода ЛЗ 129 Хинденбург 6. маја 1937. убраја се у најдрамтичније несреће с почетка ере ваздухопловства. Као највећи икада конструисани ваздушни брод, Хинденбург је непосредно након везивања сидрених конопаца у америчкој бази Лејкхерст захватила ватра у којој је за свега 34 секунде животе изгубило 32 људи. Био је то крај једне ере. Од тада па на даље, цепелини су важили као исувише осетљиви на кварове у опасним ситуацијама и због тога су углавном пали у заборав. Режисер Гордиан Мауг је на посебан начин приступио несрећи у Лејкхерсту и створио филм који радикално раскида са биоскопским конвенцијама приповедања и постаје уверљив у прецизном реконструисању догадјаја.

режија:Гордиан Мауг, улоге: Кристоф Бах, Херберт Шефер, Олаф Раушенбах, Александар Мај, Ањешка Пивоварска

20.00 Титаник, Немачка 1943, 85′

Велики брод испловљава и пуном паром хрли у сусрет сопственој катастрофи. Пропаст луксузног путничког брода РМС Титаник 1912. године читав је свет доживео као први знак катастрофе до које ће једног дана довести технички напредак. Немачком филму „Титаник“ из 1943. пошло је за руком да ту трагедију искористи као темељ за антибританску пропаганду. Искварена моћ новца или, боље речено, цинични британски „берзански капитализам“ (Бöрсенкапиталисмус), како су нацисти погрдно називали економски систем у Великој Британији, брод су, наводно, буквално отерале у пропаст. Власник линије по сваку цену желео је да постави нови рекорд у брзини путовања. Он се надао да ће на тај начин омогућити пораст вредности акција његово предузећа, што би га спасило од банкрота. Да би остварио тај циљ, спреман је и да све путнике и чланове посаде отера у пропаст. На опасност у којој се брод налази упозорава само први официр, Немац Петерсен (измишљен лик), али га нико не слуша. Још током снимања 1942. године режисера Херберта Зелпина потказали су због критичких изјава о Вермахту, па је ухапшен. Већ наредног дана нашли су га мртвог у затворској ћелији.

Снимање филма довршио је његов колега Вернер Клинглер, али и поред тога, он никада није приказиван у немачким биоскопима. Вероватно су надлежни страховали да би поједини гледаоци катастрофу Титаника могли да протумаче као метафору за надолазећи пропаст Трећег рајха.

режија: Вернер Клинглер, Херберт Зелпин, улоге: Сибиле Шмиц, Ханс Нилсен, Кирстен Хајбег, Ото Вернике…

Loading...