Beogradski psihoanalitičari u saradnji sa Kulturnim centrom Beograda predstavljaju savremene psihoanalitičke koncepte u ciklusu od 4 tribine.
Sa svojim počecima u 19. i velikim razvojem u 20.veku, psihoanaliza – kao teorija ličnosti i terapijski metod – i dalje se obogaćuje i menja.
Beogradski psihoanalitičari u saradnji sa Kulturnim centrom Beograda predstavljaju savremene psihoanalitičke koncepte u ciklusu od 4 okrugla stola.
Kako izgleda ljubav, strast i seksualnost danas, na razmeđi fantazijskog, virtuelnog i realnog? Da li se razvoj završava sa petom godinom života ili predstavlja mogućnost prisutnu u svakom životnom dobu, ima li tome kraja? Da li postoji i gde je izlaz iz kruga nasilja, mržnje i ozlojeđenosti? Da li se traume roditelja neizbežno prenose na dete, šta su to porodične tajne i „duhovi u dečjoj sobi“ ili: šta sve može da bude savremena porodica?
Pitanje razvoja uvek je bilo jedno od centralnih u psihoanalitičkom mišljenju.
O njemu se govori na osnovu rada sa odraslima, decom i adolescentima, na osnovu opservacija beba i istraživanja prenatalnog razvoja. Psihoanaliza, sa široko prihvaćenim pogledima na period detinjstva, širi polje svoje pažnje i na emotivni rast u odraslom dobu, periodu menopauze, u kasnim i poslednjim godinama života. Razvoj se vidi kao proces koji se stalno odvija.
U ovom panelu, beogradski psihoanalitičari će pokušati da odgovore na pitanja šta zapravo čini emotivni rast i razvoj; šta ga podstiče i olakšava, a šta usporava i zaustavlja; kao i od čega zavisi da li je neko u stanju da dopusti da njegov razvoj teče. Šta je to što omogućava radost življenja, vredne i ispunjene odnose, zdravu radoznalost i maštovitost, snagu i hrabrost da se prisvoji vlastito emotivno iskustvo i da se uči iz njega?
Moderatorka: Jasminka Šuljagić; trening psihoanalitičar; učesnici: Tijana Miladinović, psihoanalitičar; Nina Popadić, psihoanalitičar; Sandra Stanković, psihoanalitičar u edukaciji; Marija Vezmar, trening psihoanalitičar