Трибина: Одрастање и развој током читавог живота – тачке подстицања и спотицања

24.05.2011, 14:35.
blank-image

Београдски психоаналитичари у сарадњи са Културним центром Београда представљају савремене психоаналитичке концепте у циклусу од 4 трибине.

Са својим почецима у 19. и великим развојем у 20.веку, психоанализа – као теорија личности и терапијски метод – и даље се обогаћује и мења.
Београдски психоаналитичари у сарадњи са Културним центром Београда представљају савремене психоаналитичке концепте у циклусу од 4 округла стола.
Како изгледа љубав, страст и сексуалност данас, на размеђи фантазијског, виртуелног и реалног? Да ли се развој завршава са петом годином живота или представља могућност присутну у сваком животном добу, има ли томе краја? Да ли постоји и где је излаз из круга насиља, мржње и озлојеђености? Да ли се трауме родитеља неизбежно преносе на дете, шта су то породичне тајне и „духови у дечјој соби“ или: шта све може да буде савремена породица?

Питање развоја увек је било једно од централних у психоаналитичком мишљењу.
О њему се говори на основу рада са одраслима, децом и адолесцентима, на основу опсервација беба и истраживања пренаталног развоја. Психоанализа, са широко прихваћеним погледима на период детињства, шири поље своје пажње и на емотивни раст у одраслом добу, периоду менопаузе, у касним и последњим годинама живота. Развој се види као процес који се стално одвија.
У овом панелу, београдски психоаналитичари ће покушати да одговоре на питања шта заправо чини емотивни раст и развој; шта га подстиче и олакшава, а шта успорава и зауставља; као и од чега зависи да ли је неко у стању да допусти да његов развој тече. Шта је то што омогућава радост живљења, вредне и испуњене односе, здраву радозналост и маштовитост, снагу и храброст да се присвоји властито емотивно искуство и да се учи из њега?

Модераторка: Јасминка Шуљагић; тренинг психоаналитичар; учесници: Тијана Миладиновић, психоаналитичар; Нина Попадић, психоаналитичар; Сандра Станковић, психоаналитичар у едукацији; Марија Везмар, тренинг психоаналитичар

Loading...