X међународни фестивал „Чембало, жива уметност / Арс вивенди цлавицемблаум“

13.11.2013-18.11, 19:30.
blank-image

Посвећеност промоцији чембала као солистичког и камерног инструмента епоха од шеснаестог века до савременог доба чини овај фестивал културолошки водећим субјектом неге европске музичке културе. Концерти се одржавају у Етнографском музеју и почињу у 19:30ч.

Десет година постојања Међународног фестивала Арс вивенди цлавицембалум – Чембало, жива уметност сврстало је ову манифестацију у програме који битно доприносе интернационализацији и обогаћивању музичке културе Београда, као и неговању европске културне баштине.
Музика је универзални облик људског стваралаштва, проистекао из најдубљих извора осећајности, али не мање из смисла за форму, а сваки музички инструмент има свој особен језик. Кад се вратимо у дане појављивања прекрасног инструмента званог чембало, одмах уз његов карактеристични звук и могућности израза, додајемо и склоност појединих владара језику чембала. Зашто владара? Зато, што је тај скупоцени инструмент најпре коришћен у привилегованим круговима феудалног, а касније и грађанског друштва.
Језик чембала, повезан са алхемијом ренесансе, а затим трасмутиран у изразе барока, опстаје до наших дана када се појављују композитори који језик савременог човека изражавају диркама чембала. Сетимо се само како јазз-пијаниста Ерол Гарнер изводи на чембалу композицију „Последњи пут кад сам видео Париз“. Ми овде, у средини која нема дубоку традицију неговања музике на овом инструменту, ево већ десет година успевамо да остваримо блискост са његовим посебним језиком и да окупимо уметнике који нам њиме говоре.
А у овој години јубилеја за наш Фестивал, када уз велике напоре због материјалних тешкоћа покушавамо да остваримо планирани програм, охрабрује нас предусретљивост, разумевање и посвећеност музичара и пословних сарадника и заједничка решеност да овај Фестивал опстане. Управо из те решености, београдска публика имаће прилику да током шест вечери слуша концерте у простору Етнографског музеја у периоду од 13. до 18. новембра.
Наступиће домаћи чембалисти који су од самог почетка несебично помагали овај програм (па тако и ове године наступају без хонорара) Смиљка Исаковић и Светлана Стојановић-Кутлача са ансамблима, затим по први пут Предраг Госта са Барокном академијом Београд, као и млади чембалисти који су уз Фестивал стасали Софија Перовић и Милан Поповић. Гости јубиларног издања су аустријска чембалисткиња Магдалена Хасибедер и чувени норвешки чембалиста Ћетил Хагсанд.

Извођачи концерата учествоваће, такође, и у едукативном делу Фестивала, држећи мајсторске радионице чембала и предавања на тему програма које су за наступ на Фестивалу у Београду одабрали.
Као и до сада, организоваћемо презентацију и предавање “Децо, упознајте чембало” за наше најмлађе суграђане, како бисмо им омогућили непосредан сусрет са овим инструментом. Велико интересовање за изложбу клавијатурних инструмената у претходној години, одредило нас је да и за јубиларни Фестивал приредимо изложбу као један од пратећих програма Фестивала.

Поводом јубилеја, композитор и мултимедијални уметника Милимир Драшковић је припремио видео рад у коме се осврце на интензивну сарадњу са чембалистом Милошем Петровићем и на њихово редовно учешће на фестивалима Арс Вивенди Цлавицембалум.

Са жељом да истражимо још један акустички простор нашег града, десето издање Фестивала смо организовали у сарадњи са Етнографским музејом у Београду, па ће се Фестивал у потпуности одржати у простору Музеја.
Свако време има своје уметнике и песнике. Луј 13, љубитељ чембала, имао је своје музичке пријатеље, ми имамо своје, а понеки су и заједнички. Јер чембало, као и уметност у целини, надлеће векове, спаја укусе и доноси нам увек свежу савременост.

Улаз на све програме је слободан, а концерти почињу у 19.30.

Радно време музеја:
УТОРАК-СУБОТА ОД 10 ДО 22
НЕДЕЉА ОД 9 ДО 22
У ПОНЕДЕЉАК ће Музеј бити отворен за тумачење изложбе у 12:00, као и за видео пројекцију Милимира Драшковића у 18:00.

Програм Фестивала:
КОНЦЕРТИ
• Среда, 13. новембар у 19.30
Свечано отварање
Галантна Шпанија
Смиљка Исаковић, чембало и гудачки квартет Арс
Програм: Бокерини, Скарлати, Ферер, Солер

• Четвртак, 14. новембар у 19.30
Ћетил Хаугсанд (Норвешка)
Програм: Маршан, Букстехуде, Ј. С. Бах

• Петак, 15. новембар
у 19.30

Кирка и Паун
Софија Перовић
Програм: Бах, Хендл

у 20.30
Повратак љиљана – француска музика за чембало у 20. веку
Милан Поповић
Програм: Равел, Франсе, Пуланк

• Субота, 16. новембар у 19.30
Stylus phantasticus ка слободној фантазији
Магдалена Хасибедер (Аустрија)
Програм: Векман, Бем, Букстехуде, Бах и синови

• Недеља, 17. новембар у 19.30
L’ Exquise et Vigueur
Ансамбл Парнас
Програм: Ф. Купрен, Рамо

• Понедељак, 18. новембар у 19.30
Свечано затварање Монтеверди и венецијанска барокна екстраваганца
Предраг Госта, чембало и Барокна академија Београд

ИЗЛОЖБА КЛАВИЈАТУРНИХ ИНСТРУМЕНАТА
12–19. новембар
аутор: Кристијан Бјелановић
Тумачење изложбе у подне (сваког радног дана)

Субота, 16. новембар у 11.00
Децо, упознајте чембало – презентација за најмлађе коју води чембалисткиња Софија Перовић

ПРЕДАВАЊА
• Четвртак, 14. новембар у 18.00
Чембало у 20. веку – повратак или нови почетак?
др Милан Поповић

• Субота, 16. новембар у 18.00
L’ Exquise et Vigueur – Изврсност и снага, предавање и демонстрација о паралели стилова Франсоа Купрена и Жан-Филипа Рамоа
мр Светлана Стојановић-Кутлача

ВИДЕО ПРОЈЕКЦИЈА
• Недеља, 17. новембар у 18.00
HPSCHD недовршена симфонија 013 – Ars Vivendi Clavicembalum 2003–2013 (посвећено Милошу Петровићу)
аутор: Милимир Драшковић

МАЈСТОРСКИ КУРСЕВИ
13–17. новембар
курсеве воде: Ћетил Хаугсанд, Предраг Госта и Магдалена Хасибедер

СЕМИНАР у УК ПАРОБРОД
16–17. новембар
Барокна соло и камерна музика
аутор и реализатор: Смиљка Исаковић
*семинар акредитован од стране Завода за унапређење образовања и васпитања у организацији УК Пароброд
**пријављивање на пријаве@укпароброд.рс са назнаком на који семинар се пријављујете

Организатори:
Културни центар Београда и Етнографски музеј у Београду

Подршка:
Општина Стари град, Аустријски културни форум, Чембала Бјелановић, Музичка школа Јосип Славенски

Loading...