10. међународни фестивал „Чембало, жива уметност“ – МИЛАН ПОПОВИЋ

15.11.2013, 20:30.
blank-image

На концерту под називом Повратак љиљана – француска музика за чембало у 20. веку ће нам се представити млади чембалиста Милан Поповић изводећи копозиције на модерном чембалу.

Програм:
Морис Равел
Купренов гроб
Prelude
Forlane
Menuet
Rigaudon

Франсис Пуленк
Француска свита, FP 80
Bransle de Bourgogne
Pavane
Petite marche militaire
Complainte
Bransle de Champagne
Sicilienne
Carillon

Франк Агстериб
Suite Hybride pour clavecin
Hommage a M. Kagel
Prelude
Courante vite
Interlude I
Rondeau
Interlude II
Les Coucous Reunis

Жан Франсе
L’ Insectarium за чембало
La Scolopendre
La Coccinelle
L’Argyronete
Les Talitres
La Scarabee
Les Fourmis

Музички реситал је пропраћен ауторским предавањем под насловом Чембало у 20. веку – повратак или нови почетак? које се бави аспектима поновног интересовања за чембало и чембалистичку литературу током 20. века. Предавање ће бити одржано у четвртак, 14. новембра у 18 часова у Етнографском музеју.

Биографија:
МИЛАН ПОПОВИЋ је завршио основне студије клавира, као и основне и специјалистичке студије чембала на ФМУ у Београду. На истом факултету је и докторирао, одбранивши докторски уметнички пројект са темом истраживања интерпретативних веза између француске музике за чембало 18. и 20. века. Током школовања се усавршавао на бројним курсевима клавира и чембала у земљи и иностранству, остваривши сарадњу и контакте са бројним европским музичарима. Похађао је курсеве на Међународном фестивалу чембала у Београду, курсеве Аустријске барокне академије, учествовао је у раду Барокне радионице Предрага Нововића. Током 2007/08. године је био стипендиста Аустријске барокне академије захваљујући чему је учествовао у летњим школама чембала, генералбаса и континуо свирања, које се сваког лета одржавају у месту Гмунден (Аустрија). Међу чембалистима код којих се усавршавао су Мариа Луиса Балдассари, Ерицх Траxлер, Анне Марие Драгоситс, Еугене Мицхелангели, Сиегберт Рампе, Егон Михајловић, Бландине Ранноу, Јорy Виникоур и други.
Остварио је већи број јавних наступа, као солиста и камерни извођач. Наступао је на ревијалним концертима у циклусу Барокне вечери на ФМУ, током завршних концерата београдског фестивала чембала, Барокне радионице и завршних концерата Аустријске барокне академије.
Међу солистичким наступима се издвајају концерти у сали Културног центра Београда, у оквиру фестивала Арс Вивенди Цлавицембалум (2010), као и концерт са Оркестром ФМУ – Вече барокне музике, одржан у Коларчевој задужбини. Као пијаниста и камерни музичар, наступао је на концертима у оквиру циклуса Понедељком у Ђорђевићу (Београд), у Артгету и у Галерији САНУ. Као пијаниста је учествовао на бројним такмичењима (домаћег и међународног карактера), на којима је освајао награде лауреата, као и прве и друге награде, док је као чембалиста учествовао на такмичењу у оквиру фестивала ране музике, Мафестивал (2010, Бриж, Белгија). На фестивалима Тригонале (2011, Аустрија) и Београдском фестивалу ране музике (2012) је одржао концерте солистичке и камерне музике. На Тригонале фестивалу је наступао под титулом Таленат фестивала (2011).
Поред барокне, посебну наклоност негује према музици за чембало 20. века. Наступао је са Оркестром Дома Војске Југославије, као и са Оркестром ФМУ. Члан је ансамбла за стару музику Теменос, у оквиру којег наступа као континуо извођач. Његови снимци са солистичких наступа у Београду су емитовани на Трећем програму Радио Београда. Снимао је и за Аустријски радио (ОРФ).
Асистент је на одсеку за чембало у оквиру Полиинструменталне катедре ФМУ Београд.

Више информација о концерту

 

Loading...