Гордана Анђелић Галић, Даринка Поп Митић
Колекција Октобарски салон је наставила своју мисију и између два Октобарска салона, представивши се публици и ван граница наше земље. Избор видео радова представљен је у фебруару 2013. на 39. Међународном фестивалу “Сарајевска зима”. Колекција је представљена и на 6. ЦЕИ Форуму одржаном у Венецији, у време отварања 55. Венецијанског бијенала. Поред радова уметника који су излагали на прошлогодишњем Салону – Младен Бизумић, Влатка Хорват, Ана Хушман, Анси Каситони, Карстен Конрад, Јука Коркеила, Ана Крстић, Ахмет Оут, Самуил Стојанов, Аника Стром, Берит Талпсеп, Милош Томић, XYЗ – колекцији припадају сада и радови Младена Миљановића, Гордане Анђелић Галић, Даринке Поп Митић, Артура Жмијевског.
Културни центар Београда и ове године у оквиру Октобарског салона предстаља нове аквизиције које су обогатиле, још увек скроман, али значајан фундус Колекције. На изложби Колекција3: У потрази за … биће представљени радови Гордане Анђелић Галић и Даринке Поп Митић.
Рад Гордане Анђелић Галић Мантра, настао је2006. и премијерно ће бити приказан у Београду. Овај рад је награђен на изложби Првог бијенала савремене уметности СпаПорт одржаног у Бања Луци 2008. године. Радња се одвија на периферији Сарајева. Уметница хода празним и напуштеним путем носећи државну заставу БиХ. У временским интервалима она скупља остале заставе које су представљале БиХ током историје, а било их је двадесетчетири. Како се тежина поступно повећава њиховим бројем, у тренутку када уметница треба да преузме тренутну заставу БиХ све остале почињу да јој испадају из руку. „Рад говори о појединцима и о томе како мирно посматрамо како нас политичари, након сваког напретка, успоравају, подсјећајући нас и враћајући у прошлост. Носи назив Мантра јер она представља константно понављање којим се долази до потпуног опуштања и нирване. Управо нам се то данас дешава, јер нас политичари сталним понављањем историје доводе у стање потпуне обамрлости и безвољности“, објашњава уметница.
Рад Даринке Поп Митић Едукативни мурал о мало познатој историји сликарства представља реконтрукцију рада који је био представљен на јубиларном 50. Октобарском салону 2009. године. Овај рад је заправо реконструкција реконструкције и логички је наставак досадашњег рада ове уметнице која се бави питањем односа између историје и сећања у нашем (бившем југословенском) уметничком простору. На темељима алтернативне историје уметница нуди пролаз ка другој прошлости. У оригиналном облику рад се састојао од серије од шест мурала коиј су били насликани на шестом спрату гараже у Масариковој улици на месту где је давне 1960. био одржан први Октобарски салон. Ови мурали су представљали (не)реализоване слике познатих домаћих уметника са јасним политичким конотацијама везаним за време и место њиховог (наводног) постојања.
Александра Естела Бјелица Младеновић
Позивамо све заинтересоване на разговор са уметницама и презентацију њиховог рада у суботу 2. новембра у 18 сати у ЛГ.