Отворена дискусија међу публиком о актуелној изложби „Свет по мени” Мариеле Цветић
Замислите да своју кућу направите као макету, као кућицу за лутке. Ако се сећате играчака, поготову Барби светова, све је упрошћено у симболичком статусу „ормана“, „кревета“, „ципелица“, „тубе за пасту за зубе“ итд. Сад замислите да своју кућу из облика и величине кућице за лутке увеличате тачно 12 пута, тако да су предмети толике величине да можете да користите, или свакако да се правите да можете да их користите. Процес који је овоме налик процес је којем се подвргла уметница Мариела Цветић, излажући у Галерији КЦБ макету „своје куће“ – дневни боравак, кухињу, купатило, спаваћу собу.
Да ли позиција гледаоца макете – посетиоца изложбе поставља у дистанциран или у супериоран положај у односу на изложене објекте? Шта ви мислите о томе што уметница није дозволила публици да се „игра“ у просторима које је креирала? Колико се мења перцепција рада између тренутка када сте стајали испред радова у галерији и када сте прочитали текст? Употреба наводника у овој најави постаје заразна и некоме може да се деси да пожели да речи као што су галерија и уметност такође стави под наводнике. Где нас то води? Да ли и на који начин присуство увећане макете куће мења галеријски простор и перцепцију уметничког система у КЦБ? У Београду? У Србији? Колико су слојевити процеси кроз које нас води уметница? У којој мери је саркастична појава реалности као макете у нашем свакодневном, чини се – екстремно политизованом животу?
Позивамо вас да дођете на отворену дискусију о раду и изложби Свет по мени Мариеле Цветић и да покушамо да одговоримо на ова, али и на сва друга питања са којима се сами суочавате у односу на Свет по мени.
Изложба се затвара овом дискусијом.
Мариела Цветић је уметница и теоретичарка уметности, ванредни професор на Архитектонском факултету у Београду. Дипломирала је на Факултету ликовних уметности у Београду где је и магистрирала, као и на Машинском факултету у Београду. Докторирала је на Интердисциплинарним докторским студијама Теорије уметности и медија Универзитета уметности у Београду. Ауторка је десет самосталних изложби и већег броја групних изложби, као и изложби судената Архитектонског факултета. Објавила је књигу Дас Унхеимлицхе: психоаналитичке и културалне теорије простора (Београд, 2011). У уметничком и теоријском раду бави се проблемима односа субјекта и простора.
Више о раду Мариеле Цветић: www.мариелацветиц.цом
Пројекат УМЕТНИК КАО ПУБЛИКА је јавни форум у оквиру ког публика, на основу материјала који уметник припрема унапред и уз помоћ модератора, износи и међусобно преиспитује мишљења о одабраним радовима савремене визуелне уметности. Дискусије дају могућност да се „размишља наглас“, да се ове мисли супротставе без претензија да постоји само један прави одговор, односно јединствено виђење уметности.
Разговори се не воде стручним језиком и приступ темама је такав да се не даје предност професионалном исказивању мишљења и ставова, па су добродошли сви заинтересовани да чују туђе и поделе своје мишљење о уметности, о свакодневици, о томе на шта нас инспирише уметности и томе шта се мења после сусрета са радовима.
Следећа дискусија биће у среду, 29. маја, у Галерији Артгет КЦБ о одабраним радовима Горана Мицевског.