Изложба нових чланова колектива Белграде Раw: Дејан Голић, Дарко Марјановић, Јелена Мијић, Мане Радмановић, Душан Рајић
Белграде Раw
С преласком са аналогне на дигиталну технологију и појавом интернета заједно са осталим видовима визуелне и мас медијске културе, фотографија се већ више од две деценије налази на самом врху друштвене и културне сцене. Њена свеприсутност у најразличитијим могућим видовима данас је више него очигледна.
У атмосфери изразито динамичне фотографске и уметничке продукције деловање колектива Белграде Раw, којег чине Дарко Станимировић, Лука Кнежевић-Стрика, Андреј Филев, Немања Кнежевић и Милован Миленковић, представља несвакидашњу појаву. Настао је готово случајно, без неких великих очекивања и претензија. Оформила га је генерација млађих аутора повезана идентичним ставовима према фотографском медију, а пре свега с циљем свакодневног, субјективног бележења Београда, града у којем је рођена, живи и ради.
До сада су излагали на неколико важних изложби и манифестација, међу којима су Донумента у Регензбургу 2011. године и Фотодокументи 02 у Салону музеја савремене уметности у Београду 2012. У Културном центру РЕX 2012. године организовали су први Фото-сајам, који је кроз предавања, ад-хоц библиотеку, продајну изложбу фотографија имао за циљ афирмацију фотографије и фото-књиге. Поред овог, а у сарадњи са Културним центром Град, 2011. године реализовали су пројекат “цоффее-табле” књиге са својим фотографијама. Један од наредних пројеката укључује и објављивање прве књиге фотографија колектива Белграде Раw у издању словеначке издавачке куће Ростфреи Публисхинг.
Јелена Матић
Пет плус пет
Иницијални „окидач” који је пре скоро четири године довео до нашег формирања био је у суштини врло једноставан – у једном тренутку било је могуће приметити неколико аутора, међусобно неповезаних, којима је директна инспирација био живот града. Повезивање и заједничко функционисање је из тог разлога било врло природно.
Тај вид „осетљивости” ка новим ауторима који деле иста интересовања увек је био саставни део духа колектива. То се најпре може приметити у нашем стално отвореном позиву на сајту за размену фотографија Флицкр, где су други фотографи од почетка могли да поставе своје радове, чинећи тако колективни одговор на основну идеју Белграде Раw-а. Путем те групе, али и других канала, увидели смо појаву неких нових фотографа на београдској сцени, па је, након одређеног периода „сазревања”, сасвим логичан след догађаја био њихово позивање.
Естетско обогаћивање главног средства којим комуницирамо са јавношћу – фотографија дневног живота града – биће од великог значаја за ликовни развој колектива. Београд може деловати као затворена целина у којој, после неког времена, више нема шта да се фотографише, али то је варка коју добри фотографи познају. У том смислу, њихово истраживање делова града и окупљање круга људи који су с наше стране свих ових година остали неоткривени биће непроцењив допринос, и ојачаће значај и позицију целе групе.
У вези са устаљеним схватањем да фотографи раде сами, нарочито у области документарне фотографије, можда и највећа вредност овог проширења је управо чињеница да радимо са пет нових људи: Јелена Мијић, Дарко Марјановић, Дејан Голић, Душан Рајић, Мане Радмановић. Међусобни разговори, дебате, заједнички радови и наступање у јавности немерљиви су чиниоци у развоју сваког од нас. Не само као фотографа.
Дарко Станимировић
Председник удружења Белграде Раw