Отворена психодрамска радионица
У уторак, 28. октобра, од 17 до 21ч одржаће се отворена психодрамска група у Ликовној галерији КЦБ-а, Кнез Михаилова 6, где је у току изложба “ДЕЦА СУНЦА” Ивоне Плескоња.
Слике “ДЕЦА СУНЦА” биће полазиште за групни процес. Ова психодрамска сеанса биће бесплатна и водиће је психолог Горда Божовић. Сви заинтересовани грађани, који би волели да учествују и раде на себи кроз овај четворосатни психодрамски процес, могу своје учешће да пријаве Горди на 064 1362079 или да дођу 28. октобра пре 17 х у Ликовну галерију КЦБ-а, Кнез Михаилова 6. Добродошли!
више о психодрами сазнајте на линку : спаморено.трипод.цом
Психодрама је једна од форми групне психотерапије. Акциони метод који користи елементе драме, спонтаног импровизованог “позоришта истине”. У групи се на психодрамској сцени истражују међуљудски односи у групи, сада и овде, као и ван групе, као и њихова паралела. Такодје, истражују се и разне улоге које играмо у животу. Истражује се прошлост, садашњост, будућност, реалност, фантазија, снови, спољни и унутрашњи свет. Не остаје се само на вербалној комуникацији. У току групног процеса, чланови групе који то желе, могу постати протагонисти и на сцени, у импровизованој драми и истражити интерперсоналне односе, а важне личности из њиховог живота играју чланови групе које протагонисти буду изабрали. Када се једна животна ситуација истражује на психодрамској сцени и када се протагониста обраћа директно другој личности, постиже се већа емоционалност и активира се више асоцијација него што се то дешава у вербалној комуникацији. Када је погодно, протагониста и за њега значајна личност, замењују улоге (роле реверсал). Протагониста из улоге друге личности може да сагледа себе, повећа емпатију, истражи своје аутентичне потребе, евентуалну самосаботажу и евентуалну репетитивну компулсивност . Другим речима, да сагледа мустре понављања медјуљудских односа и понашања, као и да садашњост повеже са битним односима и дешавањима из прошлости.
Ту често није потребна психотерапијска анализа, интерпретација и саветовање, већ сам спонтани развој низа психодрамских сцена и реакција групе води ка психотерапијском ефекту. Такодје и низ асоцијација и дозивљаја у групној комуникацији, сада и овде, воде ка психотерапијском емотивно-когнитивном ослобађајућем искуству, некада и катарзи. После драмског рада на психодрамској сцени следи разговор, дељење искуства, Дељење (схеринг) када чланови групе деле, комуницирају свој доживљај у току драме, а и целе групне сеансе. То је она неопходна групна комуникација, емотивно дељење и рефлексија за сам крај сеансе. Др Душан Поткоњак
Психодрама је форма групне психотерапије, форма групне комуникације, која може наћи примену и у групама са другачијим циљевима, осим психотерапијског. Представља акциони метод, који тежи ослобађању спонтаности, аутентичне комуникације и истраживању интра и интерпсихичких односа. Уласком у групу бојимо својим садржајима, свесним и несвесним, сваког другог члана групе, као и групу у целини, групу као посебно тело. Исто тако, уласком у групу, добијамо и све оне боје које доносе остали чланови, али и посебне боје које ствара сама група. Горда Божовић