blank-image

Галерија Артгет – Зоран Пургер и Ђорђе Бојовић, Постојање у паралелном времену; Галерија Подроом – Дубровачка независна уметничка сцена, Град је мртав. Живио град!
Галерија Артгет, Трг републике 5/И

ЗОРАН ПУРГЕР и ЂОРЂЕ БОЈОВИЋ, Постојање у паралелном времену

У излагачки програм Галерије Артгет у 2014, назван Пријатељи фотографије, уметнички директор Александар Келић уврстио је и изложбу документарних црно-белих фотографија Зорана Пургера и Ђорђа Бојовића.
Ова изложба од 40 фотографија (20 од сваког аутора) је плод вишегодишњег документовања живота у двема специфичним и, за уобичајене стандарде, излованим срединама – Светој гори на Атосу и Косову и Метохији. О основним карактеристикама фотографија и живота који оне одсликавају можда најбоље говори назив који је изложби дао аутор уводног есеја, писац и визуелни уметник Милета Продановић: Постојање у паралелном времену.

Фотографије Зорана Пургера и Ђорђа Бојовића настале су на различитим крајевима Балкана, рекло би се у два сасвим различита контекста. Ипак, та два простора обједињује чињеница да то нису обични крајеви, предели, амбијенти, да људи приказани на њима нису обични људи. Те просторе, на неки начин, повезује извесна рестриктивност приступа, историјска судбина, посебна врста позвања, другачији ритам егзистенције. Пургерове фотографије снимљене су на Светој гори, Атосу, у јединственој монашкој републици, а Ђорђе Бојовић документовао је живот у српским заједницама на Косову и Метохији након драматичних ратних догађаја недавне прошлости. И једно и друго су, дакле, својеврсне енклаве, места где уобичајени модалитети живота напросто не важе.

Циклуси радова Зорана Пургера и Ђорђа Бојовића лишени су боје и свих технолошких погодности које фотографију приближавају хиперреализму. Опредељење да се дело изведе у техници која се фокусира на однос светло/тамно као да им додаје димензију ванвременог. Црно-беле фотографије јасније се фокусирају на саму срж замисли двојице аутора – да се захвати идеја издвојености, била она својевољна или наметнута, духовна или судбинско-историјска.
(Из уводног текста Милете Продановића)

Више о уметницима…

Галерија Подроом, Трг републике 5

ГРАД ЈЕ МРТАВ. ЖИВИО ГРАД!
Дубровачка независна уметничка сцена у Београду

Ервин Бабић, Мара Братош, Паско Бурђелез, Бен Цаин, Марио Цвјетковић, Кармен Дада, Виктор Далдон, Марко Ерцеговић, Марија Гразио, Стјепан Грбић, Тина Гверовић, Ивана Јелавић, Божидар Јурјевића, Дарио Кулишић, Маја Марковић, Антун Марачић, Милан Милишић, Ана Опалић, Ивана Пеган Баће, Марија Пенде, Луко Пиплица, Ана Пожар Пиплица, Ивана Селмани, Славен Тољ, Паво Урбан, Ивона Влашић

Кроз радове двадесетак уметника и две панел дискусије, пројекат под називом Град је мртав. Живио Град! отвара питања везана за културе и политике управљања јавним просторима и улогу активизма у савременој уметничкој продукцији.
Несразмер медијске слике и имиџа Дубровника са стварном социјалном, економском, политичком и културном ситуацијом у Граду све је већи.
У последњих двадест и пет година Дубровник је прошао и пролази кроз ратна разарања, пост-ратну изолацију и одвојеност од остатка Хрватске и света, процесе приватизације и денационализације, стечајне поступке, пропадање и распродају некада успешних фирми, гашење сваког облика производње, свођење привреде на монокултуру туризма, искориштавање, а не обогаћивање културног наслеђа и просторних ресурса, те агресију шпекулантских некретнинских “инвестиција” на све јавне просторе града..

Аутори архивског дела изложбе су Марио Копић, Срђан Цвијетић и Розана Војвода.

Петак, 26. септембар
18.00 – панел дискусија на тему проблематичних приватизација јавних добара кроз пример иницијативе „Срђ је наш“
Учесници: Ђуро Цапор, Славен Тољ, Бојан Ковачевић и Марко Аксентијевић
Модераторка: Жарка Радоја
Музеј града Београда, Ресавска 40б

Субота, 27. септембар
19.00 – трибина о Милану Милишићу
Учесници: Ведран Бенић, Предраг Чудић, Славен Тољ
Модератор: Драгољуб Станковић
Културни центар Београда, галерија Артгет, Трг републике 5/И

Арт радионица Лазарети из Дубровника, Удружење грађана “Контра”, платформа за савремену уметност “Киоск”, Музеј сувремене и модерне умјетности Ријека и Културни центар Београда
Подршка: Министарство културе и информисања Републике Србије, београдске канцеларије немачке организације форумЗФД и фондације Хајнрих Бел

 

Loading...