ЗАДУЖБИНА ИЛИЈЕ М. КОЛАРЦА, СТУДЕНТСКИ ТРГ 5
Програм поводом обележавања стогодишњице смрти композитора Стевана Стојановића Мокрањца (1856-1914)
Идући у сусрет великом јубилеју – обележавању стогодишњице смрти Стевана Ст. Мокрањца која се навршава 28. септембра 2014. године, Културни центар Београда, Мокрањчева задужбина и Задужбина Илије М. Коларца, а уз подршку Града Београда, организује манифестацију Осу се небо звездама која ће се одржати током викенда, 27. и 28. септембра у Коларчевој задужбини у Београду.
У оквиру дводневне манифестације, планирано је да се изведу различити програми који представљају целокупну Мокрањчеву делатност. Предвиђени су: документарна изложба о животу и раду Мокрањца, приказивање филма, концерти хорова, презентација Мокрањчеве инструменталне музике, предавања, као и програм намењен најмлађој публици.
Сви учесници манифестације – аутори, организатори, извођачи и предавачи, одричу се хонорара и учешће у програму сматрају својим доприносом обележавању годишњице нашег великог композитора.
ПРОГРАМ:
СУБОТА, 27. септембар 2014.
11:00 – Велика дворана
Концерт Како се слуша Мокрањац – Мала школа бонтона
Хор Дечјег културног центра Београд, диригент: Невена Ивановић
водитељ: Милош Миловановић
програм: Мокрањац и народне мелодије
Као део циклуса, који Центар за музику Задужбине Илије М. Коларца негује већ неколико година, најмлађој публици биће представљена дела Мокрањца, као и народне песме у којима је често тражио инспирацију. Најмлађи извођачи ће представити одломке Мокрањчеве Друге руковети, Приморских напјева и Литургије (Тебе појем), као и народне песме Коловођа, Ајде Јано, Разгранала грана јоргована и богомољачку песму Маријо славна.
12:00 – Музичка галерија
Отварање документарне изложбе Мокрањчево доба, живот и рад
Документарну изложбу су за ову прилику осмислили организатори уз подршку и помоћ Првог београдског певачког друштва. Изложба садржи принтове/репродукције слика које описују живот и рад Мокрањца, као и прилике и места на којима је боравио. Принтове прати и текст који посетиоцу нуди биографске информације о Мокрањцу, као и о приликама у Србији у његово време.
Предавање Мокрањац и Стара Србија, предавач: Срђан Атанасовски
Као представник млађе генерације музиколога публици ће о Мокрањчевим руковетима (које су и тема његовог доктората који приводи крају) говорити Срђан Атанасовски, истраживач-сарадник Музиколошког института САНУ.
13:00 – Музичка галерија
Филм Мокрањац заувек, режија: Миомир Мики Стаменковић
продукција: Дом културе Стеван Мокрањац, Неготин, Застава филм, 2006
О животу Стевана Стојановића Мокрањца постоји мало аутентичних филмских записа. Филм Мокрањац заувек, настао је на иницијативу Дома културе Стеван Мокрањац из Неготина, а поводом прославе 150. годишњице рођења великог композитора.
19:00 – Музичка галерија
Предавање Делатност и дело Стевана Мокрањца, предавач: проф. др Соња Маринковић
Музиколог и редовни професор Факултета музичке уметности у Београду Соња Маринковић говориће о композиторовом богатом опусу, као и о његовом упорном и посвећеном раду на ширењу и популаризацији музике и представити што обухватније Мокрањчев опус и делатност.
20:00 – Велика дворана
Концерт Звезда – водиља музичке Србије
Прво београдско певачко друштво, диригент: Светлана Вилић
уводна реч: академик Дејан Деспић, председник Мокрањчеве задужбине
Прво београдско певачко друштво, најстарији хор у Србији, основан је 1853. године. Хоровође Друштва су били сви најзначајнији композитори и диригенти у Србији. Хор је било саставни део живота Стевана Мокрањца и још више, оно што га је определило да свој живот посвети музици. Захваљујући тридесетогодишњем успешном раду Мокрањца у својству уметничког руководиоца и диригента, током времена идентификован је као Мокрањчев хор. Од певачког друштва које је основала група грађана у време Кнежевине Србије, хор је прерастао у националну институцију која негује традицију. У новије време, Друштво је остварило низ успешних гостовања и постигло велике успехе на престижним фестивалима. Од 2004. године, диригент и уметнички руководилац Друштва је Светлана Вилић.
НЕДЕЉА, 28. септембар 2014.
11:00 – Велика дворана
Концерт из циклуса Коларчев подијум камерне музике
Клавирски дуо Снежана Николајевић – Весна Кршић
гост: Милан Милић, удараљке
програм: Мокрањац – Пет фуга и Козар у транскрипцији за клавирски дуо; Пета, Седма, Осам и Петнаеста руковет у транскрипцији за клавирски дуо и удараљке
Приступајући Мокрањчевом опусу са новим сазнањима, виђењем и естетичким критеријумима, клавирски дуо Снежана Николајевић и Весна Кршић, које су у току континуираног тридесетогодишњег заједничког музицирања обогатиле сцену многим премијерним извођењима, одлучиле су да представе Мокрањчева дела у новом светлу.
12:00 – Музичка галерија
Предавање Да ли је Стеван Мокрањац први српски етномузиколог?, предавач: проф. др Димитрије О. Големовић
Проф. др Димитрије О. Големовић, редовни професор Факултета музичке уметости у Београду и једна од водећих личности српске етномузикологије данас, говориће о Мокрањчевом драгоценом раду на очувању српске културе и наслеђа.
18:00 – Хол Велике дворане
Концерт Гудачки квартет Мокрањац – Мирослав Павловић (виолина), Бојана Јовановић (виолина), Томислав Милошевић (виола), Ђорђе Милошевић (виолончело)
програм: Мокрањац – Фуга, Глинка – Гудачки квартет, Деспић – Почасница Стевану Мокрањцу
Гудачки квартет Мокрањац је основан 2010. године са желјом да настави традицију првог гудачког квартета на територији Србији, који је основао Мокрањац 1889. године у Београду. Овом концертом ће се осврнути на Мокрањчеву активност као виолинисте, камерног музичара и композитора инструменталне музике.
20:00 – Велика дворана
Концерт
Хор Обилић – АКУД Бранко Крсмановић и Академски хор Collegium musicum, диригент: Даринка Матић-Маровић
програм: Мокрањац – Литургија Св. Јована Златоустог
Хор Радио телевизије Србије, диригент: Бојан Суђић
програм: Трагом Мокрањца
Академски хор Обилић основан је 1884. године и данас је, у оквиру друштва Бранко Крсмановић, значајан чинилац наше музичке сцене, па и шире. Са диригентом Даринком Матић-Маровић, овај хор негује духовну музику руских, бугарских и домаћих композитора, међу којима дела Мокрањца заузимају посебно место.
Академски хор Цоллегиум мусицум чине студенткиње Факултета музичке уметности у Београду. Овај хор за својих 43 године постојања одржао је преко 3000 концерата у землји и иностранству, а изузетно успешне наступе имао је на реномираним светским фестивалима. На свим међународним такмичењима на којима је учествовао, хор је освајао највиша признања. Диригент хора од његовог оснивања је Даринка Матић – Маровић.
Хор Радио – телевизије Србије огласио се првим концертом пре више од седам деценија и афирмисао се као водећи професионални вокални ансамбл, признат широко ван граница своје землје. Хор је постигао изванредне успехе на бројним турнејама у землји и иностранству и добитник је многих признања. Сва значајна дела Мокрањчевог опуса, Хор је снимио са диригентом Младеном Јагуштом и данас у архивама постоји троструки компакт диск изузетне уметничке вредности. На челу Хора од 2005. године је маестро Бојан Суђић, који је поред извођења већ стандардног хорског репертоара, са овим ансамблом наставио своју мисију представлјања нових дела домаћих аутора и мање познатих или ређе извођених остварења из светске културне баштине.
УЛАЗ СЛОБОДАН
Организатори манифестације:
Мокрањчева задужбина
Задужбина Илије М. Коларца
Културни центар Београда
Манифестацију подржали:
Град Београд, Секретаријат за културу
Посебна захвалност:
Прво београдско певачко друштво
Музеј Крајине, Неготин
Музиколошки институт САНУ
Дом културе Стеван Мокрањац, Неготин