Међународна изложба о фудбалу и уметности
Отварање изложбе: 3. јул у 20.00
Уметници: Бојан Бем, Марко Црнобрња, Урош Ђурић, Ана Хушман, Здравко Јоксимовић, Омер Али Казма, Зоран Насковски, Славимир Стојановић, Милош Томић, Драган Живанчевић.
Поводом изложбе Офсајд/ Уметност у недозвољеној позицији биће организована два програма:
Четвртак, 10. јул у 19 сати
Поп –уп , Трг Републике 5
Фудбал и дизајн
Аутор програма и модератор: Владимир Новаковић
Учесници у разговору: Славимир Стојановић, графички дизајнер, Милош Шарановић, спортски новинар, Зоран Насковски, визуелни уметник
Разговор о Светском првенству 2014. из угла визуелног идентитета кроз историју првенства и локалне специфичности, на примеру плаката и дресова репрезентације, као и многим другим детаљима нпр. екипе која фарба косу у боје репрезентације пред првенство, о Камерунцима који су дуго представљали авангарду у дизајну спортске опреме или голману Мексика који сам дизајнира свој дрес…
Визуелни материјал који садржи плакате првенства од 1930.до 2014, плакате домаћина овогодишњег Светског првенства, плакат за сваку од 32 репрезентације коју је урадио Цристиано Сиqуеира и дресови кроз историју биће приказани у оквиру разговора.
Уторак, 15. јул у 19 сати
Уметност фудбала
О највећим мајсторима фудбала говоре уметници и гости: Гојко Андријашевић, спортски новинар, Марко Црнобрња, уметник и Иван Ђорђевић, антрополог
Модератор разговора: Владимир Новаковић
Пре две године Културни центар Београда формирао је Колекцију Октобарски салон, збирку радова које су уметници поклонили. Међу њима налазе се и радови на тему фудбала. Даљим истраживањем испоставиће се – не случајно – да је листа визуелних уметника који у својим радовима користе фудбал као медиј импресивна, и по садржају и по обиму. С друге стране, изложбе савремене уметности посвећене овом спорту, и код нас и у свету, ретке су, па ова диспропорција на најбољи начин илуструје „елитистички“ однос према фудбалу.
Повод за изложбу Офсајд/Уметност у недозвољеној позицији јесте Светско првенство у фудбалу 2014, планетарно лудило које ће током свог једномесечног трајања у градове у којима се играју утакмице довести три милиона људи! Очекује се да ће од 12. јуна до 13. јула заљубљеници у фудбал у Бразилу потрошити 11 милијарди долара!
Спознаја тајне глобалне популарности ове не превише маштовите и још мање компликоване игре приближиће нас разлозима интересовања уметника за њу. Најједноставније је рећи да је фудбал „метафора живота“. Али на који начин? Није ли то свака игра у којој се добија и губи? Изложба не прави паралелу између фудбала и уметности са становишта естетског феномена већ, кроз избор уметничких радова и пројеката у којима се фудбал јавља као метафора за моћ, новац, идентитет, конструкције националне културе и родне политике, манипулацију и стратегије, идентификацију са идолима, понашање масе, … представља различите друштвене теме и феномене. Изабрани и изложени радови уметника су необавезан оквир за основне премисе у размишљању о могућој вези између фудбала и уметности, полазиште за бројне интересантне теме за разговор и текстове у публикацији позваних аутора Ивана Ергића, Бранкице Станковић, студијски текст о естетици спорта словеначког филозофа Лева Крефта.
Изложбу помогли: Секретаријат за културу, Министарство културе и информисања Републике Србије, Едитион Блоцк, Берлин