На другој изложби у оквиру пројекта Пут за Европу који се представља у Суботици излажу уметници чија дела се налазе у Колекцији Октобарски салон
ПУТ ЗА ЕВРОПУ / Са херојима и сведоцима
Гордана Анђелић Галић, Радош Антонијевић, Александар Димитријевић, Јан Фабр, Влатка Хорват, Горанка Матић, Владимир Миладиновић, Владимир Николић, Ахмет Оут, Андреа Палашти, Маја Ракочевић Цвијанов, Балинт Сомбати, Шкарт, Владислав Шћепановић, Драгољуб Раша Тодосијевић
Свако путовање носи изазове. Сваки изазов тражи жртве. Свака жртва оставља трагове. А трагови чине историју. Од снаге, величине, обима тих трагова зависи на који начин и у којим тренуцима ће бити исписана и/или испричана нека историја. Историју чине хероји. Историју прате сведоци. Хероји су увек сведоци, али сведоци не морају нужно да буду хероји.
Уметници наилазе на трагове из прошлости у својим покушајима да савладају изазове са којима се суочавају у свом свакодневном ходу. Сваки уметнички ход је сам по себи изазов. Уметнички ход не сме да има жртве али мора да оставља трагове.
Уметност може да буде схваћена као игра у којој уметници постају хероји који повлаче потезе и постају сведоци померања, кретања, премештања, избацивања, добијања, …. поена или пенала. Награда или казна?
Суботица је, после Беча, друга „станица“ у реализацији пројекта Пут за Европу. На изложби у Модерној галерији Ликовни сусрет излажу уметници чија се дела налазе у Колекцији Октобарски салон. Неки радови су већ део фундуса Колекције (Анђелић Галић, Антонијевић, Димитријевић, Фабр, Хорват, Миладиновић, Оут, Шкарт, Шћепановић, Тодосијевић), неки се први пут представљају нашој јавности на овој изложби (Сомбати) а неки радови (Палашти, Николић, Ракочевић Цвијанов) су изабрани због тематског оквира који чини пројекат Пут за Европу. „Европа се (с правом) размеће традицијом и историјом, али то културно богатство са собом носи и одговорности. Покушај уједињења Европе је, свакако, један од одговора на то. Али, да ли брисање граница брише и питање идентитета? Зашто ми са ових ових простора читав век покушавамо да нађемо своје место у тој европској породици? И ту не мислимо на политичко место, већ на интимно, лично трагање за припадношћу“ (М. Давид и З. Ђаковић Миннити)
Ауторке пројекта: Миа Давид и Зорана Ђаковић Миннити
Кустос изложбе: Александра Естела Бјелица Младеновић
Изложбу реализују партнерски Културни центар Београда и Модерна галерија Ликовни сусрет Суботица. Реализацију изложбе и пројекта помаже Министарство културе и информисања Републике Србије.