СВЕЧАНА ДОДЕЛА НАГРАДЕ „ЛАЗАР ТРИФУНОВИЋ“ И ПРИЗНАЊА ДИУС-а

14.01.2014, 12:43.
blank-image

НАГРАДА ЛАЗАР ТРИФУНОВИЋ ЗА 2013. ГОДИНУ
Жири за доделу награде „Лазар Трифуновић“, који је радио у саставу Јелена Стојановић, Љиљана Ћинкул и Сава Степанов, донео је одлуку да се за критичко и теоријско промишљање модерне и савремене визуелне уметности награде аутори два рада публикована у 2013. години: др Ирина Суботић за монографију „Нандор Глид“, у издању Фондације Вујичић колекција из Београда, и збирка есеја др Милана Попадића „Чији је Микеланђелов Давид“ (Баштина у свакодневном животу), издање Центра за музеологију и херитологију Филозофског факултета у Београду.

Нови ауторски рад Ирине Суботић, монографија посвећена делу вајара Нандора Глида, фокусира његов стваралачки допринос као интегрални део историје модерне скулптуре друге половине 20. века. У овој изузетно конципираној историчарско-уметничкој студији подељеној на пет поглавља Ирина Суботић прати хронолошки ток у Глидовом стваралаштву истичући један од уметникових фундаменталних етичких ставова који гласи: „Уметник мора да буде савест свога времена“.
Књига есеја др Милана Попадића “Чији је Микеланђелов Давид? (Баштина у свакодневном животу)” , у издању Центра за музеологију и херитологију Филозофског факултета у Београду представља помак у критичком промишљању свакодневице и визуелне културе данас. У свом размишљању Попадић полази од претпоставке да су свакодневица визуелне културе жив, стално променљив текст који настаје седиментацијом, помацима, измештањем сећања, баштине.

ПРИЗНАЊЕ ДИУС-а ЗА 2013. ГОДИНУ
Жири у саставу: Гордана Добрић (историчарка уметности и кустоскиња), Сава Ристовић (историчар уметности и новинар) и Стеван Вуковић (кустос и ликовни критичар), на основу прегледа и анализе изложбене понуде у Републици Србији током 2013. године, по критеријумима формираним у складу са Правилником о додели Признања Друштва историчара уметности Србије за најбољу изложбу савремене ликовне уметности из 1993. године, када је ова награда успостављена, донео је следећу одлуку:

Признање Друштва историчара уметности Србије за најбољу ауторску изложбу савремене ликовне уметности у 2013. години додељује се Сањи Којић Младенов за ауторску концепцију, структуру, селекцију уметника и текстуалну елаборацију изложбе „Флуx ликвида“ („Течење течности“), одржане у салону Народног музеја у Зрењанину од 14. октобра до 8. новембра 2013. године, у организацији Савремене галерије у Зрењанину. Изложба „Флуx ликвида“ је био њен одговор на позив да се јубиларно 10. Бијенале акварела, основано у Зрењанину 1991. Годинепосвети дефинисању оних принципа уметничког деловања у ширем дијапазону медија који би се могли извести из логике коју рад у техници акварела намеће.
Сања Којић Младенов је свој ауторски допринос усмерила превасходно на редефиницију критеријума селекције тематских оквира, типова уметничких пракси и самих уметника, да би тиме уједно осавременила профил институције и ускладила га са типологијом актуелних уметничких кретања на локалној и међународној сцени, а и чвршће га дефинисала спрам мноштва манифестација које излажу готово све што се на задовољавајући начин произведе у неком медију чијем неговању су посвећене.

Loading...