Na izložbi je predstavljeno 20 fotografija – portreti i scene iz Portfolio verzije, dok su ostale fotografije iz ciklusa Neobična putovanja prikazane u formi video projekcije.
Gotovo istovremeno kada je fotografija kao novo čudo tehničko-tehnološkog razvoja
demonstrirala svoju moć i činila prve korake na dugom putu da bude priznata kao umetnost, čuveni francuski fotograf Nadar je 1859. godine u balonu fotografisao Pariz iz vazduha. Nekoliko godina kasnije nastali su neki od legendarnih romana Žila Verna Put u središte Zemlje (1864), Od Zemlje do Meseca (1865), Dvadeset hiljada milja pod morem (1869). Ove i mnoge druge romane Žil Vern je objedinio pod imenom „Neobična putovanja“. Vek i po kasnije, švajcarski fotograf Kristijan Taljavini ih je oživeo u ciklusu fotografija istoimenog naziva. Glavnu okosnicu njegovog rada – počev od serija Dame od kartona (2008) i posebno 1503 (2010) ili Karte (2012), koje su izlagane u prestižnim evropskim galerijama, do najnovijih Neobičnih putovanja (2014–2015) – čine prošlost, istorija, književnost i umetnost.
Kristijan Taljavini se ne može jednostavno smestiti u kategoriju fotograf, jer je u svim svojim ciklusima, pa tako i u Neobičnim putovanjima, on istovremeno reditelj, kostimograf i scenograf. Apsolutna pročišćenost i estetizam u njegovim radovima nisu rezultat mašina savremenog doba, odnosno svega onoga što najsavremeniji fotoaparati i kompjuteri nude, već veoma promišljenog istraživačkog i kreativnog poduhvata. Počev od scenografije koju osmišljava i pravi, preko dizajna kostima i opšteg vizuelnog izgleda glavnih protagonista, što sve predhodi fotografisanju, Kristijan Taljavini gradi svojevrsne slojevite priče bilo da je reč o određenim prizorima ili jednostavno o portretima junaka i junakinja Žil Vernovih romana.
Oživljavajući likove i neobična mesta iz Žil Vernovih romana, Kristijan Taljavini pokazuje da bez obzira na savršenstvo savremene tehnologije, njenu brzinu i pristupačnost, on pripada onim umetnicima koji se neće zadovoljiti pravljenjem jednoznačnih slika.
Na izložbi je predstavljeno 20 fotografija – portreti i scene iz Portfolio verzije, dok su ostale fotografije iz ciklusa Neobična putovanja prikazane u formi video projekcije.
Iz teksta Neobična putovanja Kristijana Taljavinija mr Jelene Matić
Kristijan Taljavini, rođen 1971, odrastao je u Švajcarskoj i Italiji. Na umetničkom razvojnom putu iskustvo grafičkog dizajnera i tehničke studije uticali su na kompleksno razumevanje umetnosti fotografije i način na koji „pronalazi“ svoja dela, kreira ih i produkuje. Njegovi radovi ne predstavljaju samo „slike“ već su to čitave naracije za koje Kristijan Taljavini sam osmišljava i kreira sve sadržaje sa puno truda i detalja: od enterijera prostora slike do odeće portretisanog. Serija fotografija Neobična putovanja, završena 2014. godine, predstavlja umetnikov omaž jednom od najistaknutijih autora XIX veka, Žilu Vernu. Za više od 18 meseci rada Kristijan Taljavini je u nezamislivom maniru punom strasti i ljubavi prema umetnosti fotografije stvorio ciklus radova koji na vizuelno fascinantan način citiraju tri najznačajnija Žil Vernova romana: Put u središte Zemlje, Put na Mesec i Dvadeset hiljada milja pod morem. U emotivnim scenarijima i snažnim portretima Kristijan Taljavini povezuje njemu svojstven jezgrovit jezik slike sa vernovskom naučnom fantastikom. Proces nastajanja Neobičnih putovanja je u isti mah fascinantan i jedinstven. Radovi Kristijana Taljavinija nalaze se u privatnim zbirkama zvučnih imena i korporacija. Kristijan Taljavini danas živi i radi u Švajcarskoj.
SAMOSTALNE IZLOŽBE
2011 Privatna galerija slika – Galerija Kons arč, Kjaso (Švajcarska)
2011 Iseci i sačuvaj – Dajemar/Nobl Fotografi, London (Velika Britanija)
2013 Karte – Galerija Ester Vordehof, Pariz (Francuska)
2013 Karte &1503 – Galerija Kamera vork, Berlin (Nemačka)
GRUPNE IZLOŽBE
2008 Bjenski dani fotografije – Bjen (Švajcarska)
2008 VI bijenale slike – Kjaso (Švajcarska)
2012 Proleće u septembru – Tuluz (Francuska)
2013 V foto art festival – Bielsko-Biala (Poljska)
2014 Padova: foto-grafija – Padova (Italija)
2014 Damštarski dani fotografije – Damštar (Nemačka)
2014 Ljubav, Karte – Galerija Kamera vork, Berlin (Nemačka)
2015 VI međunarodni bijenale fotografije – Bogota (Kolumbija)
2015 Probijanje granica– Galerija Kamera vork, Berlin (Nemačka)
MEDIJI (Izbor)
2008 Ajmejzing – Amsterdam (Holandija)
2010 TuBi – Milano (Italija)
2010 500 Fotografer (Holandija)
2010 Fiče šut – Njujork (SAD)
2011KEM (Kembridž alumni magazin) – Kembridž (Velika
Britanija)
2011 Fotoprese – Minhen (Nemačka)
2011 D Sandej tajms magazin – London, (Velika
Britanija)
2011 Britiš džurnal of fotografi – London, (Velika
Britanija)
2011 Di Indipendent – London, (Velika Britanija)
2011 Imaž –Pariz (Francuska)
2011 Hafpost arts – Njujork (SAD)
2012 F22 magazin – London (Velika Britanija)
2012 Šon magazin – London, (Velika Britanija)
2012 D Tajms – London, (Velika Britanija)
2013 Hafpost arts – Njujork (SAD)
2013 Libertin – London, (Velika Britanija)
2013 Farenhajt magazin – Meksiko
2014 La Republika – Rim (Italija)
2014 Siel varijable – Montreal (Kanada)
2014 Arti magazin – Peking (Kina)
2015 Foto+ magazin – Seul (Južna Koreja)
2015 Boz ar – Pariz (Francuska)
NAGRADE
2012 Kategorija Likovna umetnost – Haselblad masters
avord (Švedska)
2013 Kategorija Likovna umetnost – Profesionalni
portret, IPA Los Andželes (SAD)
Izložbu su podržali Grad Beograd – sekretarijat za kulturu, Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije i Švajcarska ambasada u Srbiji