Predstavljanje delatnosti izdavačke kuće Štrik i romana Rakel de Keiroz „Tri Marije“

20.10.2015, 17:18.
blank-image

Učestvuju: Mladen Ćirić, prevodilac i Ljubica Pupezin, urednica IK Štrik

Izdavačka kuća Štrik, posvećena književnim i teorijskim delima, upravo je objavila roman jedne od najznačajnijih brazilskih spisateljica Rakel de Keiroz –Tri Marije, u prevodu s portugalskog Mladena Ćirića. Uz ovaj roman predstavićemo i nekoliko drugih izdanja IK Štrik.

„Rakel de Keiroz (1910–2003) jedna je od najznačajnijih brazilskih autorki koja kulturni život Brazila nije obogatila samo svojim delima već i plodnim prevodilačkim radom, kao i pisanjem udžbenika. Dobitnica je mnogih priznanja, između ostalog, postala je prva žena članica Brazilske književne akademije i prva dobitnica prestižne nagrade Kamoes. Roman Tri Marije preispituje metode vaspitanja mladih devojaka u katoličkim školama u Brazilu, i uticaj verskog obrazovanja, književne literature i tradicionalističkog nasleđa na život žene. Tri priče o tri Marije istovremeno su i priče o ljubavi, pokušaj odgovora na prastaro pitanje zašto nam ljubav za kojom žudimo neprestano izmiče, je li sve u rukama sudbine ili poneki končić vučemo i mi.

Tri Marije Rakel de Keiroz deo su edicije Klasika, nije njihova već naša, u kojoj objavljujemo dela nepoznata ovdašnjim čitaocima, a koja su u svojim zemljama priznata kao klasična književnost. Na taj način Štrik traga za drugačijim izrazom, za namerno utišanim, skrajnutim ili previše udaljenim glasovima, uz podsećanje da staru klasiku na koju smo navikli uvek iznova treba dopunjavati i vrednovati. Do sada je u ovoj ediciji objavljen utopijski roman Njena Zemlja američke spisateljice Šarlot Perkins Gilman, a u pripremi su roman Dve ozbiljne dame i drama Letnjikovac Džejn Bouls, prerano umrle spisateljice, čiju su neobičnu književnost i talenat svojevremeno veličali Truman Kapot i Tenesi Vilijams.

Slično kao Klasiku, Štrik osmišljava i druge dve edicije, teorijsku i ediciju posvećenu savremenoj prevedenoj književnosti: kao mesta objavljivanja vrhunskih književnih i teorijskih dela koja, zbog različitih ideoloških ili komercijalnih razloga, do sada nisu uspela da se nađu pred čitaocima.

U ediciji Divot iz znjanja objavljujemo knjige iz različitih oblasti koje su dokaz tačnosti Aristotelove tvrdnje da čovek voli da saznaje jer znanje stvara uzbuđenje. Da, znanje uzbuđuje, isto koliko i čitanje,apravi primer jepitko napisana a na činjenicama zasnovana knjiga kanadske autorke ruskog porekla Aleksandre Popov Žene velikih ruskih pisaca– o životima Ane Dostojevski, Sofije Tolstoj, Jelene Bulgakov, Nadežde Mandeljštam, Vere Nabokov i Natalije Solženjicin. Knjiga izlazi u novembru.“ IK Štrik

Loading...