Изложбе у августу у Културном центру Београда

30.07.2015-30.08, 12:32.
blank-image

ЕКСПЕРИМЕНТАЛНЕ ВЕЖБЕ, ауторка: Хенријета Ноенмарк(Данска) – Ликовна галерија; АРХИТЕКТУРА СЕЋАЊА, Нина Тодоровић – галерија Артгет; ОПИПЉИВА СВЕТЛОСТ, кустоси Алан Форестер Паркер и Констанца Исаса Мартинез – галерија Подроом
У Ликовној галерији КЦБ-а представљамо изложбу Експерименталне вежбе, ауторке Хенријете Ноенмарк из Данске. У питању је београдско издање изложбе која је имала своју премијеру у Галерији Лес Генс Хауреуx у Копенхагену у октобру 2013. године и на којој су учествовали исти уметници: Сара Бишо, Тугулдур Јандоњамт, Гај Голдстајн, Ивана Ивковић. Ауторка изложбе, Хенријета Ноенмарк, која је у својој кустоској пракси усредсређена на истраживање форми и медија савременог цртежа, показаће још један пример приступа и третмана цртежа у актуелним праксама савремене визуелне уметности посматран кроз радове четворо уметника који долазе из различитих културних средина и ликовних традиција.
Сара Бишо је уметница из Португала, Тугулдур Јандоњамт долази из Монголије иако је уметничке студије завршио у Немачкој а живи и ради на релацији Берлин-Њујорк, Гај Голдштајн је из Израела а тренутно живи и ради у Лондону, док је Ивана Ивковић млада београдска уметница афирмисана на међународнојној сцени. На изложби ће бити представљени цртежи као примери индивидуалних случајева и различитих констелација, игара, односа и опсервација, звучних и менталних симболика и просторних трансформације. Овај пројекат је реализован као плод сарадње уметника и кустоскиње из резиденцијалних програма Ресиденцy Унлимитед у Њујорку.

У Артгет галерији представљамо изложбу фотографија Архитектура сећања ауторке Нине Тодоровић, а из селекције Јелене Матић, уметничке директорке галерије Артгет у 2014. години.
Нина Тодоровић преиспитује структуру сећања и открива његову архитектуру кроз породичне фотографије и филмове. Пројекат је базиран на принципима психолошког односа према месту које је, за разлику од не-места, одређено географским, историјским, социјалним аспектом, и у сталној је интеракцији са интимном историјом и сећањем појединца. Почетак креирања овог пројекта поклопио се са мењањем структуре и изгледа града, у највећој мери градског језгра Београда, у време транзиционе надоградње постојећих објеката и стихијске, непланске изградње нових стамбених зграда. Фотографско бележење отисака калкана порушених кућа на површинама зидова суседних објеката пре изградње нових, и архивирање ових фотографија, ауторку су одвели да уз помоћ уметничких медија анализира свој интимни однос према давно порушеној кући у којој је провела прве године живота. Може се приметити да је сусрет са визуелном, геометријском упечатљивошћу отисака порушених кућа за уметницу, вероватно, имао и значај препознавања сопствене ликовне поетике присутне у раним сликарским радовима. У овом пројекту се на тај начин стално преплићу и срастају документарни приступ и стваралачко, интимно, сећањем обојено сведочење…

У галерији Подроом представљамо изложбу фотографија ОПИПЉИВА СВЕТЛОСТ кустоса Алана Форестера Паркера и Констанце Исаса Мартинез. Изложба истражује последице судара аналогног и дигиталног света кроз радове 26 уметника којима је фотографска слика полазна тачка у раду. На изложби су поред радова уметника који живе и раде у Лондону, Београду и другим местима, приказани и историјски радови пионира фотографије као што су Џулија Маргарет Камерон и Хенри Пич Робинсон. Време одржавања изложбе се поклапа са двестагодишњицом од рођења Џулије Маргарет Камерон, а програм у Београду ће обухватити вођења и разговоре. Изложба је првобитно приказана на Универзитету Вестминстер у новембру 2013. Реализацију изложбе је подржало Одељење за фотографију Универзитета Вестминстер.
У оквиру пратећег програма изложбе у петак 31. јула у 19:00 организујемо разговор о изложби. Учествују: Алан Паркер, један од кустоса изложбе и предавач на Универзитету Вестминстер; Михаило Васиљевић, уметник и ко-директор Центра за фотографију; Алики Брејн, уметница и предавач историје уметности у Националној галерији у Лондону; Јелена Матић, уметничка директорка галерије Артгет и Миа Ћук уметница и асистент кустоса. У суботу 1. августа у 12:00 биће организовано вођење кроз изложбу.

Изложбе ће бити отворене за публику до 22. августа, радно време галерија је од 12 до 20 сати, осим недељом.

↑ топБоокмарк анд Схаре

Loading...