Ауторка концепта: Ивана Томановић
Ауторска изложба мр Иване Томановић представља по свом осећају представнике нове генерације уметника фотографије који највише обећавају у тематској изложби Тело као доказ.
Аутори су: Екатарина Митковић, Јована Младеновић, Луна Јовановић, Марија Ковач, Горан Тешановић, Немања Живковић и Срђан Ђурић, дипломирани уметници и студенти Академије уметности у Новом Саду и Факултета примењених уметности у Београду.
„Експанзијом фотографије у последњој деценији често се запитам да ли она и даље „говори“, да ли има свој специфичан језик или се утопила и стопила с информацијама које стално и много размењујемо. Да ли је њена моћ визуелне комуникације обесмишљена несагледивом количином записа који не заслужују да се зову фотографија. Ипак, фотографија је то све, све док путем оптичке направе буде бележила делове стварности, што то је њена суштина, смисао и разлог постојања. Срећом та стварност има своје бројне појавне облике, па имагинација уткана у фотографију постаје једнако стварна као и сама стварност. Дакле, преплитање реалног и надреалног, та два танком линијом одвојена света, остаје и даље најузбудљивији постулат фотографије. На питање да ли ову дуалност фотографије разумеју и уочавају млади аутори фотографије, са сигурношћу кажем – да. Много мање уплашени галопирајућом техником дигиталне фотографије, било да је користе или не, на узбудљив и занимљив начин балансирају између прошлости и модерног доба. Питају (се), гледају (се), приказују (се)… баве се сами собом, собом кроз друге, другима кроз себе. Седам младих аутора окупљени су око једне теме – тела. Неки користе своје тело, неки туђе.
У доба невербалне комуникације путем слика и кратких језичких порука, тело остаје ускраћено за додир. Када говоримо о чулности увек прво помислимо на додир јер он је директна сензација непосредне комуникације. А тај додир може бити пријатељски, љубавни, дрзак, неочекиван, утешан, површан… Каква год да му је намера, не можемо га игнорисати, баш као што не можемо занемарити и радове ових седам аутора са академским образовањем, које више уочавамо у комплексности размишљања него у самој форми изражавања. Њихови радови „говоре“ о неисцрпној снази медија фотографије, њеној моћи трансформације и прилагођавања новим тенденцијама, формама, технологијама и успешности да остане препознатљива у тачности приказа света. Ствар је само у томе што тај свет не бисмо смели да посматрамо само очима већ целокупним мисаоним и тактилним бићем, које своје најдубље сензације доживљава управо кроз тело.“ (мр Ивана Томановић, из текста у каталогу)
Биографије уметника
Ивана Томановић (1971, Нови Сад) је дипломирала и магистрирала на Одсеку за фотографију Академије за филм и телевизију (ФАМУ) у Прагу. Њен фотографски рад карактерише превасходно субјективан приступ документарној фотографији, пејзажу и портрету.
Самосталне изложбе:
1998. Феминин, Галерија Алтернатиф – Праг, Чешка Република
2000. Погледи, Галерија Војводина – Нови Сад
2001. Куба, Кафе-клуб Сцена – Београд
2003. Кратка прича о љубави, Галерија Артгет – Културни центар Београда
2008. Куба – Галерија О3он, Београд
2013. Блиски погледи, Галерија Артгет – Културни центар Београда
2014. Кратка прича о… страху – Галерија О3он, Београд
До сада је објавила преко три стотине текстова у часопису Рефото, каталозима изложби, књигама, новинама… Била је селектор и организатор десетак фотографских изложби, уредник је фото-монографије Драгољуб Тошић – Фотографије, сарађивала је на изради две књиге о фотографији и жирирала бројне изложбе у земљи и иностранству. Организовала је фотографске радионице на тему рачунарске обраде фотографије, као и класичних фотографских техника из 19. века. Била је члан Савета Сајма фотографије у организацији Галерије Артгет Културног центра Београда. Члан је националног селекторског тима на фестивалу Ровињ Пхотодаyс.
Од 2001. године до данас ради у часопису за културу фотографије РеФото (Београд) у различитим звањима, од сарадника до главног и одговорног уредника. Ванредни је професор на Академији уметности, Универзитет у Новом Саду, где предаје фотографију на Департману ликовних уметности – Студијски програм фотографија. Предаје и на Академији уметности у Београду – Катедра за фотографију. Редовно држи предавања о теорији фотографије и учесник је бројних панел дискусија у оквиру разних фестивала, радионица и конгреса посвећених фотографији и визуелним уметностима.