15. међународни фестивал „Дани оргуља – Dies organorum“

25.06.2015-06.07, 20:30.
blank-image

15. међународни фестивал
Дани оргуља – Dies organorum
25. јун – 6. јул 2015.

Катедрала Блажене Дјевице Марије, Хаџи Милентијева 75
Музеј науке и технике, Скендер-бегова 51

Учесници високог професионализма, изабрана музичка литература писана за оргуље, од барока до данас, изванредан инструмент у Катедрали Блажене Дјевице Марије месту одржавања Фестивала, атмосфера присности и духовности, разлози су што су Дани оргуља данас неизоставна музичка манифестација у културном животу нашег града и земље.
Ове године обележавамо јубилеј 15. година постојања Фестивала који се овога пута одвија у Катедрали Блажене Дјевице Марије на Неимару, као и у простору Музеја науке и технике.
Маифестација која ове године такође прославља јубилеј, 10 година постојања, је Фестивал ране музике, који предано организује Студио за рану музику. Ова чињеница, као и ситуација у којој смо се као организатори нашли због смањења средстава намењених за културу, навели су нас да се удружимо и заједничким снагама истрајемо у намери да нашој публици понудимо разнолик програм високог квалитета.
Концерт који заједнички организујемо представља тачку пресека циљева и програмских идеја два фестивала – Барокни концерти за оргуље на коме ће наступити једнан од најцењенијих европских ансамбала специјализованих за извођење ране музике на историјским инструментима, ансамбл Дие Кöлнер Академие заједно са српско/хрватским оргуљашем Иваном Божичевићем. Овај концерт је део богатог програма Фестивала ране музике који се одвија од 13. до 26. јуна у различитим концертним просторима (Коларац, црква Светог Петра и Јеврејска општина), као и најава 15. издања међународног фестивал Дани оргуља – Диес органорум у организацији Културног центра Београда.
Фестивал ће 25. јуна и ове године отворити Хор Радио-телевизије Србије под вођством диригента Владимира Крањчевића (Хрватска) који ће са оргуљашем Золтаном Борбељом и вокалним солистима мецосопраном Наташом Јовић Тривић и баритоном Марком Пантелићем извести чувена дела Мориса Дирифлеа Реквијем и Миса Цум јубило у верзији самог композитора за хор, солисте и оргуље.
Публика ће до 6. јула на Неимару имати прилику да чује реситале немачког оргуљаша Јорга Халубека (1. јул) чији концерт је посвећен свтаралаштву Јохана Себастијана Баха, Волфганга Рајсингера из Аустрије (6. јул), као и наступ италијанских оргуљаша Пјетра Пасквинија и Франческа Зуваделија (3. јул) који ће извести програм познатих оркестарских дела у верзији за оргуље четвороручно.
Такође, као и претходних година, и најмлађа публика ће имати прилику да се упозна са највећим инструментом у недељу, 28. јуна у 11 сати у Музеју науке и технике.
Едукативан програм Летња школа оргуља се у смањеном обиму одвија у Музеју науке и технике, а сви учесници Фестивала одржаће за наше ученике и студенте оргуља предавања и мајсторски курс.

Улаз на концерте Фестивала Дани оргуља је слободан.

КОНЦЕРТИ
Уторак, 16. јун у 20.30
Катедрала Блажене Дјевице Марије
Уводни концерт
Барокни концерти за оргуље
Ансамбл Die Kölner Akademie
диригент: Мајкл Виленс (Немачка)
оргуље: Иван Божичевић

Четвртак, 25. јун у 20.30
Катедрала Блажене Дјевице Марије
Свечано отварање
Мисе Мориса Дирифлеа
Хор Радио-телевизије Србије
диригент: Владимир Крањчевић
солисти: Наташа Јовић Тривић, мецосопран и Марко Пантелић, баритон
оргуље: Золтан Борбељ

Недеља, 28. јун у 11.00
Музеј науке и технике
Концерт за децу
Како се слушају оргуље
Марија Дружијанић, оргуље и ученици оргуља МШ Станковић

Среда, 1. јул у 20.30
Катедрала Блажене Дјевице Марије
Јорг Халубек (Немачка)

Петак, 3. јул у 20.30
Катедрала Блажене Дјевице Марије
Дуо Пјетро Пасквини и Франческо Зувадели (Италија)

Понедељак, 6. јул у 20.30
Катедрала Блажене Дјевице Марије
Волфганг Рајсингер (Аустрија)

ЛЕТЊА ШКОЛА ОРГУЉА
Радионице и предавања за ученике и студенте оргуља које ће водити гости Фестивала Јорг Халубек (2. и 3. јул), Пјетро Пасквини и Франческо Зувадели (4. јул) и Волфганг Рајсингер (7. и 8. јул).

Фестивал подржали:
Министарство културе и информисања Републике Србије, Општина Врачар, Београдска надбискупија, Музеј науке и технике, Музичка продукција Радио-телевизије Србије, Goethe-institut у Београду, Италијански институт за културу у Београду, Аустријски културни форум у Београду, Центар за ликовно образовање ШУМАТОВАЧКА, Масел, Ресторан Ђорђе, Конак Микан

Loading...