Београдска дебата о Европи 2016 – Наша (сигурна?) европска кућа –

11.12.2016, 15:10.
blank-image

Учествују: Бидиша/Бидисха (ГБР), Инго Шулце/Инго Сцхулзе (ГЕР), Матс Колмисопи/Матс Колмисоппи (СWЕ), Кристос Крисопулос/Цхристос Цхрисопоулос (ГРЕ), Валтер Фамлер/Wалтер Фамлер (АУТ) , Милица Томић (СРБ) Модератор: Игор Штикс (БХ)
Галерија Артгет, Трг републике 5/И, од 12 часова
Дворана Културног центра Београда, Коларчева 6 од 18 часова
Језик: енглески
Симултани превод обезбеђен.
Улаз бесплатан.

Учествују: Бидиша/Бидисха (ГБР), Инго Шулце/Инго Сцхулзе (ГЕР), Матс Колмисопи/Матс Колмисоппи (СWЕ), Кристос Крисопулос/Цхристос Цхрисопоулос (ГРЕ), Валтер Фамлер/Wалтер Фамлер (АУТ) , Милица Томић (СРБ)
Модератор: Игор Штикс (БХ)

У недељу 11. децембра од 12 часова у галерији Артгет (Трг републике 5) свечано ћемо отворити другу Београдску дебату о Европи, коју иницира и организује Удружење „Крокодил“, под називом „Наша (сигурна?) европска кућа“. Централно место овогодишње дебате чиниће главни вечерњи програм од 18 часова у дворани Културног центра Београда (Коларчева 6).

Овај једнодневни догађај својом динамичном мозаичком структуром окупиће шест проминентних интелектуалаца с различитих делова европског континента, од Велике Британије и Немачке преко средње и југоисточне Европе све до Грчке. Они ће путем дневних семинара, радионица и предавања те главног, вечерњег дебатног програма, анализирати различите горуће теме савремене Европе.
Бидиша (Бидисха), позната новинарка из Велике Британије која ради између осталог на радију и телевизији ББЦ, специјализована за људска права, друштвену правду, међународне односе, уметност и културу у оквиру дневног програма дебате у дневном делу конференције, у галерији Артгет, одржаће предавање под називом „Азил, уточиште и изгнанство“. Ослањајући се на сопствено искуство стечено током последњих неколико година на теренском раду с тражиоцима азила, избеглицама и људима без докумената у Лондону, покушаће, кроз личне приче људи с којима ради, да врати саосећајност и људскост у дебату о избегличкој кризи те да преиспита начин на који мејнстрим медији и политичари описују избегличку кризу, како интерпретирају ове догађаје и које поруке шаљу гласачима и читаоцима. С тим у вези поставиће избегличку кризу у политички контекст пораста крајње десничарског популистичког национализма и расизма у западноевропским земљама и Америци, као и ксенофобије и изолованости који су довели до одлуке Велике Британије да напусти ЕУ.

“Позајмљени говор” назив је предавања грчког писца Кристоса Крисопулоса који ће говорити о самој дефиницији “дома” осврћући се на свој родни град Атину као и на осећај незаинтересованости, на конфликтне идеје и интересе који раздиру савремену Грчку.
Валтер Фамлер (Wалтер Фамлер), познати политички активиста из Аустрије, генерални секретар Уметничког друштва Алте Сцхмиеде и дугогодишњи уредник часописа Wеспеннест а некадашњи оснивач и уредник Еурозина одржаће, у оквиру дневног програма Београдске дебате о Европи предавање под насловом “Тибор и Ема, Европска прича”, док ће децембарски гост КРОКОДИЛове куће за писце, шведски новинар и прозни писац Матс Колмисопи (Матс Колмисоппи ) одржати радионицу инспирисану темама којима се активно бави кроз писање, рад у медијима и кроз друштвени активизам.

Бидиши, Крису, Валтеру и Матсу у оквиру вечерњег програма Београдске Дебате о Европи придружиће се и Инго Шулце (Инго Сцхулзе), један од најистакнутијих немачких књижевних стваралаца данас, као и визуелна и концептуална уметница Милица Томић из Београда, која тренутно ради као професор при Институту за савремену уметност, Техничког Универзитета у Грацу.
Предмет интензивне дискусије вечерњег програма који ће модерирати Игор Штикс биће сва горућа питања савремене Европе подељена у два дебатна круга: Рубови Европе / Европа на рубу и Историја: терет или надахнуће. Поред неизоставних тема попут Бреxита, избегличке кризе, тероризма на европском тлу па и победе Доналда Трампа на недавно одржаним председничким изборима у САД и последица овог догађаја на стабилност Европе, дебатом ће бити обухваћена и друга важна питања данашњице, попут незавидног положаја европске омладине, економске кризе и незапослености, широког слабљења вере у пројекат европског уједињења и тешке идентитетске кризе, пораста националистичке деснице широм континента. Сва ова питања представљају отворене ране које сви Европљани, без обзира на њихов географски положај, осећају на готово истоветан начин. Управо на то се односи знак питања у самом наслову наше конференције. Он рефлектује оно једно питање до којег нам је свима понајвише стало: Шта нам то будућност доноси?

Прва Београдска дебата о Европи под називом „О чему говоримо када говоримо о Европи“ одржана је децембра 2014. године у Београду као саставни део серије дебата о Европи које организује Немачка академија за језик и књижевност у сарадњи с две берлинске фондације – Аллианз Културстифтунг и С. Фисхер / Традуки – те Комесаром за културу и медије Савезне Републике Немачке и Гоетхе-Институтом из Београда.
Велики успех Београдске дебате о Европи 2014. године али и даље продубљивање европске кризе које је уследило иницирали су позиционирање „Београдске дебате о Европи“ у годишњи програм КРОКОДИЛа, као догађај који нуди платформу за редовна окупљања интелектуалаца са свих страна европског континента у циљу отварања дискусије и артикулисања горућих питања европске прошлости, садашњости и будућности.

Одржавање овогодишње Београдске дебате о Европи омогућили су: Бритисх Цоунцил, Гоетхе-Институт Белград, Аустриан Цултурал Форум, Ембассy оф Сwеден ин Белграде, ЕУНИЦ Србија, Хеллениц фоундатион фор цултуре, форумЗФД, Аллианз Културстифтунг и Културни центар Београда.

Догађај финансијски подржавају Делегација Европске уније у Републици Србији и ЕУ инфо центар.

Loading...