Umetnici: Nikola Agir (Nicolas Aguirre), Vansen Betbez (Vincent Betbeze), Armel Karon (Armelle Caron), Valeri di Šene (Valérie Du Chéné), Sedrik Emenije (Cédrick Eymenier), Grut i Mazeas (Grout et Mazèas), Naomi Hajnriš (Naomi Heinrich), Didije Eber-Gijon (Didier Hébert-Guillon), Alen Lapjer (Alain Lapierre), Marijon Liš (Marion Lisch), Mišel Marten (Michel Martin), Gijom Pulen (Guillaume Poulain), Benoa Pajp (Benoît Pype), Sebastjen Tajfer (Sébastien Taillefer), Erik Vatije (Eric Watier) i Valentin Živanović (Valentine Živanović)
Projekat „…O poroznosti“ rezultat je saradnje između predstavnika savremenog likovnog stvaralaštva iz Beograda i Monpeljea. Cilj je povezivanje različitih sfera savremene umetnosti koje nastaju u okvirima nezavisnih i institucionalnih struktura.
Tako ovaj izložbeni projekat u prvoj fazi podrazumeva dve izložbe i niz susreta i razgovora sa francuskim umetnicima, profesorima i studentima umetničkih akademija. Izložba pod nazivom „…o poroznosti II“, na kojoj će se predstaviti umetnici koji žive i rade u Monpeljeu biće otvorena u galeriji Podroom, dok će iste večeri „…o poroznosti I“ izložba na kojoj će se predstaviti umetnički kolektiv Aperto biti otvorena u Umetničkom prostoru U10.
Nastavak pomenute saradnje podrazumeva takođe dve izložbe i razgovore sa umetnicima koji žive i rade u Srbiji ali i profesorima i predstavnicam različitih institucija tokom 2017. godine u u galerijama Aperto i ESBAMA u Monpeljeu.
Milan Tutunović, umetnički direktor Udruženja Cluster-101 i kustos, inicijator i autor projekta, ideju poroznosti posmatra kao dinamičan pojam, koji je metafora za dijalog i umetničku razmenu između Beograda i Monpeljea, a vezuje se za prolaze i protoke. O poroznosti pišu Valter Benjamin, Žil Delez i Feliks Gatari, ali ovaj pojam poseduje brojne atribute tako da može da se tumači u različitim oblastima i sagledava iz različitih perspektiva. Projekat „…o poroznosti“ počiva na reciprocitetu između struktura, koje omogućavaju dalji razvoj saradnje, predlažući i otvarajući različite pristupe. Naime, ideja je da se kroz ukrštanje rada nezavisnih udruženja, javnih institucija i umetničkih fakulteta preispitaju prakse i shvatanja u savremenom likovnom stvaralaštvu u Srbiji i Francuskoj. Ali ovde nije reč o poređenju, već o dijalogu, razmeni ideji i praksi.
« Razmišljanja vezana za pojam poroznosti nadovezuju se na misli o istom pojmu Deleza, Gatarija i Benjamina. Ovde nije u pitanju pokušaj sjedinjavanja ova dva razmišljanja, već naprotiv, reč je o utvrđivanju razlika. Pojam poroznosti oni različito shvataju. Za Deleza poroznost je stvar površine; ravna kao koža, u dve dimenzije. Kod Benjamina poroznost liči na napuljsku stenu, trodimenzionalna, čvrsta, ali ipak sunđeraste strukture sa puno prolaza. Delez smatra da su pore uzročnici frakcije suprotnosti, dok sa druge strane Benjamin vidi u njima komplementarnost oprečnih činilaca». (Milan Tutunović)
Inicijator i autor projekta: Udruzenje Cluster -101 iz Monpeljea
Partneri: Galerija Aperto – Monpelje, Galerija Podroom – Kulturni Centar Beograda,
Umetnički prostor U10 – Beogard, Fakultet likovnih umetnosti Beograd, Visoka Škola likovnih umetnosti iz Monpeljea – ESBAMA
Podrška: Grad Beograd, Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije, autor
Program uz izložbu:
Četvrtak, 17. novembar
20.00 – otvaranje drugog dela izložbenog projekta
Umetnički prostor U10
Kosovke devojke 3
17.11. – 04.12.2016. – … o poroznosti I
Kolektiv umetnika Aperto iz Monpeljea
Pjer Belman (Pierre Bellemin), Didije Kasiglio (Didier Casiglio), Emanuela Etjen (Emmanuelle Etienne), Anjes Fornel (Agnès Fornells), Kristel Grandon (Christelle Grandon), Alan Lapjer (Alain Lapierre), Nikola Lebran (Nicolas Lebrun) i Mišel Martan (Michel Martin)
Subota, 19. novembar
13.00 – Vođenje kroz izložbu: Milan Tutunović, kustos izložbe i umetnici