13. Међународни фестивал „Чембало, жива уметност“ – „La Pasión del Barroco“

10.11.2016, 20:00.
blank-image

Чембалисткиња Софија Перовић и плесачица Ојдана Радовић на концерту у оквиру Фестивала представиће својеврстан дијалог барокне музике и звука чембала са фламенко плесом, уз госта перкусионисту Александра Петровића. Концерт реализујемо у сарадњи са Битеф театром.

Програм:
Доменико Скарлати
Сонатa, К. 208
Соната, K. 209
Соната, K. 206
Соната, K. 149
Соната, K. 175
Соната, K. 490
Соната, K. 492
Соната, K. 9
Соната, K. 33
Соната, K. 213
Соната, K. 141

Антонио Солер
Соната у дe-молу, R. 49
Фанданго у дe-молу, R. 146

Инструмент:
Франко-фалманско двомануално чембало по нацртима Хемша и Рукерса, градитеља Кристијана Бјелановића

Биографије:
Ојдана Радовић (Београд, 1980) је плесачица, инструктор и кореограф фламенко плеса и дипломирани професор физичког васпитања. Плесом је почела да се бави од малих ногу: похођала је часове фолклора, пет година је тренирала латино-америчке и стандарне плесове, а шпанску игру је први пут упознала 2002. године у школи шпанских игара код Олге Валентић. Прве фламенко кораке је научила од признатог фламенко уметник Антонија дел Кастиља из Мадрида, који је 2003. године окупио фламенко трупу у Београду за плесну представу под називом Син фронтерас одржану маја 2003. године у Сава центру. Након овог искуства, Ојдана се прикључује фламенко школи Венго Марије Милић, коју води од 2006. године. Усавршава се у фламенко уметности на бројним радионицама реномираних играча и константним истраживањем и самосталним радом. Трагајући за што ширим знањем о плесу и покрету похађала је часове савременог плеса и радионицу импровизације покрета код Јулие Ц. Горосито (Аргентина). Данас, успешно води фламенко центар Ел олор дел алма у Београду, чији је оснивач и заступник, радећи као инструктор, кореограф и организатор многобројних концерата и наступа у Београду и Србији. Са својом фламенко групом Ел грито Фламенцо наступа у Београду, Србији и региону.

Софија Перовић (Београд, 1985) је завршила докторске студије чембала на Факултету музичке уметности у класи професорке Зорице Ћетковић, као и мастер студије оперске режије на Катедри за позоришне студије на Универзитету Париз 3 – Нова Сорбона и мастер из француске књижевности на Филолошком факултету у Београду. Тренутно ради на још два доктората: на Универзитету Париз 8 – „Музичка драматургија и савремена оперска режија“и на Филолошком факултету у Београду – „Развој антихероја од егзистенцијалистичког позоришта до театра апсурда (код Сартра, Камија, Бекета и Јонеска)“.
За време студија чембала похађала је бројне мајстроске курсеве у земљи и иностранству које су водили еминентни светски уметници и педагози као што су Жори Виникур (Француска), Џереми Џозеф (Аустрија), Мариа Луиза Балдасари (Италија), Бландин Рану (Француска), Хавијер Нуњез (Шпанија), Френк Купер (САД), Стефан Беши (Француска) и други. У јулу 2008. и 2011. године, као стипендисткиња шпанске владе боравила је у Гранади на Међународном фестивалу Мануел де Фаља, где је похађала мајсторску радионицу Меги Кол и свирала на завршним концертима фестивала, као и на концерту Тоцар цон… На летњем курсу Аустријске барокне академије у Гмундену била је први пут 2008. године као изабрани представник ФМУ. Поново је похађала овај курс у августу 2010, као и јулу 2011. и 2014. године и радила са проф. Ником Парлом (Велика Британија) и проф. Алин Жестер (Француска). Редовно учествује на мајсторским курсевима Фестивала Чембало – жива уметност на ком је 2013. године одржала солистички концерт и режирала завршни концерт фестивала.
Као солисткиња и у камерним саставима, наступала је на бројним концертима у Београду, Новом Саду, као и у Шпанији и Аустрији.
Као оперски редитељ пред београдском публиком дебитовала је 2014. године режијом опере Крунисање Попеје на Великој сцени Опере и театра Мадленијанум. У децембру 2015. године поставила је на сцену Битеф театра монооперу Франсиса Пуленка Људски глас, а режирала је и премијерно извођење у Србији опере Бела ружа Уда Цимермана у Дорћол плацу, у септембру 2016.

Концерт реализујемо у сарадњи са Битеф театорм.
Улазнице по цени од 200 динара доступне су на благајни Битеф театра

Loading...