Koncertom pod nazivom „Francuski salon – italijanska kamerata“ Ansambl „Tempera Barocca“ i renomirana violinistkinja Antoanet Loman zatvoriće 13. izdanje beogradskog festivala čembala. Ansambl Tempera Barocca čine Danilo Novaković (barokna violina), Đorđe Milošević (barokno violončelo) i Lana Jelenković (čembalo).
Program:
Arkanđelo Koreli
Sonate da chiesa u e–molu za dve violine i baso kontinuo, op. 3, br. 7
Đirolamo Freskobaldi
Toccata Seconda (Il Secondo libro di toccate)
Maren Mare
Pasakalja iz Svite u ge–molu, br. 2
Žan-Feri Rebel
Sonata u Ef–duru za dve violine i baso kontinuo, br. 2
Žan-Filip Ramo
Premier Concert u ce–molu za violinu, violončelo i čembalo obligato iz ciklusa Pièces de Clavecin en Concert
I La Coulican
II La Livri
III La Vezinet
Antonio Vivaldi
La Folia, op. 1, br. 12 (Sonata za dve violine i baso kontinuo u de–molu, RV. 63)
Instrument:
Franko-falmansko dvomanualno čembalo po nacrtima Hemša i Rukersa, graditelja Kristijana Bjelanovića
Biografije:
Antoanet Loman (Amsterdam, 1969) studirala je violinu, violu i baroknu violinu na Svelink konzervatorijumu u Amsterdamu. Istražuje interpretaciju u različitim muzičkim pravcima, kao što je argentinski tango, salonska, narodna i moderna muzika. Njen repertoar čine dela od ranog 17. do 21. veka, koja najčešće izvodi na periodnim instrumentima. Poseban akcenat daje izvođenju na retkim instrumentima kao što su viola da more, tenor viola i viola pompoza. Specijalista je za muziku holandskih kompozitora, a rado izvodi i moderne kompozicije za stare instrumente. Poslednjih godina prvenstveno je fokusirana na kamernu muziku.
Snimila je brojna CD izdanja sa mnogim ansamblima, između ostalog sa ansamblom Furor Music, koji je osnovala 2008. godine. Antoanet je koncertmajstor Utrecht Barock Consort-a, ansambla koji veliku pažnju posvećuje izvođenju manje poznatih opera i oratorijuma 17. i 18. veka. Nastupa sa ansamblima Musica Temprana, Ensemble Schoenbrunn i Dutch Bach Society. Profesor je barokne violine, viole i istorijske dokumentacije na odseku za ranu muziku na Muzičkom konzervatorijumu u Utrehtu (Holandija). Takođe redovno predaje i svira u Južnoj Africi. Antoanet svira na originalnoj baroknoj violini flamanskog graditelja Snoeck-a, izrađenoj oko 1700. godine, koja je do danas sačuvala svoje izvorne karakteristike.
Specifičnost autentičnih instrumenata na kojima ansambl Tempera Barocca izvodi koncertni repertoar, kao i široki spektar njihovih kolorativnih, akustičkih i dinamičkih kvaliteta, navodi ovaj ansambl da produbi svoja interesovanja za svetsku muzičku baštinu. Programi njihovih koncerata sadrže, kako retko izvođena dela renesanse i ranog baroka, tako i kompozitore 20. veka. Sa takvom muzičkom idejom, ansambl je nastupao u Grčkoj, Nemačkoj, Makedoniji i na nizu koncerata u Srbiji, održanim pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije i Sekretarijata za kulturu grada Beograda: u Beogradu i Senti (koncert Bah-Barok-Bas-Bariton), u Beogradu i Pančevu (resital Zlatno doba flamanskog baroka), u Beogradu i Subotici (koncerti pod nazivom Registar koji nedostaje), u Beogradu, Obrenovcu i Zrenjaninu (projekat Stilus fantastikus – izvođač kao narator), kao i u okviru Festivala rane muzike u Beogradu i Festivala Dani orgulja u Beogradu (Rariora i marginalia – Barokna muzika Bohemije, Skandinavije i Novog sveta ). Ansambl je osnovan 2014. godine.
Koncert podržalo Ministarstvo kulture i informisanja R. Srbije.