На концерту ће наступити млада виолинисткиња Ања Оваскаинен и виолончелиста Вук Оваскаинен заједно са пијанистом Укијем Оваскаиненом.
Програм:
Антоњин Дворжак
Сонатина за виолину и клавир, оп.100
Allegro risoluto
Larghetto
Scherzo – Molto vivace
Finale – Allegro
Вилијам Крол
Бенџо и виолина
Јоханес Брамс
Соната за виолончело и клавир бр. 2 у Еф–дур, оп. 99
Allegro vivace
Adagio affettuoso
Allegro passionato
Allegro molto
Давид Попер
Плес вилењака, оп. 39
Биографије:
Ања Оваскаинен (Београд, 2004) од своје седме године свира виолину у класи проф. Биљане Стевановић у МШ Војислав Вучковић. Добитница је првих награда на међународном такмичењу Моцарт у Квинто Вичентину у Италији (2013), на Републичком такмичењу у Београду (2014) као и на Стрингфесту у Сремској Митровици (2015). Похађала је семинаре Зорана Миленковића и Дејана Михаиловића. Наступала је на концертима организације АртЛинк у Скупштини града, Галерији Коларчеве задужбине, а такође је наступала и у Копенхагену. Добтиница је прве награде на такмичењу Златна сирена у певању (2014- 2016), као и повеље Златан Вауда која се додељује најбољем учеснику фестивала по одлуци стручног жирија у жанру: стари мајстори, класична или савремена соло песма.
Вук Оваскаинен (Београд, 2001) је почео да свира виолончело са седам година. Лауреат је такмичења Петар Коњовић, Душан Протић, Моцарт у Квинто Вићентину у Италији, и Републичког такмичења. На смотри талената у Сремским Карловцима (2011) изабран је за најталентованијег виолончелисту у Србији. Добитник је других награда на међународним такмичењима Херан у Чешкој и у Лицену у Аустрији. Одржао је солистичке концерте у Галерији САНУ и Галерији Артгет, а такође је наступао и на фестивалима Чело фест и Цхопин Фест у Београду, као и на концертима организације АртЛинк, и као солиста са Оркестром АртЛинк. Вук је ученик ИИ разреда СМШ Др. Војислав Вучковић у класи проф. Данијеле Милутиновић, а такође ради са проф. Божом Сарамандићем. Учествовао је на курсу Целло Гатхеринг у Енглеској, где је радио са професорима Александром Бејлијем и Лоуисе Хопкинс.
Академици Дејан Деспић и Иван Јевтић су компоновали и посветили Вуку своја дела за соло виолончело.
Уки Оваскаинен је лауреат, као и добитник специјалне награде Контемпоранеа и награде публике, на такмичењу Премио Хаен у Шпанији. Редовно наступа као солиста и камерни музичар у Србији, као и широм Европе, и на фестивалима као што су Ликови пијанизма у Театру Марински, Хаген Опен, Међународни фестивал музике у Бургосу, Дијабели лето у Матзеу, Концерти у дворцу Вајлбург, Златни дани Копенхагена и Еспо – међународна недеља пијанизма. Извео је низ од осам различитих солистичких реситала на Краљевском данском конзерваторијуму у року од једанаест дана, што представља највећи индивидуални пројекат у историји те установе.
Студирао је на Академији Сибелијус у Хелсинкију, на Краљевском данском конзерваторијуму у класи проф. Хозеа Рибере, и на солистичком одсеку Високе школе у Хановеру у класи проф. Матија Раекалија. Осим тога, радио је са истакнутим уметницима и педагозима попут Пнине Салцман, Андраша Шифа, Емануела Красовског, Чарлса Розена, Јалија Вагмана и Фуа Цонга.
Уки Оваскаинен је свирао као солиста и са симфонијским оркестрима Сјеланда и Олборга, наступао је у сали Концертхаус у Бечу, на концертима камерне музике Бечког камерног оркестра, радио је као корепетитор Опере Фабер у Португалији, свирао клавирске деонице на концертима професионалних оркестара у Данској и у Србији, а такође је радио са професионалним хоровима и наступао на преко 200 концерата на четири континената са хором Тапиола, као члан и пијаниста. У оквиру организације Артлинк је проширио своју педагошку активност радећи са ансамблима са и без клавира, као и са гудачким оркестром. Уметнички је организатор турнеје камерне музике, која носи његово име, у Данској. Ради као званични корепетитор на такмичењима Музичке омладине у Београду. Осим ангажовања као виши уметнички сарадник на катедри за гудачке инструменте, редовно наступа са еминентним српским и иностраним инструменталним и вокалним извођачима.