Након наступа у Загребу и Љубљани, соло труба Orchestre National de France, Андреј Кавалински ће наступити и у Београду, заједно са пијанисткињом Кристином Бјелопавловић-Цесар из Хрватске. Овим концертом настављамо сарадњу са Великогоричким брасс фестивалом, који ће се од 2. до 5. маја по 11. пут одржати у Великој Горици (поред Загреба).
Фестивал посвећен лименим дувачким инструментима основан је 2007. године са идејом да промовише музику за ове инструменте, представи актуелности и врхунске музичке догађаје, те окупи водеће европске уметнике свих жанрова на лименим дувачким инструметнима. Уметнички директор Фестивала је Томислав Шпољар, трубач и наставник на Умјетничкој школи Фрање Лучића у Великој Горици.
Програм:
Ото Кетинг
Интрада за соло трубу
Георг Филип Телеман
Соната у Де–дуру, TWV 44:1
Sinfonia – Spirituoso
Largo
Vivace
Андре Жоливе
Кончертино
Сергеј Василенко
Концертна поема у це–молу, оп. 113
Allegro drammatico
Molto sostenuto, quasi adagio
Allegro vivace
Презентација инструмената холандске градитељске куће VAN LAAR TRUMPETS
Галерија Артгет, Трг републике 5/И
Субота, 6. мај – 15.00 – 18.00
Недеља, 7. мај – 10.00 – 12.30
Хуб ван Лар је основао своју компанију 1990. године у Маргартену (Холандија). Под вођством Хуба ван Лаара и Хеидрун Јöцхнер, добила репутацију светског значаја у производњи професионалних труба. С обзиром на повећану потражњу 2010. године, отворена је и друга творница у Вогтланду (Немачка). Везани традицијом за највише стандарде, те како сваки инструмент пролази строгу контролу и дословно прође кроз руке Хуба ван Лаара, привукли су реномирае уметнике па њихове инструменте свирају уметници у водећим ансамблима и оркестрима широм света. Како труба није нешто што се купује сваки дан, а уметници гаје посебан однос са својим инструментима, Хуб ван Лаару је веома битан индивидуални контакт са уметницима како би им помогао да пронађу савршен инструмент.
Биографија:
Андреј Кавалински (1977) се сврстава међу најпознатије и најталентованије трубаче своје генерације. У свом свирању обједињује техничку и музичку разноликост, као и јединствен извођачки стил. Освојио је бројне награде на међународним такмичењима, а међу најскоријим успесима су награде на чувенима такмичењима као што су Цитта ди Порциа (Италија), Тоулон (Француска), Маурице Андрé (Париз), Еллсwортх Смитх, ИТГ (Бад-Зекинген, Немачка) и Тромп Музиек Биеннале (Ајнховен, Холандија). Кавалински је такође носилац награде Тимофеј Докшицер (Москва), Стипендије Фонда Рихард Вагнер и награде Карлхајнц Штокхаузен.
Дипломирао је трубу 2005. године на Високој школа за музику у Карлсруеу у класи проф. Рајнхолда Фридриха и проф. Едварда Тара (Конзерт Еxамен) са највишим оценама. Студије је наставио на Конзерваторијуму у Амстердаму у класи проф. Петера Мазурса, и усавршавао се код композитора Карлхајнца Штокхаузена у Киртену.
Кавалински је одржао турнеје као солиста и камерни музичар, по Европи, Русији, Северној Америци и Азији. Осим са Националним оркестром Француске, чији је соло трубач, наступао је као солиста са бројним оркестрима као што су Оркестар Баљшој театра, Државним камерним оркестром Виртуози Москве, Енсембле Орцхестрал де Парис, Камерни оркестар Кјота, Литвански камерни оркестар, Филхармонија Дортмунда, Орцхестра ди Падова е дел Венето, Државни оркестар Драмштата, Белоруска филхармонија и Оркестар Државне опере Белорусије.
Наступао је у најзначајним салама у свету као што су Карнеги хол, бечки Муизкферајн, Концерхебау, Салзбургер Фестспиелхаус, Бостон Сyмпхонy Халл, Велика сала Московског државног конзерваторијума, Миланска скала, Сеоул Артс Центер Цонцерт Халл, Мегарон у Атини, сала Плеyел и концертна дворана Националног центра извођачких уметности у Пекингу.
Кавалински је одржао реситале на престижним музичким фестивалима као што су Шлезвиг-Холштајн музички фестивал, Прашко пролеће, Грацхтенфестивал у Амстердаму, Фестивал Фламаније (Фландрије), Међународни фестивал ЕЦЛАТ у Штутгарту, Белоруска музичка јесен, Арс Мусица – фестивал савремене муизке (Белгија) и други.
Музичка критика оценила је Кавалинског као једног од најсвестранијих музичара међу трубачима. Његов репертоар обухвата дела из периода барока, класицизма и романтизма, али и дела савремених аутора као што су П. М. Дејвис, Е. Денисов, С. Губајдулина, А. Парт, Ђ. Лигети, К. Штокхаузен, Т. Такемицу и Б. А. Цимерман. Многи композитори су посветили своја дела Кавалинском.
Снимио је бројне композиције, пре сега савремених аутора, за Дојче грамофон, Немачки радио Берлин, WДР3, Клара, ЕXQИ ТВ и друге.
Андреј Кавалински одржава мајсторске курсеве широм света. Он је представник и уметник чувеног произвођача труба Хуб ван Лаар Трумпет.
Пијанисткињу Кристину Бјелопавловић-Цесар критичари описују као музичарку која суверено влада концертним подијумом и располаже способностима за пијанистичку ингениозну изведбу, маштовиту пијанисткињу чија је стилски беспрекорна интерпретација прожета шармантном љупкошћу кристалног и предивног топлог звука, пијанисткињу изузетне енергије, темперамента и исконске музичке надарености. Њени концерти оцењени су као концерт за памћење и несвакидашњи доживљај виртуозног пијанизма.Лауреат је међународног такмичења у Сенигалији, као и победница међународних такмичења у Пијетра Лигури, Пинеролу и Кортемилији (Италија), као и хрватских државних такмичења. Била је стипендисткиња Града Загреба (1997–2003). Студирала је на Музичкој академији у Загребу у класи проф. Сретне Мештровић, и магистрирала на истој установи у класи проф. Марине Амбокадзе.Са великим успехом је наступала као солисткиња са ансамблом Загребачки солисти, Загребачком филхармонијом, Дубровачким симфонијским оркестром и Оркестром Опере ХНК Ивана пл. Зајца Ријека. Редовно наступа на значајним манифестацијама у Хрватској, као и са еминентним именима домаће класичне сцене. Снимила је концерте за клавир и оркестар Силвија Бомбарделија и Бориса Папандопула, у пратњи Камерног оркестра Симфонијског оркестра ХРТ-а за дискографску кућу Орфеј. Од 2004. године има статус самосталне уметнице.