Nagrada „Lazar Trifunović“ se dodeljuje od 1993. za likovnu kritiku i kritičko razmatranje savremene scene. Priznanje DIUS (Društva istoričara umetnosti Srbije) se od 1994. dodeljuje za najbolju autorsku izložbu u protekloj godini.
I ove godine u Kulturnom centru Beograda, u Galeriji Artget, u subotu 14. januara u 12:00 biće tradicionalno dodeljene dve prestižne stručne nagrade iz oblasti savremene likovne i vizuelne umetnosti – Nagrada „Lazar Trifunović“ za 2016. godinu koja se dodeljuje od 1993. za likovnu kritiku i kritičko razmatranje savremene scene, i Priznanje DIUS (Društva istoričara umetnosti Srbije) koje se od 1994. dodeljuje za najbolju autorsku izložbu u protekloj godini.
Komisija koja je radila u sastavu: Nela Tonković, direktorka Savremene galerije Subotica, Radonja Leposavić, novinar Radio Beograda 2 i dr Maja Ćirić, nezavisna kustoskinja, Nagradu „Lazar Trifunović“ za 2016. godinu dodelila je Sanji Kojić Mladenov, istoričarki umetnosti i višoj kustoskinji Muzeja savremene umetnosti Vojvodine u Novom Sadu, za monografiju Bogdanka Poznanović: Contact art, izdanje Muzeja. Po mišljenju žirija „Monografija o umetničkom i obrazovnom radu Bogdanke Poznanović predstavlja dragoceno istraživnje i duboko zalaženje u samo tkivo vojvođanske, odnosno jugoslovenske neoavangare. Vešto spajajući naučni i kustoski pristup, uz dobro poznavanje i prenošenje suštine ranije objavljenih saznanja o radu jedne od najznačajnijih vojvođanskih umetnica druge polovine 20. veka nagrađena autorka na osnovu temeljnih studija opusa umetnice i konteksta njenog delovanja daje svoje tumačenje ne zanemarujući ni osnovne principe ženskih studija.“ Kao posebnu vrednost knjige žiri ističe sagledavanje procesa muzealizacije i odnosa prema čuvanju sećanja na značajne umetnike u našoj kulturi i društvu.
Priznanje DIUS (Društva istoričara umetnosti Srbije) za 2016. godinu dodeljeno je Gordani Stanišić, kustoskinji savetniku Narodnog muzeja u Beogradu za izložbu Kada su ženskinje postale građanke koja je održana u Velikoj galeriji Vojske Srbije, februara-marta prošle godine.
Žiri u sastavu: Snežana Stamenković, istoričarka umetnosti i novinarka u radio Beogradu 2, Sanja Kojić Mladenov, kustoskinja viša kustoskinja MSUV, i Gordana Dobrić, kustoskinja Kulturnog centra Beograda, doneo je odluku da se nagradi ova inspirativna i u nacionalnoj istoriji umetnosti nedovoljno obrađivana tema sa obrazloženjem da su „… Pažljivim odabirom i znalački koncipiranom postavkom umetničkih artefakata iz zbirki Narodnog muzeja ovom izložbom su, na svetlost dana i pred likovnu publiku dospela manje poznata umetnička dela iz perioda našeg modernizma, do sada neizlagani crteži, slike, brojni dokumenti, fotografije i arhivska građa, karikature naših reprezentativnih slikara, kao i dela onih manje poznatih, skrajnutih umetnika, koji su stvarali na razmeđi 19. i prvih decenija 20. veka. Izuzetan studijski tekst u katalogu predstavlja komparativnu studiju razvoja nacionalne i umetničke istorije, sagledavanjem istorije države i građanskog društva, istorije umetnosti i rodnih i kulturoloških studija.“ Obe stručne nagrade od osnivanja podržavaju Ministarstvo kulture Republike Srbije i Grad Beograd – Sekretarijat za kulturu.