Свечано уручење Награде „Лазар Трифуновић“ и Признања ДИУС-а за 2016. годину

14.01.2017, 14:55.
blank-image

Награда „Лазар Трифуновић“ се додељује од 1993. за ликовну критику и критичко разматрање савремене сцене. Признање ДИУС (Друштва историчара уметности Србије) се од 1994. додељује за најбољу ауторску изложбу у протеклој години.
И ове године у Културном центру Београда, у Галерији Артгет, у суботу 14. јануара у 12:00 биће традиционално додељене две престижне стручне награде из области савремене ликовне и визуелне уметности – Награда „Лазар Трифуновић“ за 2016. годину која се додељује од 1993. за ликовну критику и критичко разматрање савремене сцене, и Признање ДИУС (Друштва историчара уметности Србије) које се од 1994. додељује за најбољу ауторску изложбу у протеклој години.

Комисија која је радила у саставу: Нела Тонковић, директорка Савремене галерије Суботица, Радоња Лепосавић, новинар Радио Београда 2 и др Маја Ћирић, независна кустоскиња, Награду „Лазар Трифуновић“ за 2016. годину доделила је Сањи Којић Младенов, историчарки уметности и вишој кустоскињи Музеја савремене уметности Војводине у Новом Саду, за монографију Богданка Познановић: Цонтацт арт, издање Музеја. По мишљењу жирија „Монографија о уметничком и образовном раду Богданке Познановић представља драгоцено истраживње и дубоко залажење у само ткиво војвођанске, односно југословенске неоавангаре. Вешто спајајући научни и кустоски приступ, уз добро познавање и преношење суштине раније објављених сазнања о раду једне од најзначајнијих војвођанских уметница друге половине 20. века награђена ауторка на основу темељних студија опуса уметнице и контекста њеног деловања даје своје тумачење не занемарујући ни основне принципе женских студија.“ Као посебну вредност књиге жири истиче сагледавање процеса музеализације и односа према чувању сећања на значајне уметнике у нашој култури и друштву.

Признање ДИУС (Друштва историчара уметности Србије) за 2016. годину додељено је Гордани Станишић, кустоскињи саветнику Народног музеја у Београду за изложбу Када су женскиње постале грађанке која је одржана у Великој галерији Војске Србије, фебруара-марта прошле године.
Жири у саставу: Снежана Стаменковић, историчарка уметности и новинарка у радио Београду 2, Сања Којић Младенов, кустоскиња виша кустоскиња МСУВ, и Гордана Добрић, кустоскиња Културног центра Београда, донео је одлуку да се награди ова инспиративна и у националној историји уметности недовољно обрађивана тема са образложењем да су „… Пажљивим одабиром и зналачки конципираном поставком уметничких артефаката из збирки Народног музеја овом изложбом су, на светлост дана и пред ликовну публику доспела мање позната уметничка дела из периода нашег модернизма, до сада неизлагани цртежи, слике, бројни документи, фотографије и архивска грађа, карикатуре наших репрезентативних сликара, као и дела оних мање познатих, скрајнутих уметника, који су стварали на размеђи 19. и првих деценија 20. века. Изузетан студијски текст у каталогу представља компаративну студију развоја националне и уметничке историје, сагледавањем историје државе и грађанског друштва, историје уметности и родних и културолошких студија.“ Обе стручне награде од оснивања подржавају Министарство културе Републике Србије и Град Београд – Секретаријат за културу.

Loading...