Бијенале архитектуре у Венецији / Случај СРБИЈА

19.06.2018., 18:00

Уторак, 19. јуни у 18.00
Галерија Артгет, Трг републике 5/I

 Бијенале архитектуре у Венецији / Случај СРБИЈА

Учесници: Дејан Тодоровић, Љиљана Абрамовић Милетић, Бранко Станојевић, Слободан Јовић и  Снежана Ристић

Модераторка: Даница Јововић Продановић

………………………………

Бијенале архитектуре у Венецији једна је од ретких међународних  манифестација из области архитектуре на којима се Србија редовно представља.

У стручним круговима широм света  све чешће се покрећу дискусије о значају и дометима оваквих манифестација,  шта на њима треба приказивати, како комуницирати са публиком којој су изложбе пре свега намењене?  На локалном плану често се питамо да ли смо задовољни својим учешћем и његовом рецепцијом, да ли смо се најбоље припремили, да ли смо почели на време?

Ове године, Бијенале се одржава по 16-ти пут, под насловом “Слободан простор”, како су то дефинисале уметничке директорке, Ивон Фарел и Шели Макнамара.

Верујемо да  архитектонска пракса подразумева допринос, ангажман и стално освежавање континуитета архитектонске културе. Морамо неговати  културу,  као што негујемо  башту. У архитектури време није линеарно. Архитектура обједињује  прошлост, садашњост и будуц́ност. и управо тај аспект оживљавања прошлости из перспективе савремених архитеката  представља  посебан фокус ове  изложбе.

Кључна компонента за одржање континуитета традиције у архитектури је пракса наставе. Многи од позваних учесника су активно ангажовани у настави. Ова изложба такође наглашава преплитање  светова  израде и изградње и света  имагинације.

Наша земља се представља са пројектом “Слободна школа је,  слободан простор”, ауторског тима на челу са архитектом Бранком Станојевићем. Започевши своје истраживање у простору напуштене и запуштене школе за филозофију архитектуре коју је водио  Богдан Богдановић  у Малом Поповићу (1976-1990), аутори преиспитују архитектонске појмове дефинисане и проучаване у овој школи алтернативног и слободног мишљења архитектуре,  покушавајући да их доведу у везу са конкретним савременим просторним ситуацијама.

Чини се да је поставка српског павиљона у великој мери одговорила концепту уметничких директорки.

Бијенале је тек почело свој шестомесечни живот, утисци су свежи и право је време да о изложби, искуствима рада на припремама разговарамо са људима који су непосредно учествовали у конципирању и организовању овогодишњег наступа Србије, али и са онима  који манифестацију познају и прате и имају увид у услове, промене и тенденције које диктирају “правила игре”.

Добро дошли!

 

 

Loading...